- Kalendarium
-
Debaty
- Czy Polska będzie "Fit for 55%"?
- Efektywność energetyczna i odnawialne źródła energii w budynku wielorodzinnym
- Gospodarowanie wodą w budynku wielorodzinnym
- Jak przeciwdziałać ubóstwu energetycznemu i zanieczyszczeniom powietrza
- Szanse rozwoju energetyki morskiej w Polsce
- E-mobility – czy tylko samochód elektryczny?
- Zielone finansowanie
- Gospodarka o obiegu zamkniętym
- Czy planowanie przestrzenne w Polsce da się naprawić?
- Czy transformacja energetyczna w Polsce oznacza wzrost bezrobocia?
- Roślinność na wokół i w budynku wielorodzinnym
- Fundusze unijne na gospodarkę niskoemisyjną
- Ekologia w modzie i tekstyliach
- Seminarium naukowe: Co ekstremalne zjawiska pogodowe mówią nam o zmianach klimatu?
- Woda w mieście - jak ją zagospodarować
- Senior czuje dobry klimat
- Przyszłość ciepłownictwa w Polsce
- Jak zmniejszyć ubóstwo energetyczne?
- Jak osiągnąć neutralny dla klimatu transport w ciągu najbliższych 30 lat?
- Jaki rynek pracy po węglu?
- Czy polska gospodarka może działać bez węgla?
- Jaką energetykę warto dotować?
- Dlaczego węgiel tanieje?
- Zielone miejsca pracy
- Miasto bez samochodu?
- Śląsk - co po węglu?
- Ustawa o energetyce odnawialnej
- Ile powinien kosztować prąd
- Szczyt klimatyczny w Limie
- Węgiel a zdrowie
- Efektywność szansą dla gospodarki
- Energetyka rozproszona
- Polska wobec celów 2030
- Biblioteka
- Wideo
- Patronaty
- Projekty
- O serwisie
- Opinie
Aktualności
Pakt dla OZE i inne pomysły Zjednoczonej Lewicy na energetykę (19027)
2015-10-14Drukuj
Zjednoczona Lewica chce bronić polskiego górnictwa. Na zdj. brama w zamkniętej kopalni KWK Siersza. Fot. Piotr Drabik, flickr, (CC BY 2.0)
W swoim programie wyborczym Zjednoczona Lewica postuluje oparcie polskiego miksu energetycznego na OZE i węglu, a także odejście od budowy elektrowni jądrowej.
Polska energetyka powinna opierać się na dwóch filarach: odnawialnych źródłach energii i energetyce węglowej – to główne przesłanie programu wyborczego Zjednoczonej Lewicy.
„OZE to szansa dla milionów gospodarstw domowych mogących produkować energię na własne potrzeby, a także sposób na poprawę bezpieczeństwa energetycznego kraju i stanu środowiska naturalnego. Węgiel to gwarancja bezpieczeństwa energetycznego. Energetyka węglowa musi być unowocześniana, aby stać się bardziej przyjazną dla środowiska.“
Zjednoczona Lewica chce oprzeć polski miks energetyczny na efektywności energetycznej, energii odnawialnej i energii z paliw kopalnych (węgiel, ropa, gaz).
„Polska powinna korzystać ze swoich bogactw naturalnych, jednocześnie stawiając na rozwój najbardziej nowoczesnych źródeł energii i technologii jej oszczędzania“ – czytamy w programie ZL.
W zakresie OZE politycy Zjednoczonej Lewicy postulują wsparcie zwłaszcza energetyki prosumenckiej, co w ich opinii „wymaga stworzenia stabilnych i korzystnych ram prawnych”, a także odejście od wspierania współspalania biomasy z węglem jako „zaprzeczenia idei ekologicznej produkcji energii”.
Z drugiej strony ZL chce renegocjacji unijnej polityki klimatycznej w celu ochrony energetyki węglowej, a także ochrony miejsc pracy w górnictwie i emerytur górniczych.
Zjednoczona Lewice w swoim programie postuluje, podobnie jak robili to wcześniej m.in. liderzy PO, PSL i PiS, utworzenie oddzielnego resortu energetyki.
„Ministerstwo powinno pełnić funkcje strategiczne i właścicielskie. Taki resort będzie dbać o bezpieczeństwo energetyczne Polski i wzajemną spójność kontraktów energetycznych oraz o proekologiczną transformację energetyki. Resort będzie zajmować się również promocją odnawialnych źródeł energii, racjonalizacją użytkowania energii w kraju, rozwojem nowoczesnych technologii, magazynów energii, inteligentnych sieci, etc. Ma on sprawować nadzór właścicielski nad wszystkimi firmami energetycznymi z udziałem Skarbu Państwa” – czytamy w programie Zjednoczonej Lewicy.
Ratowanie górnictwa deklarują przed nadchodzącymi wyborami wszystkie główne partie polityczne i Zjednoczona Lewica nie jest tu wyjątkiem. Postulaty zamykania nierentownych kopalń pojawiały się do tej pory głównie w wypowiedziach przedstawicieli ugrupowania Nowoczesna Ryszarda Petru.
