- Kalendarium
-
Debaty
- Czy Polska będzie "Fit for 55%"?
- Efektywność energetyczna i odnawialne źródła energii w budynku wielorodzinnym
- Gospodarowanie wodą w budynku wielorodzinnym
- Jak przeciwdziałać ubóstwu energetycznemu i zanieczyszczeniom powietrza
- Szanse rozwoju energetyki morskiej w Polsce
- E-mobility – czy tylko samochód elektryczny?
- Zielone finansowanie
- Gospodarka o obiegu zamkniętym
- Czy planowanie przestrzenne w Polsce da się naprawić?
- Czy transformacja energetyczna w Polsce oznacza wzrost bezrobocia?
- Roślinność na wokół i w budynku wielorodzinnym
- Fundusze unijne na gospodarkę niskoemisyjną
- Ekologia w modzie i tekstyliach
- Seminarium naukowe: Co ekstremalne zjawiska pogodowe mówią nam o zmianach klimatu?
- Woda w mieście - jak ją zagospodarować
- Senior czuje dobry klimat
- Przyszłość ciepłownictwa w Polsce
- Jak zmniejszyć ubóstwo energetyczne?
- Jak osiągnąć neutralny dla klimatu transport w ciągu najbliższych 30 lat?
- Jaki rynek pracy po węglu?
- Czy polska gospodarka może działać bez węgla?
- Jaką energetykę warto dotować?
- Dlaczego węgiel tanieje?
- Zielone miejsca pracy
- Miasto bez samochodu?
- Śląsk - co po węglu?
- Ustawa o energetyce odnawialnej
- Ile powinien kosztować prąd
- Szczyt klimatyczny w Limie
- Węgiel a zdrowie
- Efektywność szansą dla gospodarki
- Energetyka rozproszona
- Polska wobec celów 2030
- Biblioteka
- Wideo
- Patronaty
- Projekty
- O serwisie
- Opinie
Aktualności
Jak modernizować energetycznie polską wieś (15528)
2013-03-28Drukuj
25 marca br. w Centrum Prasowym PAP w Warszawie Forum Rozwoju Efektywnej Energii (FREE) zorganizowało debatę poświęconą modernizacji energetycznej polskiej wsi i roli poszczególnych źródeł energii w tym procesie. Wydarzenie połączone było z premierą 2. edycji Białej Księgi, najnowszego dokumentu analizującego sytuację energetyczną na obszarach wiejskich w Polsce.
Polska wieś potrzebuje dostępu do nowoczesnych źródeł energii. Kierunkami, w jakich powinna rozwijać się energetyka na wsi, są rozproszenie i dywersyfikacja źródeł, połączenie źródeł odnawialnych z gazowymi oraz rozwój efektywności energetycznej. To główne tezy postawione przez ekspertów FREE.
Dzięki takiej modernizacji, mieszkańcy mogliby liczyć na mniejsze rachunki za energię elektryczną, nowe miejsca pracy i ochronę środowiska naturalnego. Modernizacja energetyczna jest warunkiem udziału obszarów wiejskich w konkurencyjnym rozwoju gospodarczym Polski. Jednocześnie wymaga ona odrębnego podejścia i innowacyjnych mechanizmów wsparcia.
O tym, jak ją przeprowadzić i jakie instrumenty wsparcia należałoby uruchomić, rozmawiali eksperci: dr Andrzej Hałasiewicz, ekspert ds. rozwoju obszarów wiejskich w Kancelarii Prezydenta RP, prof. Krzysztof Żmijewski, Sekretarz Generalny Społecznej Rady ds. Rozwoju Gospodarki Niskoemisyjnej, Małgorzata Skucha, prezes Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, Grzegorz Wiśniewski, prezes Instytutu Energetyki Odnawialnej, Sylwester Śmigiel, przewodniczący Forum Rozwoju Efektywnej Energii (FREE) oraz Bożena Wróblewska, ekspert w zakresie innowacji energetycznych, również z Forum Rozwoju Efektywnej Energii (FREE). Dyskusji ekspertów towarzyszyła premiera 2. edycji Białej Księgi, najnowszego dokumentu analizującego sytuację energetyczną na obszarach wiejskich w Polsce.
Kluczowe wnioski płynące z Białej Księgi
Nadchodzące lata będą trudne zarówno dla odbiorców, jak i dostawców energii. Presja na wytwarzanie coraz większej ilości energii, w tym zwiększanie udziału źródeł odnawialnych w Miksie energetycznym, a także poprawa efektywności energetycznej wpłyną na wysokość cen energii. Dotyczyć to będzie zarówno cen na rynku hurtowym, jak i dla odbiorców końcowych.
Rozwiązania dzisiejszych problemów wiele osób upatruje w gazie łupkowym i energetyce nuklearnej. Jednak dyskusja o nich nie uchroni nas przed ogromnymi inwestycjami w infrastrukturę przesyłową oraz moce produkcyjne, chociażby ze względu na planowane wyłączenie z eksploatacji przestarzałych bloków energetycznych i przewidywany wzrost zużycia energii elektrycznej.
Jeśli chodzi o źródła energii, eksperci Komisji Europejskiej, Agencji Rynku Energii, Międzynarodowej Agencji Energetycznej oraz Forum Rozwoju Efektywnej Energii (FREE) zgadzają się co do tego, że w ciągu najbliższych 20 lat dodatkowe zapotrzebowanie na energię będzie zaspokajane przez energię odnawialna i gaz, co doprowadzi do dywersyfikacji miksu.
