- Kalendarium
-
Debaty
- Czy Polska będzie "Fit for 55%"?
- Efektywność energetyczna i odnawialne źródła energii w budynku wielorodzinnym
- Gospodarowanie wodą w budynku wielorodzinnym
- Jak przeciwdziałać ubóstwu energetycznemu i zanieczyszczeniom powietrza
- Szanse rozwoju energetyki morskiej w Polsce
- E-mobility – czy tylko samochód elektryczny?
- Zielone finansowanie
- Gospodarka o obiegu zamkniętym
- Czy planowanie przestrzenne w Polsce da się naprawić?
- Czy transformacja energetyczna w Polsce oznacza wzrost bezrobocia?
- Roślinność na wokół i w budynku wielorodzinnym
- Fundusze unijne na gospodarkę niskoemisyjną
- Ekologia w modzie i tekstyliach
- Seminarium naukowe: Co ekstremalne zjawiska pogodowe mówią nam o zmianach klimatu?
- Woda w mieście - jak ją zagospodarować
- Senior czuje dobry klimat
- Przyszłość ciepłownictwa w Polsce
- Jak zmniejszyć ubóstwo energetyczne?
- Jak osiągnąć neutralny dla klimatu transport w ciągu najbliższych 30 lat?
- Jaki rynek pracy po węglu?
- Czy polska gospodarka może działać bez węgla?
- Jaką energetykę warto dotować?
- Dlaczego węgiel tanieje?
- Zielone miejsca pracy
- Miasto bez samochodu?
- Śląsk - co po węglu?
- Ustawa o energetyce odnawialnej
- Ile powinien kosztować prąd
- Szczyt klimatyczny w Limie
- Węgiel a zdrowie
- Efektywność szansą dla gospodarki
- Energetyka rozproszona
- Polska wobec celów 2030
- Biblioteka
- Wideo
- Patronaty
- Projekty
- O serwisie
- Opinie
Aktualności
OZE to lekarstwo, nie wirus… (19351)
Aleksandra Stępniak2016-03-24
Drukuj
Czemu instalacje odnawialnych źródeł energii wciąż są traktowane jako ekstrawagancja bogatych? Przecież to technologie, w których wykorzystuje się darmowe „paliwo”, a więc rozwiązania dla najuboższych!
Coraz więcej mówi się o ubóstwie energetycznym – zjawisku od dawna występującym, ale stosunkowo niedawno nazwanym. Polega ono na trudności w zaspokajaniu podstawowych potrzeb energetycznych w miejscu zamieszkania za rozsądną cenę. Problem występuje na całym świecie, ale w zależności od miejsca ma różny wymiar. W Europie dotyczy przede wszystkim utrzymania adekwatnego standardu ciepła zimą i chłodu latem, natomiast na kontynencie afrykańskim - w ogóle dostępu do energii.
Dlaczego nie rozwiązać tego problemu wykorzystując darmową energię słońca, wiatru, wody?
Działająca w Indonezji organizacja Kopernik, założona i prowadzona przez małżeństwo Ewy Wojkowskiej i Toshiego Nakamury dostarcza potrzebującym urządzenia zasilane przez odnawialne źródła energii. - Ponad 80 mln Indonezyjczyków żyje bez elektryczności, a dla wielu innych ten dostęp jest niepewny i charakteryzują go częste przerwy w dostawach. Prawie 100 mln ludzi polega na dymiących, paliwożernych paleniskach - mówiła szefowa Kopernika w wywiadzie dla portalu gramwzielone.pl. Dzięki udostępnianym sprzętom beneficjenci tej pomocy, których jest już ponad 320 tys., mogą zastąpić niebezpieczne lampy naftowe oświetleniem solarnym, a dymiące, szkodliwe dla zdrowia paleniska - ekologicznymi. Działalność organizacji została w tym roku doceniona prestiżową nagrodą Zayed Future Energy Prize.
Innym przykładem wykorzystania technologii OZE jako narzędzia w walce z ubóstwem energetycznym jest stworzony przez konsorcjum polskich instytucji pod przewodnictwem Fundacji Aeris Futuro model Social Carbon Offset. Umożliwia on przedsiębiorcom dokonanie kompensacji emisji CO2 wynikającej z prowadzonej działalności poprzez inwestycję w „zieloną” energię. Co najważniejsze – instalacje te mają być montowane na budynkach będących pod opieką organizacji działających w celach społecznych lub zamieszkanych przez osoby dotknięte ubóstwem energetycznym.
W obu przypadkach beneficjenci pomocy nie otrzymują technologii zupełnie za darmo – Kopernik po darmowym okresie próbnym odsprzedaje zainteresowanym urządzenia po cenie akceptowalnej w danym miejscu. Aeris Futuro z kolei zakłada, że beneficjent, który otrzymał instalację będzie pokrywał opłaty związane z jej eksploatacją. Nie można jednak porównywać tych kwot z ceną tradycyjnych paliw, którą bezsprzecznie powinno powiększać się o koszty społeczne i zdrowotne.
Przykładów wykorzystania technologii OZE w walce z ubóstwem energetycznym jest więcej.