Podobnie jak PO czy PiS Zjednoczona Lewica postuluje też integrację górnictwa z koncernami energetycznymi.
„Pomoże to utrzymać zatrudnienie w górnictwie, a równocześnie zwiększy efektywność i racjonalność gospodarowania zasobami“ – ocenia Zjednoczona Lewica.
W programie ZL zauważa się możliwość częściowego zastępowania etatów w górnictwie „zielonymi” miejscami pracy w regionach zależnych gospodarczo od przemysłu węglowego, „aby stopniowe odchodzenie od węgla nie powodowało kryzysów społecznych ani wzrostu bezrobocia”.
W przeciwieństwie do PO, PSL czy PiS, Zjednoczona Lewica postuluje odejście od pomysłu rozwoju energetyki jądrowej oznaczającej w jej opinii konieczność kupienia technologii od zagranicznego dostawcy oraz „zwiększenia uzależnienia energetycznego Polski przez konieczność zakupu paliwa jądrowego za granicą“.
Pakt dla OZE
Prezentację energetycznych założeń Zjednoczonej Lewicy w ramach tzw. Paktu dla OZE przedstawili 9 października w Sejmie politycy Zjednoczonej Lewicy: Cezary Olejniczak (SLD) oraz Adam Ostolski, Małgorzata Tracz i Ewa Sufin-Jacquemart (Zieloni).
W Pakcie dla OZE postuluje się wpisanie efektywności energetycznej i OZE do Krajowych Priorytetów Inwestycyjnych, ustalenie wiążących i ambitnych celów udziału OZE w miksie energetycznym, poszerzenie definicji prosumenta i zmniejszenie biurokratycznych obciążeń dla prosumentów, zaprzestanie dotacji do współspalania i koniec traktowania go jako OZE, a także większe nakłady na badania i rozwój w dziedzinie technologii efektywności energetycznej i OZE.
Przewodniczący Zielonych Adam Ostolski ocenił, że rozwój odnawialnych źródeł energii może zapewnić potencjalnie 130 tys. nowych miejsc pracy w perspektywie dekady, a przy realnym wsparciu energetyki prosumenckiej dodatkowo 60 tys. miejsc pracy w branży teleinformatycznej.
– Dzięki budowie morskich farm wiatrowych rozwój OZE stanowi również szansę dla gospodarki morskiej i przemysłu stoczniowego, także w Szczecinie i Świnoujściu – zauważył lider listy Zjednoczonej Lewicy w Szczecinie.
Z kolei Ewa Sufin-Jacquemart z partii Zieloni jako przykłady działań, które chce promować Zjednoczona Lewica, wymieniła program prosumencki i taryfy gwarantowane skierowane dla niezamożnych rodzin oraz umożliwienie zakładania spółdzielni energetycznych przez lokalne wspólnoty.
Środki na wsparcie OZE miałyby pochodzić m.in. z funduszy uwolnionych dzięki rezygnacji z inwestycji w atom.
Źródło: gramwzielone.pl. Opracowanie i wytłuszczenia: Marta Śmigrowska
Podobne artykuły
- Ministerstwo Gospodarki: Energetyka rozproszona to właściwy kierunek [WIDEO]
– Energetyka rozproszona to właściwy kierunek – mówi Zbigniew Kamieński z Ministerstwa Gospodarki.
Więcej
- Ewa Kopacz: węgiel priorytetem
W niedzielę premier Ewa Kopacz potwierdziła, że węgiel pozostaje priorytetem polityki energetycznej rządu. Wicepremier Janusz Piechociński podtrzymał plany budowy elektrowni jądrowych.
Więcej
- Ekspertyza prof. Popczyka: „Elektrownie jądrowe w Polsce i ich alternatywa”
Energetyka jądrowa nie jest odpowiednia dla Polski. To ryzyko, koszty i przekraczane terminy. Program jądrowy, opóźniony już o 16 lat, może kosztować 160 mld zł. – pisze prof. Jan Popczyk.
Więcej
Podziel się swoją opinią
Wybierz dział
Newsletter
Patronaty
Kalendarium
- PN
- WT
- ŚR
- CZ
- PT
- SO
- ND
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0- 1
- 2
- 3
- 4
- 5
- 6
- 7
- 8
- 9
- 10
- 11
- 12
- 13
- 14
- 15
- 16
- 17
- 18
- 19
- 20
- 21
- 22
- 23
- 24
- 25
- 26
- 27
- 28
- 29
- 30
- 31
Projekty
ChronmyKlimat.pl wersja 2.0 – portal na temat zmian klimatu dla społeczeństwa i biznesu. © Copyright Fundacja Instytut na rzecz Ekorozwoju | |
Redakcja: ul. Nabielaka 15 lok. 1, 00-743 Warszawa, tel. +48 +22 8510402, -03, -04, fax +48 +22 8510400, portal@chronmyklimat.pl |
RSS
Polityka prywatności