- Kalendarium
-
Debaty
- Czy Polska będzie "Fit for 55%"?
- Efektywność energetyczna i odnawialne źródła energii w budynku wielorodzinnym
- Gospodarowanie wodą w budynku wielorodzinnym
- Jak przeciwdziałać ubóstwu energetycznemu i zanieczyszczeniom powietrza
- Szanse rozwoju energetyki morskiej w Polsce
- E-mobility – czy tylko samochód elektryczny?
- Zielone finansowanie
- Gospodarka o obiegu zamkniętym
- Czy planowanie przestrzenne w Polsce da się naprawić?
- Czy transformacja energetyczna w Polsce oznacza wzrost bezrobocia?
- Roślinność na wokół i w budynku wielorodzinnym
- Fundusze unijne na gospodarkę niskoemisyjną
- Ekologia w modzie i tekstyliach
- Seminarium naukowe: Co ekstremalne zjawiska pogodowe mówią nam o zmianach klimatu?
- Woda w mieście - jak ją zagospodarować
- Senior czuje dobry klimat
- Przyszłość ciepłownictwa w Polsce
- Jak zmniejszyć ubóstwo energetyczne?
- Jak osiągnąć neutralny dla klimatu transport w ciągu najbliższych 30 lat?
- Jaki rynek pracy po węglu?
- Czy polska gospodarka może działać bez węgla?
- Jaką energetykę warto dotować?
- Dlaczego węgiel tanieje?
- Zielone miejsca pracy
- Miasto bez samochodu?
- Śląsk - co po węglu?
- Ustawa o energetyce odnawialnej
- Ile powinien kosztować prąd
- Szczyt klimatyczny w Limie
- Węgiel a zdrowie
- Efektywność szansą dla gospodarki
- Energetyka rozproszona
- Polska wobec celów 2030
- Biblioteka
- Wideo
- Patronaty
- Projekty
- O serwisie
- Opinie
Aktualności
P. Naimski: Polska nie powinna podpisywać porozumienia klimatycznego (19110)
2015-11-26Drukuj
Unia Europejska buduje nowy sektor gospodarki – OZE. Zdaniem Krzysztofa Tchórzewskiego stanowi to zagrożenie dla polskiej gospodarki.
Polska nie powinna podpisywać globalnego porozumienia klimatycznego na szczycie COP 21 w Paryżu - uważa poseł Prawa i Sprawiedliwości Piotr Naimski. Minister energetyki Krzysztof Tchórzewski zaznaczył, że instrukcja wyjazdowa na szczyt nie jest jeszcze gotowa.
Naimski i Tchórzewski uczestniczyli w piątek w posiedzeniu Narodowej Rady Rozwoju nt. polityki klimatyczno-energetycznej, która odbyła się w Warszawie z udziałem prezydenta Andrzeja Dudy.
Szczyt klimatyczny ONZ COP 21 rozpoczyna się 30 listopada. W stolicy Francji ma zostać zawarte globalne porozumienie klimatyczne, które w założeniu ma dotyczyć wszystkich państw na świecie.
- Dla Polski drogą jest niepodpisanie tego dokumentu - powiedział b. wiceminister gospodarki Piotr Naimski. Wskazał, że na paryskim szczycie Polska będzie występować w dwojakiej roli - jako uczestnik konwencji klimatycznej oraz jako członek UE.
Tymczasem - wskazywał - cele jakie wyznaczyła sobie UE, czyli do roku 2030 r. redukcja emisji gazów cieplarnianych o 40 proc. w porównaniu z rokiem 1990, zwiększenie udziału źródeł odnawialnych w energetyce do poziomu wynoszącego co najmniej 27 proc., a także zwiększenie efektywności energetycznej również o 27 proc., są bardzo niebezpieczne dla polskiej gospodarki. Podpisanie dokumentu paryskiego, jego zdaniem, doprowadziłoby do sytuacji, w której byłoby bardzo trudno uzyskać "szczególne warunki dla polskiej gospodarki w ramach UE".
Naimski mówił, że konwencja klimatyczna została użyta jako punkt wyjścia do rozpoczęcia "pewnego procesu gospodarczego", który niewiele ma wspólnego z ochroną przyrody. Ma natomiast - jak podkreślił - dużo wspólnego z budowaniem nowego sektora gospodarki - odnawialnych źródeł energii (OZE).
„koniec rozwoju polski”
- Ten sektor konkuruje z konwencjonalnymi sposobami produkcji energii elektrycznej, ten nowy sektor, ludzie - którzy go budują, państwa - które go wspierają, wystąpili przeciwko temu co zastali, czyli m.in węglowi. Stąd polityka dekarbonizacji - mówił. Jego zdaniem, ta polityka dominująca i forsowana przez UE, ma wyeliminować węgiel z europejskiej gospodarki, w konsekwencji również z gospodarki polskiej.
