- Kalendarium
-
Debaty
- Czy Polska będzie "Fit for 55%"?
- Efektywność energetyczna i odnawialne źródła energii w budynku wielorodzinnym
- Gospodarowanie wodą w budynku wielorodzinnym
- Jak przeciwdziałać ubóstwu energetycznemu i zanieczyszczeniom powietrza
- Szanse rozwoju energetyki morskiej w Polsce
- E-mobility – czy tylko samochód elektryczny?
- Zielone finansowanie
- Gospodarka o obiegu zamkniętym
- Czy planowanie przestrzenne w Polsce da się naprawić?
- Czy transformacja energetyczna w Polsce oznacza wzrost bezrobocia?
- Roślinność na wokół i w budynku wielorodzinnym
- Fundusze unijne na gospodarkę niskoemisyjną
- Ekologia w modzie i tekstyliach
- Seminarium naukowe: Co ekstremalne zjawiska pogodowe mówią nam o zmianach klimatu?
- Woda w mieście - jak ją zagospodarować
- Senior czuje dobry klimat
- Przyszłość ciepłownictwa w Polsce
- Jak zmniejszyć ubóstwo energetyczne?
- Jak osiągnąć neutralny dla klimatu transport w ciągu najbliższych 30 lat?
- Jaki rynek pracy po węglu?
- Czy polska gospodarka może działać bez węgla?
- Jaką energetykę warto dotować?
- Dlaczego węgiel tanieje?
- Zielone miejsca pracy
- Miasto bez samochodu?
- Śląsk - co po węglu?
- Ustawa o energetyce odnawialnej
- Ile powinien kosztować prąd
- Szczyt klimatyczny w Limie
- Węgiel a zdrowie
- Efektywność szansą dla gospodarki
- Energetyka rozproszona
- Polska wobec celów 2030
- Biblioteka
- Wideo
- Patronaty
- Projekty
- O serwisie
- Opinie
Aktualności
Dom energooszczędny lub pasywny? Tylko z dobrym projektem (16354)
2013-10-25Drukuj
Zapotrzebowanie na energię domu energooszczędnego i pasywnego wynosi rocznie odpowiednio 50 i 15 kWh na każdy 1 m2 powierzchni. Aby nasza inwestycja spełniała te wymogi, musimy przestrzegać pewnych zasad zarówno na etapie projektowania, jak i budowania. W ramach projektu „Energooszczędne 4 kąty" najważniejsze z nich omawiają eksperci Krajowej Agencji Poszanowania Energii. W naszym nowym bloku tematycznym przedstawiamy, na co należy zwrócić szczególną uwagę.
Po pierwsze – wizja i rozpoznanie potrzeb
Rynek budownictwa energooszczędnego i pasywnego w Polsce dopiero się rozwija, dlatego warto aktywnie uczestniczyć w przygotowaniu i realizacji projektu. Od czego należy zacząć? Na wstępie zastanówmy się i omówmy z rodziną nasze pomysły i potrzeby. Zadbajmy przy tym o dobrą atmosferę. Wysłuchajmy uważnie każdego z uczestników. Nie nastawiajmy się na to, że wszystko omówimy podczas jednego spotkania. Po rozpoznaniu potrzeb postarajmy się określić, ile chcemy mieć pomieszczeń, do czego mają służyć, które z nich powinny mieć dostęp do dużej ilości światła dziennego, a które potrzebują go mniej lub nie potrzebują wcale (np. pokój dzienny, sypialnia, łazienki, pralnia). Spróbujmy wypracować jak najdokładniejszą wizję domu z uwględnieniem najdrobniejszych szczegółów, m.in. takich jak źródła światła czy gniazdka elektryczne.
Po drugie – wybór fachowców
Po określeniu potrzeb użytkowników nowego domu i stworzeniu jego wizji możemy przystąpić do współpracy z projektantami. Przy wyborze studia projektowego i architekta warto zapytać o wcześniejsze doświadczenia z budownictwem energooszczędnym oraz o skład zespołu i konsultantów. Podstawowy zespół projektowy powinien współpracować z inżynierami sanitarnymi, specjalistami od wentylacji i projektantantami instalacji elektrycznych, którym tematyka energooszczędności nie jest obca. Niektórzy architekci współpracują również z akustykami, specjalistami od efektywności energetycznej, budownictwa zrównoważonego i fizykami budowli.
Fachowcy powinni wziąć pod uwagę ergonomię, wygląd budynku i pomóc w wyborze optymalnych rozwiązań technologicznych. Być może na etapie projektowania będziemy musieli wypracować pewne ustępstwa w stosunku do wstępnych założeń w celu większej oszczędności energii i ciepła.
