- Kalendarium
-
Debaty
- Czy Polska będzie "Fit for 55%"?
- Efektywność energetyczna i odnawialne źródła energii w budynku wielorodzinnym
- Gospodarowanie wodą w budynku wielorodzinnym
- Jak przeciwdziałać ubóstwu energetycznemu i zanieczyszczeniom powietrza
- Szanse rozwoju energetyki morskiej w Polsce
- E-mobility – czy tylko samochód elektryczny?
- Zielone finansowanie
- Gospodarka o obiegu zamkniętym
- Czy planowanie przestrzenne w Polsce da się naprawić?
- Czy transformacja energetyczna w Polsce oznacza wzrost bezrobocia?
- Roślinność na wokół i w budynku wielorodzinnym
- Fundusze unijne na gospodarkę niskoemisyjną
- Ekologia w modzie i tekstyliach
- Seminarium naukowe: Co ekstremalne zjawiska pogodowe mówią nam o zmianach klimatu?
- Woda w mieście - jak ją zagospodarować
- Senior czuje dobry klimat
- Przyszłość ciepłownictwa w Polsce
- Jak zmniejszyć ubóstwo energetyczne?
- Jak osiągnąć neutralny dla klimatu transport w ciągu najbliższych 30 lat?
- Jaki rynek pracy po węglu?
- Czy polska gospodarka może działać bez węgla?
- Jaką energetykę warto dotować?
- Dlaczego węgiel tanieje?
- Zielone miejsca pracy
- Miasto bez samochodu?
- Śląsk - co po węglu?
- Ustawa o energetyce odnawialnej
- Ile powinien kosztować prąd
- Szczyt klimatyczny w Limie
- Węgiel a zdrowie
- Efektywność szansą dla gospodarki
- Energetyka rozproszona
- Polska wobec celów 2030
- Biblioteka
- Wideo
- Patronaty
- Projekty
- O serwisie
- Opinie
Aktualności
Komisja Europejska podnosi cel OZE na 2030 r. Efekt Putina? (17650)
2014-09-05Drukuj
W nowej wersji strategii energetycznej Unii Europejskiej podniesiono cel udziału OZE w unijnym miksie energetycznym do roku 2030 r.
W nowej wersji unijnej strategii energetyczno-klimatycznej na 2030 r. przygotowanej przez Komisję Europejską znalazł się zapis o udziale zielonej energii w unijnym miksie energetycznym na poziomie 30%, podczas gdy wcześniej KE chciała, aby było to 27%. Gorszą wiadomością dla branży OZE jest natomiast fakt, że podobnie jak wcześniejszy cel, także nowy, 30-procentowy cel dla energetyki odnawialnej ma być wiążący jedynie na poziomie wspólnotowym. Oznacza to brak wiążących celów dla poszczególnych krajów UE-28, tak jak ma to miejsce choćby w przypadku celu na 2020 r., zgodnie z którym udział OZE w miksie energetycznym UE ma wynieść na poziomie Wspólnoty w sumie 20%, a np. dla Polski wynosi 15%.
Niedawno w tej kwestii wypowiedziała się Międzynarodowa Agencja Energetyki (MAE), która - podzielając obawy branży OZE - oceniła, że brak wiążących celów dla poszczególnych państw UE może oznaczać spowolnienie rozwoju energetyki odnawialnej w Europie. W raporcie pt. "Medium-Term renewable Energy Market Report" MEA informuje, że "brak wiążących celów narodowych stawia pod znakiem zapytania skuteczność całkowitego celu unijnego". W nowej wersji założeń unijnej polityki energetycznej na 2030 r. podtrzymano wcześniejszy cel w zakresie ograniczenia emisji CO2 do poziomu minimum 40% w porównaniu do roku 1990.
Wprowadzono też cel w zakresie zwiększania efektywności energetycznej, który przyjęto na 30% w porównaniu ze zużyciem energii notowanym na początku lat 90. W tym wypadku, podobnie jak w przypadku celu dla OZE, zrezygnowano z wyznaczania krajowych celów.
Wiążące cele dla poszczególnych krajów UE mają więc dotyczyć tylko ograniczania emisji CO2. Komisja Europejska podkreśla, że przyjęte przez nią założenia będą w dalszym ciągu przedmiotem dyskusji między poszczególnymi krajami UE, a decyzje w tym zakresie mogą zapaść najwcześniej w ostatnim kwartale br.
Według szacunków KE, 30% cel OZE pozwoliłby na dodatkowe ograniczenie wydatków na tradycyjne paliwa kopalne rocznie o 13 mld euro - w porównaniu do wyznaczonego wcześniej celu na poziomie 27%. Natomiast według prognozy firmy konsultingowej Ecofys wykonanej w marcu br., zwiększenie celu udziału OZE do 30% wraz z wiążącym celem redukcji emisji CO2 o 40% pozwoliłoby na ograniczenie importu rosyjskiego gazu o 30% w porównaniu do sytuacji business-as-ususal. Natomiast jeśli udzial OZE w unijnym miksie energetycznym wzrósłby do 45%, można by ograniczyć w UE zużycie energii produkowanej z paliw kopalnych w ilości odpowiadającej całkowitemu wolumenowi importu gazu z Rosji.
Według Europejskiego Stowarzyszenia Energetyki Wiatrowej (EWEA), podniesienie unijnego celu OZE z 27 do 30% przełoży się na powstanie w europejskiej gospodarce dodatkowych 568 tys. miejsc pracy, zwiększenie unijnego PKB o 0,46%, oszczędzenie 260 mld euro na imporcie paliw kopalnych, a także pozwoli na zredukowanie importu gazu o 26%, a nie o 9% jak w przypadku celu 27-procentowego.
W komentarzach dotyczących podniesienia celu OZE na 2030 r. analitycy rynku energetycznego wskazują, że taka decyzja KE może być podyktowana obecnym kryzysem w relacjach z Rosją i chęcią większego uzależnienia się od importu rosyjskiego gazu. Ostatecznych decyzji w kwestii celów na 2030 r. możemy spodziewać się podczas październikowego szczytu UE.
Czołowe organizacje zrzeszające europejską branżę OZE zapowiedziały już, że ich głównym celem będzie walka o przyjęcie narodowych celów produkcji zielonej energii. - Propozycja, która jest teraz na stole, nie zachęci do inwestycji w odnawialne źródła energii i do tworzenia niskoemisyjnej przyszłości, której chce większość Europejczyków - ocenił James Watson, szef European Photovoltaic Industry Association (EPIA).
źródło: Gram w Zielone
gramwzielone.pl
Podziel się swoją opinią
Za treść materiału odpowiada wyłącznie Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju
Wybierz dział
Newsletter
Patronaty
Kalendarium
- PN
- WT
- ŚR
- CZ
- PT
- SO
- ND
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0- 1
- 2
- 3
- 4
- 5
- 6
- 7
- 8
- 9
- 10
- 11
- 12
- 13
- 14
- 15
- 16
- 17
- 18
- 19
- 20
- 21
- 22
- 23
- 24
- 25
- 26
- 27
- 28
- 29
- 30
- 31
Projekty
ChronmyKlimat.pl wersja 2.0 – portal na temat zmian klimatu dla społeczeństwa i biznesu. © Copyright Fundacja Instytut na rzecz Ekorozwoju | |
Redakcja: ul. Nabielaka 15 lok. 1, 00-743 Warszawa, tel. +48 +22 8510402, -03, -04, fax +48 +22 8510400, portal@chronmyklimat.pl |
RSS
Polityka prywatności