- Kalendarium
-
Debaty
- Czy Polska będzie "Fit for 55%"?
- Efektywność energetyczna i odnawialne źródła energii w budynku wielorodzinnym
- Gospodarowanie wodą w budynku wielorodzinnym
- Jak przeciwdziałać ubóstwu energetycznemu i zanieczyszczeniom powietrza
- Szanse rozwoju energetyki morskiej w Polsce
- E-mobility – czy tylko samochód elektryczny?
- Zielone finansowanie
- Gospodarka o obiegu zamkniętym
- Czy planowanie przestrzenne w Polsce da się naprawić?
- Czy transformacja energetyczna w Polsce oznacza wzrost bezrobocia?
- Roślinność na wokół i w budynku wielorodzinnym
- Fundusze unijne na gospodarkę niskoemisyjną
- Ekologia w modzie i tekstyliach
- Seminarium naukowe: Co ekstremalne zjawiska pogodowe mówią nam o zmianach klimatu?
- Woda w mieście - jak ją zagospodarować
- Senior czuje dobry klimat
- Przyszłość ciepłownictwa w Polsce
- Jak zmniejszyć ubóstwo energetyczne?
- Jak osiągnąć neutralny dla klimatu transport w ciągu najbliższych 30 lat?
- Jaki rynek pracy po węglu?
- Czy polska gospodarka może działać bez węgla?
- Jaką energetykę warto dotować?
- Dlaczego węgiel tanieje?
- Zielone miejsca pracy
- Miasto bez samochodu?
- Śląsk - co po węglu?
- Ustawa o energetyce odnawialnej
- Ile powinien kosztować prąd
- Szczyt klimatyczny w Limie
- Węgiel a zdrowie
- Efektywność szansą dla gospodarki
- Energetyka rozproszona
- Polska wobec celów 2030
- Biblioteka
- Wideo
- Patronaty
- Projekty
- O serwisie
- Opinie
Aktualności
Jak pomorskie szkoły realizują koncepcję 50/50 (20140)
Iwona Korohoda2017-05-25
Drukuj
Koncepcja 50/50 zakłada aktywne zaangażowanie użytkowników budynków w proces zarządzania w nich energią oraz nauczenie ich ekologicznych zachowań poprzez konkretne działania, a także podział uzyskanych przez nich oszczędności finansowych pomiędzy nich a podmiot finansujący rachunki za energię.
Spektakularny sukces realizacji tej metodologii w ramach projektów EURONET 50/50 i EURONET 50/50 MAX (w latach 2009-2016) potwierdziło utworzenie ogólnoeuropejskiej, wciąż rozrastającej się sieci centrów edukacyjnych, zrzeszającej obecnie ponad 550 szkół i 50 innych budynków użyteczności publicznej, w tym ponad 150 szkół z Polski. 36 z nich z woj. pomorskiego - z Gdyni, Kobylnicy, Krokowej, Malborka, Rumi, Sopotu, Słupska, Sztumu i Ustki, w czerwcu 2016 r. przystąpiło wspólnie do realizacji kampanii pn. „Każdy WAT na wagę złota – czyli pomorskie dzieci i młodzież uczą się jak efektywnie oszczędzać energię w szkole”. Celem kampanii jest podniesienie świadomości dzieci i młodzieży w zakresie przeciwdziałania zmianom klimatu oraz promocja racjonalnego wykorzystania energii poprzez wdrożenie w pomorskich szkołach innowacyjnej metodologii 50/50.
Okazją do wymiany doświadczeń i spotkania z rówieśnikami zaangażowanymi w podobne działania we własnych szkołach był Pomorski Dzień 50/50, zorganizowany 11 maja 2017 r. przez Stowarzyszenie Gmin Polska Sieć "Energie Cités", Urząd Miejski w Słupsku oraz Szkołę Podstawową nr 6 ze Słupska, która była gospodarzem imprezy. To radosne święto wszystkich dbających o efektywne gospodarowanie energią w szkołach zgromadziło aż 22 zespoły ds. energii – w sumie ponad 150 uczniów i 30 nauczycieli. Gośćmi honorowymi byli: wiceprezydent Słupska Krystyna Danilecka-Wojewódzka, przedstawicielka Wydziału Edukacji UM Słupska Bogna Winiarczyk oraz Agnieszka Hylla-Wawryniuk przedstawicielka WFOŚiGW w Gdańsku, współfinansującego realizację kampanii.