Dzięki instalacjom fotowoltaicznym władze Peru planują zapewnić dostęp do energii elektrycznej 2 milionom najuboższych mieszkańców – ludziom, którzy do tej pory jako oświetlenie wykorzystywali lampy naftowe lub oliwne, ponosząc znaczące w ich budżecie koszty paliw szkodliwych dla zdrowia. W pierwszym etapie realizacji projektu rozdanych zostanie 50 tys. systemów PV.
Mówi się również o amerykańskim programie „Power Africa” polegającym na elektryfikacji wspólnot wiejskich dzięki wykorzystaniu małych wersji instalacji off-gridowych - mini-grid, inaczej zwanych systemami wyspowymi lub samodzielnymi, jako że nie są podłączone do sieci publicznej. Dzięki takiemu rozwiązaniu, opartemu na energii pochodzącej z biomasy i słońca, można zelektryfikować dużą część Afryki – olbrzymiego kontynentu, na którym co trzeci mieszkaniec nie ma dostępu do energii elektrycznej.
Polska to nie Afryka, czy Ameryka Południowa – energia słoneczna nie zaspokoi całkowitych naszych potrzeb energetycznych, niemniej jednak mamy spory i wciąż wykorzystany jedynie w znikomej części potencjał słońca, wiatru, a przede wszystkim biomasy i produkcji biogazu, np. w rozproszonych biogazowniach rolniczych. Jego realizacja, przy odpowiednim poziomie efektywności użytkowania i produkcji energii, jest w stanie zastąpić paliwa kopalne – za które dziś słono płacimy, a które w miarę dalszego zmniejszania się zasobów będą nieuchronnie drożeć.
Na zakończenie kilka faktów:
- Z szacunków przeprowadzonych przez Instytut na rzecz Ekorozwoju we współpracy z Instytutem Badań Strukturalnych i Instytutem Spraw Publicznych wynika, że zjawisko ubóstwa energetycznego dotyka 17,1% Polaków (6,44 mln osób).
- Jednym z wielu zarzutów wymierzanych przeciwko energetyce opartej na odnawialnych źródłach jest potencjalny wzrost cen energii. W marcu ubiegłego roku, po przyjęciu ustawy o OZE Prezes URE, Maciej Bando, powiedział, że ceny energii dla indywidualnych gospodarstw domowych wzrosną średnio o 1,6 % - przy przeciętnych miesięcznych wydatkach energetycznych w Polsce na poziomie ok 180-200 zł oznacza to dodatkowe 3 zł miesięcznie do naszego rachunku!
- Cena technologii OZE systematycznie spada, a do tego bezpośrednio zależy od ilości zainstalowanych mocy. Im instalacje OZE są powszechniejsze, tym ich cena niższa – to prosta zależność rynkowa.
- Według analizy Międzynarodowej Agencji Energetyki Odnawialnej (IRENA) oszczędności wynikające z globalnych inwestycji w OZE mogą być nawet 15 razy większe od kosztów inwestycyjnych.
Źródła:
http://energetyka.wnp.pl/prezes-ure-ustawa-o-oze-podnosi-ceny-energii-srednio-o-2-5-pkt-proc,246674_1_0_0.html
http://gramwzielone.pl/trendy/20399/polka-z-najbardziej-prestizowa-nagroda-w-globalnej-branzy-oze-wywiad
http://aerisfuturo.pl/pl/i.163.id.1184.0/Zielona_Energia_Zmiany_Spo%C5%82ecznej.html
http://odnawialnezrodlaenergii.pl/energia-sloneczna-aktualnosci/item/2333-peru-rozda-darmowe-instalacje-pv-dla-2-mln-najubozszych-mieszkancow
http://www.teraz-srodowisko.pl/aktualnosci/Afryka-wielka-szansa-dla-rozwoju-OZE-961.html
Podobne artykuły
- Bank Światowy: węgiel nie jest receptą na światowe ubóstwo
Argumentacja lobby paliw kopalnych ociera się o absurd. Węgiel ma być receptą na dobrobyt w krajach rozwijających się.
Więcej
- Ubóstwo energetyczne - definicja i charakterystyka społeczna grupy
Mimo że zjawisko ubóstwa energetycznego nie jest nowością, dopiero w ostatnich latach podjęto próby definiowania go i traktowania jako odrębne pojęcie w stosunku do ubóstwa dochodowego.
Więcej
- Ubóstwo energetyczne – wielowymiarowy problem
Ubóstwo energetyczne to złożony problem, który jak pokazują najnowsze badania może dotyczyć nawet 17,1% polskiego społeczeństwa.
Więcej
Podziel się swoją opinią
Wybierz dział
Newsletter
Patronaty
Kalendarium
- PN
- WT
- ŚR
- CZ
- PT
- SO
- ND
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0- 1
- 2
- 3
- 4
- 5
- 6
- 7
- 8
- 9
- 10
- 11
- 12
- 13
- 14
- 15
- 16
- 17
- 18
- 19
- 20
- 21
- 22
- 23
- 24
- 25
- 26
- 27
- 28
- 29
- 30
- 31
Projekty
ChronmyKlimat.pl wersja 2.0 – portal na temat zmian klimatu dla społeczeństwa i biznesu. © Copyright Fundacja Instytut na rzecz Ekorozwoju | |
Redakcja: ul. Nabielaka 15 lok. 1, 00-743 Warszawa, tel. +48 +22 8510402, -03, -04, fax +48 +22 8510400, portal@chronmyklimat.pl |
RSS
Polityka prywatności