- A polska gospodarka tego nie wytrzyma - podkreślał. Dlatego - jak mówił - unijne cele w zakresie polityki klimatyczno - energetycznej nie są tożsame z polskimi.
Jak przewiduje, można się spodziewać, że delegacja UE ten dokument podpisze.
- To będzie oznaczało, że w UE mamy dwa różne stanowiska; stanowisko UE "27" i stanowisko polskie. To będzie musiało prowadzić do rozpoczęcia trudnych, żmudnych ale - mamy nadzieję efektywnych rozmów z instytucjami europejskimi i rządami krajów członkowskich na temat specjalnego statusu dla polskiej gospodarki w UE - powiedział Naimski.
Jak powiedział dziennikarzom minister energetyki Krzysztof Tchórzewski, piątkowe spotkanie w Pałacu Prezydenckim ma charakter opiniujący. - Instrukcja wyjazdowa nie jest jeszcze przygotowana. W tym momencie wyrażamy poglądy bardziej resortowe, czy też z punktu widzenia całej gospodarki - powiedział.
Jak dodał wnioski ze spotkania będą "poważną podstawą do instrukcji" na paryski szczyt.
Dodał, że jest w pełni przekonany, "że sytuacja, w której się teraz znajdujemy, motywuje nas, by w ramach Unii przeprowadzić pewne renegocjacje". - Na pewno musimy uzyskać inne warunki z Unii Europejskiej, inaczej to koniec rozwoju Polski - zaznaczył.
Uczestniczący w spotkaniu Rady ekspert ds. energetyki dr Bolesław Jankowski z firmy konsultingowo-badawczej EnergSys wskazywał w swym wystąpieniu m.in. na społeczne skutki unijnych regulacji. Jak mówił koszty energii w budżetach polskich gospodarstw domowych stanowią 9 - 10 proc., podczas gdy unijna średnia to ok. 4,5 proc.
- Działania, które będą zwiększały koszty energii oznaczają, że udział ten wzrośnie do 11 - 12 proc. A próg ubóstwa energetycznego, to jest 10 proc. - podkreślił.
Wcześniej, prezydent Andrzej Duda otwierając posiedzenia Rady ocenił, że UE samotnie biorąc na siebie daleko idące zobowiązania klimatyczne, powoduje, że jej wysokie koszty ponoszą europejskie gospodarki, w tym Polska.
Dodał, że jeżeli nie dojdzie do globalnego porozumienia, które obejmie też inne wielkie gospodarki światowe, takie jak USA, Chiny, Brazylia, Indie czy Rosja, to Europa powinna zrewidować swoje zobowiązania. Inaczej gospodarka UE nie będzie wobec nich konkurencyjna.
źródło: www.reo.pl
Podobne artykuły
- Blokowanie polityki klimatycznej czas zacząć!
Prezydent Andrzej Duda nie ratyfikował poprawki dauhańskiej, przedłużającej obowiązywanie w Polsce Protokołu z Kioto do 2020 roku. Jakie konsekwencje polityczne będzie miała decyzja głowy państwa?
Więcej
- Co nowy minister energetyki myśli o węglu, atomie i OZE?
Co przyszły minister energetyki myśli o poszczególnych aspektach dziedziny, którą będzie się teraz zajmować?
Więcej
- Z czym Polska pojedzie na COP21?
Unikamy odpowiedzialności za klimat. O strategiach unikania i polskiej polityce klimatycznej pisze Grzegorz Wiśniewski, prezes Instytutu Energetyki Odnawialnej.
Więcej
Podziel się swoją opinią
Wybierz dział
Newsletter
Patronaty
Kalendarium
- PN
- WT
- ŚR
- CZ
- PT
- SO
- ND
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0- 1
- 2
- 3
- 4
- 5
- 6
- 7
- 8
- 9
- 10
- 11
- 12
- 13
- 14
- 15
- 16
- 17
- 18
- 19
- 20
- 21
- 22
- 23
- 24
- 25
- 26
- 27
- 28
- 29
- 30
- 31
Projekty
ChronmyKlimat.pl wersja 2.0 – portal na temat zmian klimatu dla społeczeństwa i biznesu. © Copyright Fundacja Instytut na rzecz Ekorozwoju | |
Redakcja: ul. Nabielaka 15 lok. 1, 00-743 Warszawa, tel. +48 +22 8510402, -03, -04, fax +48 +22 8510400, portal@chronmyklimat.pl |
RSS
Polityka prywatności