- Kalendarium
-
Debaty
- Czy Polska będzie "Fit for 55%"?
- Efektywność energetyczna i odnawialne źródła energii w budynku wielorodzinnym
- Gospodarowanie wodą w budynku wielorodzinnym
- Jak przeciwdziałać ubóstwu energetycznemu i zanieczyszczeniom powietrza
- Szanse rozwoju energetyki morskiej w Polsce
- E-mobility – czy tylko samochód elektryczny?
- Zielone finansowanie
- Gospodarka o obiegu zamkniętym
- Czy planowanie przestrzenne w Polsce da się naprawić?
- Czy transformacja energetyczna w Polsce oznacza wzrost bezrobocia?
- Roślinność na wokół i w budynku wielorodzinnym
- Fundusze unijne na gospodarkę niskoemisyjną
- Ekologia w modzie i tekstyliach
- Seminarium naukowe: Co ekstremalne zjawiska pogodowe mówią nam o zmianach klimatu?
- Woda w mieście - jak ją zagospodarować
- Senior czuje dobry klimat
- Przyszłość ciepłownictwa w Polsce
- Jak zmniejszyć ubóstwo energetyczne?
- Jak osiągnąć neutralny dla klimatu transport w ciągu najbliższych 30 lat?
- Jaki rynek pracy po węglu?
- Czy polska gospodarka może działać bez węgla?
- Jaką energetykę warto dotować?
- Dlaczego węgiel tanieje?
- Zielone miejsca pracy
- Miasto bez samochodu?
- Śląsk - co po węglu?
- Ustawa o energetyce odnawialnej
- Ile powinien kosztować prąd
- Szczyt klimatyczny w Limie
- Węgiel a zdrowie
- Efektywność szansą dla gospodarki
- Energetyka rozproszona
- Polska wobec celów 2030
- Biblioteka
- Wideo
- Patronaty
- Projekty
- O serwisie
- Opinie
Aktualności
O projekcie (15024)
2012-11-14Drukuj
Biogazownia – przemyślany wybór
W Polsce istnieje dziś tylko niecałe 30 biogazowni rolniczych (dane z października 2012 r.). Dla porównania: w Niemczech było ich w 2011 r. kilka tysięcy, a w 4-krotnie mniejszej od Polski Austrii – 300. Choć nasz kraj należy do tych państw UE, które mają największy potencjał rozwoju w tej dziedzinie. Biogazownie mają wiele zalet. Są proekologiczne, będąc odnawialnymi źródłami energii, neutralizując uciążliwe odpady rolne i przyczyniając się do obniżenia emisji gazów cieplarnianych.
Polska powinna, a wręcz musi - ze względu na zobowiązania naszego kraju wobec UE - wykorzystywać w coraz większym stopniu odnawialne źródła energii. Do najlepszych wśród tych źródeł w naszych warunkach należą właśnie biogazownie. Z wielu powodów. Przede wszystkim dlatego, że – w przeciwieństwie do wiatraków, elektrowni słonecznych czy wodnych - mogą produkować energię niemal bez przerwy. Poza tym świetnie wpisują się w ideę energetyki rozproszonej, dają nowe miejsca pracy na terenach wiejskich, wspomagają ich rozwój oraz modernizację polskiego rolnictwa.
Dlatego też Instytut na rzecz Ekorozwoju (InE) we współpracy z Instytutem Energetyki Odnawialnej (IEO) realizują projekt pt. „Biogazownia – przemyślany wybór", który ma na celu oswoić Polaków (w szczególności mieszkańców wsi i małych miast, rolników i samorządowców) z problematyką biogazowni oraz dostarczyć im kompleksowej, obiektywnej i rzetelnej wiedzy na ten temat. Projekt ma zasięg ogólnopolski. Jednak większość działań prowadzona będzie na terenach, gdzie trwa lub planuje się budowę biogazowni i gdzie inwestycje takie wzbudzają niepokój, a nawet konflikty i protesty.
