- Kalendarium
-
Debaty
- Czy Polska będzie "Fit for 55%"?
- Efektywność energetyczna i odnawialne źródła energii w budynku wielorodzinnym
- Gospodarowanie wodą w budynku wielorodzinnym
- Jak przeciwdziałać ubóstwu energetycznemu i zanieczyszczeniom powietrza
- Szanse rozwoju energetyki morskiej w Polsce
- E-mobility – czy tylko samochód elektryczny?
- Zielone finansowanie
- Gospodarka o obiegu zamkniętym
- Czy planowanie przestrzenne w Polsce da się naprawić?
- Czy transformacja energetyczna w Polsce oznacza wzrost bezrobocia?
- Roślinność na wokół i w budynku wielorodzinnym
- Fundusze unijne na gospodarkę niskoemisyjną
- Ekologia w modzie i tekstyliach
- Seminarium naukowe: Co ekstremalne zjawiska pogodowe mówią nam o zmianach klimatu?
- Woda w mieście - jak ją zagospodarować
- Senior czuje dobry klimat
- Przyszłość ciepłownictwa w Polsce
- Jak zmniejszyć ubóstwo energetyczne?
- Jak osiągnąć neutralny dla klimatu transport w ciągu najbliższych 30 lat?
- Jaki rynek pracy po węglu?
- Czy polska gospodarka może działać bez węgla?
- Jaką energetykę warto dotować?
- Dlaczego węgiel tanieje?
- Zielone miejsca pracy
- Miasto bez samochodu?
- Śląsk - co po węglu?
- Ustawa o energetyce odnawialnej
- Ile powinien kosztować prąd
- Szczyt klimatyczny w Limie
- Węgiel a zdrowie
- Efektywność szansą dla gospodarki
- Energetyka rozproszona
- Polska wobec celów 2030
- Biblioteka
- Wideo
- Patronaty
- Projekty
- O serwisie
- Opinie
Aktualności
Prof. A. Kraszewski: Szacunki dotyczące złóż gazu łupkowego w Polsce mogą być manipulowane (15036)
2012-11-16Drukuj
"Informacje dotyczące zasobów gazu łupkowego podlegają marketingowi politycznemu i publikuje się takie dane, które mają przynieść określony efekt" – mówi Agencji Informacyjnej Newseria prof. Andrzej Kraszewski, były minister środowiska. Tak ekspert tłumaczy skrajnie rozbieżne szacunki amerykańskich instytucji. Jedna z nich podała, że niekonwencjonalnego gazu ma być w Polsce nawet 5 bln m3. Druga – kilkanaście miesięcy później – że niespełna 40 mld m3.
"Jeżeli bierze się objętość łupków sylurskich w Polsce i mnoży przez najlepszą zawartość gazu w łupkach amerykańskich, a następnie publikuje się dane, o których wiadomo od początku, że są nierealne, to być może chce się skłonić inwestorów, żeby tam zainwestowali – uważa prof. Kraszewski.
Według szacunków amerykańskiej agencji rządowej Energy Information Administration (EIA), opublikowanych w kwietniu 2011 roku, polskie złoża gazu łupkowego zawierają ponad 5 bln m3 wydobywalnych zasobów błękitnego paliwa.
Ta informacja sprawiła, że globalne koncerny zainteresowały się polskim rynkiem. Ministerstwo Środowiska wydało do tej pory ponad 100 koncesji na poszukiwanie gazu niekonwencjonalnego, głównie amerykańskim firmom, m.in.: Exxon Mobil, Chevron, ConocoPhillips, Maraton i kanadyjskiej Lane Energy. Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo (PGNiG) ma ich 15, m.in. na Pomorzu i na Lubelszczyźnie.
Jednak według późniejszych danych szacunki dotyczące polskich złóż znacznie się obniżyły. Amerykańska służba geologiczna (USGS) opublikowała swój raport w lipcu bieżącego roku i podała w nim, że zasoby gazu łupkowego w Polsce wynoszą 38,1 mld m3. USGS zakłada, że zasobów wydobywalnych gazu łupkowego jest w Polsce średnio ponad dziesięciokrotnie mniej niż wykazały obliczenia polskich naukowców z Państwowego Instytutu Geologicznego – PIB. Mimo, że dane wykorzystane przez polskich i amerykańskich badaczy pochodziły z tych samych źródeł, przyjęto jednak inne założenia podczas obliczeń.
"Jeżeli potem publikuje się dane zupełnie w drugim kierunku, mówiące, że tu jest zero, to być może ma się jakieś inne porozumienie, które miałoby przynieść efekt, polityczny czy gospodarczy. Bardzo nad tym boleję, jako inżynier, jako prof. Politechniki Warszawskiej, że jeżeli czytam jakąś daną, to muszę się bardzo zastanawiać co ktoś, kto ją opublikował, chciał osiągnąć. A nie czy użył tam właściwej metody, jaki jest błąd tej prognozy" – dodaje były minister.
Prof. Andrzej Kraszewski uważa, że najbardziej wiarygodne są szacunki Państwowego Instytutu Geologicznego. Według polskich naukowców nasze zasoby gazu z łupków mieszczą się w przedziale od 346 do 768 miliardów m3. To nawet 5,5 razy więcej od udokumentowanych do tej pory zasobów ze złóż konwencjonalnych, które w Polsce wynoszą ok. 145 mld m3.
"Gdy będziemy mieli 100 odwiertów, ten przedział się zmniejszy. Polscy geolodzy podadzą nam wtedy dokładniejsze dane, aż wreszcie będziemy wiedzieli, ile tego gazu jest. Jako optymista powiedziałbym, że mamy gazu łupkowego w okolicy biliona m3. Jako realista powiedziałbym, że nie mniej niż 700 miliardów m3" – podsumowuje prof. Andrzej Kraszewski.
Potwierdzone zasoby gazu z łupków gwarantują Polsce bezpieczeństwo energetyczne na dziesiątki lat. Jak informuje Jerzy Nawrocki, dyrektor PIG-PIB, wiosną 2014 roku instytut opublikuje drugi raport dotyczący oszacowania zasobów gazu ze złóż niekonwencjonalnych. Będzie on opierał się na danych pozyskanych z otworów wykonywanych w latach 2010-2013.
Podziel się swoją opinią
Za treść materiału odpowiada wyłącznie Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju
Wybierz dział
Newsletter
Patronaty
Kalendarium
- PN
- WT
- ŚR
- CZ
- PT
- SO
- ND
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0- 1
- 2
- 3
- 4
- 5
- 6
- 7
- 8
- 9
- 10
- 11
- 12
- 13
- 14
- 15
- 16
- 17
- 18
- 19
- 20
- 21
- 22
- 23
- 24
- 25
- 26
- 27
- 28
- 29
- 30
- 31
Projekty
ChronmyKlimat.pl wersja 2.0 – portal na temat zmian klimatu dla społeczeństwa i biznesu. © Copyright Fundacja Instytut na rzecz Ekorozwoju | |
Redakcja: ul. Nabielaka 15 lok. 1, 00-743 Warszawa, tel. +48 +22 8510402, -03, -04, fax +48 +22 8510400, portal@chronmyklimat.pl |
RSS
Polityka prywatności