Gotowy projekt należy przekazać do audytu energetycznego. Warto porównać go z innymi projektami w podobnym standardzie energetycznym, m.in. pod kątem zastosowanych w nich rozwiązań, które chcemy wprowadzić u siebie. W późniejszym etapie stale monitorujmy postęp realizacji projektu. „Trzeba mieć na uwadze, że projektanci mogą popełnić błędy" – ostrzegają eksperci KAPE. Jeśli zauważymy nieprawidłowości przy którymś z elementów, wymagajmy od wykonawcy ich usunięcia.
Po trzecie – kubatura i rozmieszczenie pomieszczeń
Już na etapie projektu powinniśmy pamiętać o ważnej zasadzie: stosunek kubatury budynku do powierzchni ścian zewnętrznych powinien być jak największy. Tak samo powinno być w przypadku proporcji powierzchni okien do powierzchni ścian. Większość okien powinna być ulokowana po stronie południowej, aby nawet zimą pomieszczenia ogrzewało słońce. Z tego względu dom na działce powinien być zorientowany w kierunku południowym. W domach energooszczędnych i pasywnych dobrym rozwiązaniem jest wentylacja mechaniczna nawiewno-wywiewna z odzyskiem ciepła, czyli z rekuperatorem.
Po czwarte – odpowiednia technologia i izolacja
Materiały użyte do budowy domu o wysokim standardzie energetycznym muszą spełniać określone wytyczne. Pozwolą one na zachowanie właściwej termoizolacyjności ścian, stropu, podłóg i fundamentów. Zainstalowane drzwi i okna również powinny cechować się wysoką izolacją termiczną. Bryła musi być prosta i szczelna, pozbawiona mostków termicznych. Dzięki temu zaoszczędzimy na budowie oraz później, na rachunkach za energię. Pamiętajmy również o innych rozwiązaniach wspierających energooszczędność, takich jak ogrzewanie podłogowe, żaluzje zewnętrzne czy wreszcie kolektory słoneczne do ogrzewania wody użytkowej. Przed ich zakupem skonsultujmy się ze specjalistami i porównajmy różne oferty.
Po piąte – dbajmy o własną kieszeń
Mając na uwadze rosnące ceny energii, warto śledzić nowinki techniczne w poszukiwaniu najbardziej efektywnych rozwiązań. Na łamach projektu „Energooszczędne 4 kąty" można znaleźć dodatkowe informacje na temat założeń nie tylko dobrego projektu, lecz i innych elementów związanych z budownictwem energooszczędnym i pasywnym. Stosując się do przedstawionych powyżej podstawowych zasad, możemy mieć pewność, że nasz wkład finansowy przyniesie odpowiedni efekt w postaci mniejszych kosztów za energię w przyszłości, a jednocześnie nasz dom będzie przyjazny środowisku i, co najważniejsze, użytkownikom.
Korzystając z okazji, wszystkich zainteresowanych budownictwem energoszczędnym czytelników zapraszamy do udziału w konkursie, w którym można wygrać atrakcyjne nagrody do domu lub mieszkania, które pozwolą zaoszczędzić na rachunkach, zanim wybudujemy energooszczędny dom swoim marzeń: www.chronmyklimat.pl/4katy-konkurs.
Pobierz pliki:
***
Projekt realizowany jest ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
Instytut na rzecz Ekorozwoju (InE) jest pozarządową organizacją typu think tank, która zajmuje się promowaniem i wdrażaniem zasad oraz rozwiązań służących zrównoważonemu rozwojowi Polski, dążąc do jej proekologicznej restrukturyzacji. W swojej działalności Instytut kieruje się misją budowania pozytywnych relacji między rozwojem społecznym i gospodarczym a ochroną środowiska, występując w interesie obecnych i przyszłych pokoleń. Opracowania InE wykorzystują parlamentarzyści, administracja rządowa i samorządowa, naukowcy, studenci i uczniowie.
Podziel się swoją opinią
Za treść materiału odpowiada wyłącznie Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju
Wybierz dział
Newsletter
Patronaty
Kalendarium
- PN
- WT
- ŚR
- CZ
- PT
- SO
- ND
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0- 1
- 2
- 3
- 4
- 5
- 6
- 7
- 8
- 9
- 10
- 11
- 12
- 13
- 14
- 15
- 16
- 17
- 18
- 19
- 20
- 21
- 22
- 23
- 24
- 25
- 26
- 27
- 28
- 29
- 30
Projekty
ChronmyKlimat.pl wersja 2.0 – portal na temat zmian klimatu dla społeczeństwa i biznesu. © Copyright Fundacja Instytut na rzecz Ekorozwoju | |
Redakcja: ul. Nabielaka 15 lok. 1, 00-743 Warszawa, tel. +48 +22 8510402, -03, -04, fax +48 +22 8510400, portal@chronmyklimat.pl |
RSS
Polityka prywatności