- Kalendarium
-
Debaty
- Czy Polska będzie "Fit for 55%"?
- Efektywność energetyczna i odnawialne źródła energii w budynku wielorodzinnym
- Gospodarowanie wodą w budynku wielorodzinnym
- Jak przeciwdziałać ubóstwu energetycznemu i zanieczyszczeniom powietrza
- Szanse rozwoju energetyki morskiej w Polsce
- E-mobility – czy tylko samochód elektryczny?
- Zielone finansowanie
- Gospodarka o obiegu zamkniętym
- Czy planowanie przestrzenne w Polsce da się naprawić?
- Czy transformacja energetyczna w Polsce oznacza wzrost bezrobocia?
- Roślinność na wokół i w budynku wielorodzinnym
- Fundusze unijne na gospodarkę niskoemisyjną
- Ekologia w modzie i tekstyliach
- Seminarium naukowe: Co ekstremalne zjawiska pogodowe mówią nam o zmianach klimatu?
- Woda w mieście - jak ją zagospodarować
- Senior czuje dobry klimat
- Przyszłość ciepłownictwa w Polsce
- Jak zmniejszyć ubóstwo energetyczne?
- Jak osiągnąć neutralny dla klimatu transport w ciągu najbliższych 30 lat?
- Jaki rynek pracy po węglu?
- Czy polska gospodarka może działać bez węgla?
- Jaką energetykę warto dotować?
- Dlaczego węgiel tanieje?
- Zielone miejsca pracy
- Miasto bez samochodu?
- Śląsk - co po węglu?
- Ustawa o energetyce odnawialnej
- Ile powinien kosztować prąd
- Szczyt klimatyczny w Limie
- Węgiel a zdrowie
- Efektywność szansą dla gospodarki
- Energetyka rozproszona
- Polska wobec celów 2030
- Biblioteka
- Wideo
- Patronaty
- Projekty
- O serwisie
- Opinie
Aktualności
Energetyczny patriotyzm jutra (16473)
2013-11-19Drukuj
Wczoraj rozpoczął się szczyt węglowy w Warszawie, który jest wyraźnym sygnałem ze strony polskiego rządu, że bezpieczeństwo energetyczne Polski i zdrowie obywateli nie należy do priorytetów władzy. Wicepremier Janusz Piechociński jest gospodarzem konferencji poświęconej ochronie interesów lobby węglowego. Tym samym, po raz kolejny tracimy szansę na poinformowanie opinii publicznej o korzyściach wynikających z rozwoju energetyki odnawialnej w Polsce – uważa organizacja ekologiczna WWF Polska.
– Najczęstszym zarzutem pod adresem organizacji ekologicznych, gdy zaczynają mówić o konieczności dywersyfikacji miksu energetycznego, jest ich rzekoma działalność na rzecz Rosji – mówi Tobiasz Adamczewski z WWF Polska. – Często czytamy w komentarzach, że ekolodzy reprezentują antypolskie interesy. Tymczasem to właśnie organizacje ekologiczne reprezentują patriotyczną postawę i próbują nakłonić tak rząd, jak i opozycję do zrewidowania polityki zmierzającej do zwiększania uzależnienia energetycznego Polski od innych państw.
Dane dotyczące importu surowców energetycznych pokazują, że w znacznej mierze już w chwili obecnej Polska jest uzależniona od importu gazu, ropy i węgla. W 2012 roku, konsumpcja ropy naftowej stanowiła 24% miksu energetycznego w Polsce. 95% tej ropy naftowej pochodzi zza wschodniej granicy. Z kolei 12% naszego miksu energetycznego stanowi gaz ziemny, który jest importowany w 75%. Do tej listy uzależnienia od importu paliw kopalnych dołącza coraz częściej węgiel.
– Od 2005 roku nie dość, że spadło wydobycie węgla kamiennego w Polsce o blisko 20%, to jego eksport spadł z około 20 do poniżej 10 milionów ton – tłumaczy Adamczewski. – Przy okazji w tym czasie staliśmy się większym importerem węgla, niż jego eksporterem. Zdecydowana większość sprowadzanego węgla pochodzi z Rosji. Stawianie na węgiel w dalszym rozwoju naszej gospodarki spowoduje, że coraz bardziej będziemy uzależniać się energetycznie od importowanych paliw kopalnych. Przy spadającej produkcji w naszych kopalniach, coraz niższej efektywności i niekonkurencyjnych cenach, będziemy musieli coraz więcej węgla sprowadzać zza granicy.
Jedyną alternatywą jest produkowanie możliwie największej ilości energii (zarówno elektrycznej, cieplnej czy tej na rzecz transportu), bazując na własnych zasobach. W przypadku Polski największy potencjał stanowią odnawialne źródła energii (m.in. energia wiatrowa, energia słoneczna i wykorzystywanie zrównoważonej biomasy) oraz działania na rzecz zwiększenia efektywności energetycznej. Dlatego WWF Polska apeluje do polskiego rządu o wdrożenie długoterminowej strategii odchodzenia od węgla poprzez zwiększanie efektywności energetycznej i wspieranie odnawialnych źródeł energii.
– Niezależność energetyczna naszego państwa będzie realna dopiero, gdy będziemy coraz bardziej odchodzili od paliw kopalnych w naszym miksie energetycznym – konkluduje Dorota Zawadzka-Stępniak. – Polska stoi w obecnej chwili przed dużymi inwestycjami w sektorze energetycznym. Niedobór mocy i konieczność wycofania starych bloków energetycznych zmusi nas do płacenia wyższych rachunków za prąd. Mamy jednak wybór, o czym nie mówią nam politycy, w jakim kierunku te inwestycje pójdą. Możemy budować wielkie bloki węglowe, które będą wymagały zwiększonego udziału węgla zza granicy i które będą truły społeczeństwo przez następne dziesięciolecia, albo inwestować w efektywność energetyczną i odnawialne źródła energii. Kierunek zwiększonego bezpieczeństwa energetycznego i zdrowszego społeczeństwa jest lepszy dla Polski. Tak, Polska może!
źródło: WWF Polska
www.wwf.pl
Niniejszy materiał został opublikowany dzięki dofinansowaniu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treść odpowiada Fundacja – Instytut na rzecz Ekorozwoju, poglądy w nim wyrażone nie odzwierciedlają oficjalnego stanowiska Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
Podziel się swoją opinią
Za treść materiału odpowiada wyłącznie Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju
Wybierz dział
Newsletter
Patronaty
Kalendarium
- PN
- WT
- ŚR
- CZ
- PT
- SO
- ND
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0- 1
- 2
- 3
- 4
- 5
- 6
- 7
- 8
- 9
- 10
- 11
- 12
- 13
- 14
- 15
- 16
- 17
- 18
- 19
- 20
- 21
- 22
- 23
- 24
- 25
- 26
- 27
- 28
- 29
- 30
Projekty
ChronmyKlimat.pl wersja 2.0 – portal na temat zmian klimatu dla społeczeństwa i biznesu. © Copyright Fundacja Instytut na rzecz Ekorozwoju | |
Redakcja: ul. Nabielaka 15 lok. 1, 00-743 Warszawa, tel. +48 +22 8510402, -03, -04, fax +48 +22 8510400, portal@chronmyklimat.pl |
RSS
Polityka prywatności