Na początku członkowie 5 zespołów ds. energii (ze SP 6 i 8 w Słupsku, SP w Kończewie, SP w Wierzchucinie i SP 29 w Gdyni) zaprezentowali swoje pomysły na oszczędzanie energii przekonując widzów, że proenergetyczne i prośrodowiskowe nawyki mają ogromne znaczenie nie tylko dla środowiska naturalnego, ale także dla naszej przyszłości. Pokazy artystyczne były bardzo różnorodne – od krótkich inscenizacji poprzez wierszyki, piosenki, prezentację multimedialną do humorystycznego filmu "Major Planeta" o superbohaterze promującym proekologiczne zachowania, przygotowanego przez uczniów Gimnazjum z Oddziałami Integracyjnymi nr 4 im. Orła Białego w Słupsku.
Następnie wszyscy uczniowie wzięli udział w grze edukacyjnej, podczas której odwiedzali 7 stanowisk, gdzie musieli wykonać rozmaite zadania. Za poprawną ich realizację zespoły ds. energii otrzymywały kolorowe literki, z których na koniec należało ułożyć słowo ENERGIA, a następnie wraz z nim zapozować do wspólnego, pamiątkowego zdjęcia.
Wśród zadań znalazły się: quizy związane z odnawialnymi źródłami energii i budownictwem pasywnym przygotowane przez Smart_Lab oraz zagadki dotyczące oszczędzania energii w domu i energooszczędnego oświetlenia zadawane w Zielonym Punkcie, rozwiązywanie krzyżówek i tworzenie energetycznego sloganu, zadania dla rowerzystów: rozświetlenie żarówek, uruchomienie wiatraczka czy radia dzięki sile własnych nóg oraz podchwytliwe pytania do siedmiu 20-sekundowych filmików „Energosztuczki” przygotowanych przez UM Warszawy. Ponadto uczniowie głosowali na najlepszy spośród ponad 60 plakatów promujących oszczędzanie energii i wody, przywiezionych przez uczestników. Wybór okazał się nie lada wyzwaniem – prace były starannie wykonane, bardzo pomysłowe i na rozmaite sposoby przekazujące przesłanie kampanii. Oprócz wykonanych różnymi technikami plakatów na wystawie pojawiły się także makiety.
Chcąc nagrodzić uczniów z zespołów ds. energii, którzy podczas realizacji projektu ciężko pracują, aby osiągnąć oszczędności oraz wypracować dobre proenergetyczne nawyki w swoich szkołach, organizatorzy przygotowali dla wszystkich drobne upominki, wśród nich odblaskowe bransoletki z hasłem: ENERGICZNIE DLA KLIMATU, które zostały przygotowane w 5 kolorach. Natomiast autorzy najlepszych prac plastycznych oraz członkowie zespołów, które przygotowały pokazy artystyczne, otrzymali specjalne nagrody ufundowane przez WFOŚiGW w Gdańsku.
Pomorski Dzień 50/50 w Słupsku był doskonałą okazją do poznania zespołów ds. energii z innych szkół, zaprezentowania własnych prac na wystawie plakatów, zdrowej rywalizacji, zdobycia nowych informacji, a przede wszystkim do wspólnej dobrej zabawy. Młodzież wykazała się nie tylko wiedzą i talentem plastycznym, ale także chęcią do działania, pozytywną energią, kreatywnością i otwartością na wiedzę potwierdzając, że zespoły ds. energii ze pomorskich szkół potrafią ENERGICZNIE działać dla KLIMATU!
Kampania "Każdy WAT na wagę złota – czyli pomorskie dzieci i młodzież uczą się jak efektywnie oszczędzać energię w szkole" jest współfinansowana ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku, a koordynuje ją Stowarzyszenie Gmin Polska Sieć "Energie Citès" (www.pnec.org.pl).
Iwona Korohoda, Stowarzyszenie Gmin Polska Sieć "Energie Citès"
Fot. Jacek Borucki
Podobne artykuły
- Coraz więcej pomorskich szkół w europejskiej Sieci 50/50
Metodologia 50/50 angażuje bezpośrednio użytkowników budynków w proces zarządzania energią oraz uczy ich proekologicznych zachowań poprzez konkretne działania.
Więcej
Podziel się swoją opinią
Wybierz dział
Newsletter
Patronaty
Kalendarium
- PN
- WT
- ŚR
- CZ
- PT
- SO
- ND
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0- 1
- 2
- 3
- 4
- 5
- 6
- 7
- 8
- 9
- 10
- 11
- 12
- 13
- 14
- 15
- 16
- 17
- 18
- 19
- 20
- 21
- 22
- 23
- 24
- 25
- 26
- 27
- 28
- 29
- 30
- 31
Projekty
ChronmyKlimat.pl wersja 2.0 – portal na temat zmian klimatu dla społeczeństwa i biznesu. © Copyright Fundacja Instytut na rzecz Ekorozwoju | |
Redakcja: ul. Nabielaka 15 lok. 1, 00-743 Warszawa, tel. +48 +22 8510402, -03, -04, fax +48 +22 8510400, portal@chronmyklimat.pl |
RSS
Polityka prywatności