Trend budowania gospodarek niskoemisyjnych jest wyraźnie zauważalny na świecie. Został też zauważony w Polsce pomimo naszych znaczących zasobów węgla i jego dominacji w miksie energetycznym. Budowa gospodarki niskoemisyjnej ma bezpośrednie przełożenie na wzrost innowacyjności i efektywności energetycznej. Wraz z nią powinna się rozwijać energetyka prosumencka, oparta na wysokowydajnych źródłach rozproszonych, w której konsument może stać się jednocześnie producentem energii.
Energetyka prosumencka, oparta na źródłach rozproszonych, jest sposobem na pełne wykorzystanie potencjału energetycznego kraju. Rozwijana w przemyślany sposób może stać się doskonałym uzupełnieniem dużej energetyki systemowej, wszędzie tam, gdzie ze względów ekonomicznych czy środowiskowych nie jest ona optymalnym rozwiązaniem.
Zwrot w kierunku energetyki prosumenckiej i rozproszonej powinny wesprzeć odpowiednie przepisy legislacyjne, ułatwiające uruchamianie mikroźródeł oraz fiskalne zachęcające do inwestowania w te mikroźródła odbiorców indywidualnych oraz przedsiębiorców.
W naszych warunkach klimatycznych docenienia wymagają źródła gazowe (gaz ziemny i płynny (LPG)), które w instalacjach łączonych (hybrydowych) sprawdzają się jako doskonały stabilizator źródeł odnawialnych.
Eksperci zwracają też uwagę na ogromny potencjał związany z popularyzacją skojarzonego wytwarzania energii elektrycznej i cieplnej w mikroskali, czyli tzw. mikrokogeneracji. Jest to technologia bardzo wydajna, a urządzenia mCHP osiągają nawet 96% sprawności skojarzonej.
Wsparcie rozwoju mikrokogeneracji to duży krok w przyszłość, który powinien zostać wykonany w Polsce juz dziś. Mikrozródła kogeneracyjne powinny zostać objęte takim samym wsparciem jak mikroźródła odnawialne. Wiele korzyści jakich dostarcza ta technologia dostrzegli już Brytyjczycy i Niemcy, którzy zdążyli wdrożyć specjalne programy wsparcia dla rozwoju mikroźródeł kogeneracyjnych.
Polska jest w trakcie formułowania najważniejszych aktów prawnych, które na wiele lat określą, jak będzie wyglądała energetyka w naszym kraju. Czy dołączymy do czołówki europejskiego peletonu, rozwijając swoją innowacyjność i dobrobyt, czy będziemy jednym z wielu krajów, które nie wykorzystały swojej szansy – wszystko to okaże się niebawem. Przyjęcie tzw. „dużego trójpaku" – pakietu najważniejszych dla energetyki ustaw – zostało przesunięte na rok 2014.
Nadal istnieje szansa, że w nowej polityce energetycznej uwzględnione zostaną potrzeby mieszkańców wsi, dla których mikroźródła są sposobem na niezależność, mniejsze rachunki za prąd i dodatkowe źródło dochodów.
Białą Księgę można pobrać tutaj. Publikacja zawiera m.in. wyniki badań przeprowadzonych na zlecenie FREE oraz przykłady zastosowania nowoczesnych technologii na obszarach niezurbanizowanych.
***
Forum Rozwoju Efektywnej Energii propaguje wiedzę na temat nowoczesnych źródeł energii i działa na rzecz zwiększenia dostępu do nich, w szczególności na obszarach wiejskich. FREE prowadzi dialog z lokalnymi społecznościami. Pomaga im zabierać głos w publicznej debacie na temat ich energetycznych potrzeb i możliwości. Współpracuje z ekspertami, organizacjami pozarządowymi i przedsiębiorcami, którzy dostrzegają problemy, ale i ogromny potencjał drzemiący w obszarach wiejskich w Polsce.
Zróżnicowanie źródeł energii na wsi już dziś jest możliwe. W Polsce dostępne są technologie i urządzenia efektywne energetycznie, wykorzystujące źródła odnawialne i paliwa przyjazne dla środowiska, takie jak gaz ziemny, płynny (LPG) czy biogaz. Konieczne jest jednak dotarcie z tą wiedzą do wszystkich, którym jakość życia i prowadzenia biznesu na wsi nie są obojętne. To właśnie główne zadanie FREE na poziomie krajowym i europejskim.
Forum Rozwoju Efektywnej Energii (FREE) jest projektem paneuropejskim. Zostało zapoczątkowane przez firmę SHV Energy – globalnego lidera rynku LPG. W Polsce działa pod mecenatem firmy GASPOL, która w ten sposób postanowiła rozwinąć rozpoczęty w 2009 roku program „GASPOL kibicuje klimatowi".
Podziel się swoją opinią
Za treść materiału odpowiada wyłącznie Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju
Wybierz dział
Newsletter
Patronaty
Kalendarium
- PN
- WT
- ŚR
- CZ
- PT
- SO
- ND
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0- 1
- 2
- 3
- 4
- 5
- 6
- 7
- 8
- 9
- 10
- 11
- 12
- 13
- 14
- 15
- 16
- 17
- 18
- 19
- 20
- 21
- 22
- 23
- 24
- 25
- 26
- 27
- 28
- 29
- 30
- 31
Projekty
ChronmyKlimat.pl wersja 2.0 – portal na temat zmian klimatu dla społeczeństwa i biznesu. © Copyright Fundacja Instytut na rzecz Ekorozwoju | |
Redakcja: ul. Nabielaka 15 lok. 1, 00-743 Warszawa, tel. +48 +22 8510402, -03, -04, fax +48 +22 8510400, portal@chronmyklimat.pl |
RSS
Polityka prywatności