Celem przedsięwzięcia jest zwiększenie i upowszechnienie wiedzy na temat korzyści, jakie niosą ze sobą dla społeczności lokalnych biogazownie rolnicze (przy ich odpowiednim zlokalizowaniu oraz przy właściwym zaprojektowaniu i eksploatacji tych instalacji).
Dzięki naszemu projektowi samorządowcy oraz przyszli inwestorzy będą mogli zaznajomić się z aktualnymi przepisami i warunkami techniczno-ekonomicznymi, dotyczącymi biogazowni. A także poznać reguły prawidłowej lokalizacji, projektowania, budowy i eksploatacji biogazowni. Poszerzenie kompetencji i wiedzy zarówno inwestorów, jak i władz lokalnych, zwiększy zainteresowanie inwestycjami w biogazownie, zachęci do nich. Z kolei przybliżenie tej tematyki mieszkańcom, przedstawienie i promowanie dobrych przykładów takich inwestycji zwiększą akceptowalność społeczną dla tego źródła energii.
W ramach projektu powstaną dwie broszury na temat biogazowni, skierowane do samorządów i do obywateli. Przy ich pomocy będziemy poszerzać wiedzę inwestorów oraz społeczności lokalnych w tej dziedzinie. Publikacje będą zawierać podstawowe informacje związane z realizacją inwestycji biogazowych, w tym także te, które bezpośrednio dotyczą zagadnień związanych z oddziaływaniem na lokalne społeczności. Czytelnicy poznają korzyści środowiskowe i społeczno-ekonomiczne, wynikające z funkcjonowania biogazowni w ich najbliższym sąsiedztwie.
Pracownicy urzędów gmin pogłębią swoją wiedzę podczas szkoleń w terenie, a wszyscy zainteresowani tematyką biogazowni będą mogli korzystać z uruchomionego na stronie internetowej projektu e-learningu. Każdy, kto ukończy bezpłatny kurs internetowy otrzyma certyfikat poświadczający zdobytą wiedzę. Na stronie internetowej rozbudowywać będziemy również bazę informacji o biogazowniach oraz wykaz dobrych praktyk. Bardziej dociekliwi będą mogli zasięgnąć rady eksperta w kąciku poradniczym.
Naszym celem jest przełamanie negatywnych stereotypów, rozwianie nieprawdziwych mitów, jakimi owiane są biogazownie rolnicze, zmniejszenie niechęci do nich. Jak również przekonanie Polaków, że biogazownie to tania, czysta i przyjazna dla środowiska energia, sposób na poprawienie jakości życia na wsi (poprzez bezpieczną i nieuciążliwą dla otoczenia utylizację odpadów rolnych, np. gnojowicy, którą teraz rolnicy wywożą na pola, a która może być surowcem dla biogazowni, gdzie jej fetor jest „neutralizowany") oraz dodatkowe źródło dochodów dla rolników, mieszkańców wsi i inwestorów.
Projekt pt.„Biogazownia rolnicza – przemyślany wybór" trwać będzie od października 2012 do marca 2014 i jest realizowany przy wsparciu finansowym Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
Podziel się swoją opinią
Za treść materiału odpowiada wyłącznie Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju
Wybierz dział
Newsletter
Patronaty
Kalendarium
- PN
- WT
- ŚR
- CZ
- PT
- SO
- ND
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0- 1
- 2
- 3
- 4
- 5
- 6
- 7
- 8
- 9
- 10
- 11
- 12
- 13
- 14
- 15
- 16
- 17
- 18
- 19
- 20
- 21
- 22
- 23
- 24
- 25
- 26
- 27
- 28
- 29
- 30
- 31
Projekty
ChronmyKlimat.pl wersja 2.0 – portal na temat zmian klimatu dla społeczeństwa i biznesu. © Copyright Fundacja Instytut na rzecz Ekorozwoju | |
Redakcja: ul. Nabielaka 15 lok. 1, 00-743 Warszawa, tel. +48 +22 8510402, -03, -04, fax +48 +22 8510400, portal@chronmyklimat.pl |
RSS
Polityka prywatności