- Kalendarium
-
Debaty
- Czy Polska będzie "Fit for 55%"?
- Efektywność energetyczna i odnawialne źródła energii w budynku wielorodzinnym
- Gospodarowanie wodą w budynku wielorodzinnym
- Jak przeciwdziałać ubóstwu energetycznemu i zanieczyszczeniom powietrza
- Szanse rozwoju energetyki morskiej w Polsce
- E-mobility – czy tylko samochód elektryczny?
- Zielone finansowanie
- Gospodarka o obiegu zamkniętym
- Czy planowanie przestrzenne w Polsce da się naprawić?
- Czy transformacja energetyczna w Polsce oznacza wzrost bezrobocia?
- Roślinność na wokół i w budynku wielorodzinnym
- Fundusze unijne na gospodarkę niskoemisyjną
- Ekologia w modzie i tekstyliach
- Seminarium naukowe: Co ekstremalne zjawiska pogodowe mówią nam o zmianach klimatu?
- Woda w mieście - jak ją zagospodarować
- Senior czuje dobry klimat
- Przyszłość ciepłownictwa w Polsce
- Jak zmniejszyć ubóstwo energetyczne?
- Jak osiągnąć neutralny dla klimatu transport w ciągu najbliższych 30 lat?
- Jaki rynek pracy po węglu?
- Czy polska gospodarka może działać bez węgla?
- Jaką energetykę warto dotować?
- Dlaczego węgiel tanieje?
- Zielone miejsca pracy
- Miasto bez samochodu?
- Śląsk - co po węglu?
- Ustawa o energetyce odnawialnej
- Ile powinien kosztować prąd
- Szczyt klimatyczny w Limie
- Węgiel a zdrowie
- Efektywność szansą dla gospodarki
- Energetyka rozproszona
- Polska wobec celów 2030
- Biblioteka
- Wideo
- Patronaty
- Projekty
- O serwisie
- Opinie
Aktualności
Polska – Niemcy 18:1. Co robił Greenpeace na stadionie w Gdańsku? (13199)
2011-09-12Drukuj
Aktywiści Greenpeace rozwieszając transparent na oczach milionów telewidzów i dziesiątek tysięcy kibiców chcieli wezwać ich do nacisku na polityków, by w kampanii wyborczej opowiedzieli się za rozwojem odnawialnych źródeł energii.
W związku z licznymi pytaniami dziennikarzy Greenpeace informuje, że podczas meczu towarzyskiego Polska – Niemcy, który odbył się we wtorek na stadionie PGE Arena w Gdańsku, aktywiści Greenpeace próbowali rozwiesić nad głowami publiczności transparent z hasłem "Polsko do boju o czystą energię". Akcja ta to głos GP w trwającej właśnie kampanii wyborczej. Chcą oni w ten sposób zwrócić uwagę na problem, o którym politycy milczą. Już w 2015 roku w Polsce zacznie brakować prądu. Nieefektywny i przestarzały system energetyczny oparty na spalaniu węgla kosztuje nas coraz więcej. Rozwiązania szuka się w drogiej i niebezpiecznej elektrowni atomowej, a inwestycje w odnawialne źródła energii (OZE), które mogą pomóc zażegnać kryzys, są przez rządzących ignorowane.
Miejsce i czas akcji nie zostały wybrane przypadkowo. Gdański stadion nosi nazwę potentata branży energetycznej – Polskiej Grupy Energetycznej. To właśnie ta firma planuje budować w Polsce elektrownię atomową. Organizując akcję podczas meczu z Niemcami, aktywiści Greenpeace chcieli podkreślić, że, używając terminologii sportowej, mecz z tym krajem o czystą energię, Polska przegrywa z kretesem. Parlament niemiecki, stawiając na konkurencyjność swojej gospodarki, podjął w tym roku decyzję o odejściu Niemiec od atomu i zdecydował o zamknięciu 8 reaktorów oraz stopniowym zamykaniu pozostałych 9. Przyjęto również pakiet legislacyjny zwiększający udział OZE w ogólnym bilansie energetycznym Niemiec i kładący nacisk na efektywność energetyczną. Już teraz w sektorze energetyki odnawialnej w Niemczech pracuje 370 tys. ludzi, czyli ponad 18 razy więcej niż w Polsce.
"Podczas gdy kolejne kraje wchodzą pełną parą na ścieżkę rewolucji energetycznej, polscy politycy ignorują problem. Tymczasem, bez bezpiecznej i czystej energii gospodarka nie będzie mogła się rozwijać. W dobie nadchodzącego kryzysu energetycznego, nowoczesne kraje rozwiązań szukają w odnawialnych źródłach energii i efektywności energetycznej, a nie w atomie. Tym bardziej po tragedii w Fukushimie, która po raz kolejny udowodniła, że nie ma czegoś takiego jak bezpieczna elektrownia jądrowa", mówi Maciej Muskat, dyrektor polskiego Greenpeace.
Greenpeace zwraca również uwagę, że jeśli Polska zamiast w atom zainwestuje w morskie farmy wiatrowe na Bałtyku to właśnie w trójmiejskich stoczniach i na Pomorzu może powstać większość z ponad 9 tys. nowych miejsc pracy, które wygeneruje taka inwestycja. Już teraz gdańskie stocznie zaczynają specjalizować się w produkcji i konstrukcji elementów farm wiatrowych. Ponadto rozwój innych gałęzi energetyki odnawialnej, takich jak biomasa, energia słoneczna, geotermia, może w stworzyć w Polsce 150 tys. miejsc pracy do 2020 r.
Greenpeace podkreśla również, że aby powstrzymać radykalne zwiększenie cen prądu i zapewnić Polsce bezpieczeństwo energetyczne niezbędne jest wprowadzenie szeregu rozwiązań legislacyjnych w tym ulg podatkowych dla inwestujących w OZE, programu ograniczenia marnotrawstwa energii i zwiększenia efektywności energetycznej, decentralizacji systemu energetycznego, stworzenia inteligentnych sieci przesyłowych, uchwalenie ustawy o OZE.
"Nie jesteśmy skazani ani na wysokie rachunki za prąd, ani na węgiel czy atom. Polacy nie są gorsi od Niemców, Szwajcarów, Włochów, Duńczyków i wielu innych narodów, które dostrzegły, że czystą energię i bezpieczną przyszłość mogą zapewnić tylko odnawialne źródła energii. Bez decyzji polityków zasiadających w przyszłym sejmie i rządzie, polska gospodarka będzie wciąż tracić megawaty energii tworzonej ze źródeł kopalnych. Nadszedł czas, żeby politycy powiedzieli nam, jaką drogę wybierają", dodaje Muskat.
***
Greenpeace wraz z portalem www.wyborcza.pl uruchomił specjalną stronę internetową – www.MyOdnawialni.pl. Można na niej dowiedzieć się więcej o kwestiach związanych z energią, znaleźć porady jak ograniczyć rachunki za prąd, a przede wszystkim zaapelować do polityków by nie ignorowali problemu przyszłości polskiej energii, a co za tym idzie przyszłości Polaków.
www.greenpeace.org
Podziel się swoją opinią
Za treść materiału odpowiada wyłącznie Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju
Wybierz dział
Newsletter
Patronaty
Kalendarium
- PN
- WT
- ŚR
- CZ
- PT
- SO
- ND
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0- 1
- 2
- 3
- 4
- 5
- 6
- 7
- 8
- 9
- 10
- 11
- 12
- 13
- 14
- 15
- 16
- 17
- 18
- 19
- 20
- 21
- 22
- 23
- 24
- 25
- 26
- 27
- 28
- 29
- 30
- 31
Projekty
ChronmyKlimat.pl wersja 2.0 – portal na temat zmian klimatu dla społeczeństwa i biznesu. © Copyright Fundacja Instytut na rzecz Ekorozwoju | |
Redakcja: ul. Nabielaka 15 lok. 1, 00-743 Warszawa, tel. +48 +22 8510402, -03, -04, fax +48 +22 8510400, portal@chronmyklimat.pl |
RSS
Polityka prywatności