- Kalendarium
-
Debaty
- Czy Polska będzie "Fit for 55%"?
- Efektywność energetyczna i odnawialne źródła energii w budynku wielorodzinnym
- Gospodarowanie wodą w budynku wielorodzinnym
- Jak przeciwdziałać ubóstwu energetycznemu i zanieczyszczeniom powietrza
- Szanse rozwoju energetyki morskiej w Polsce
- E-mobility – czy tylko samochód elektryczny?
- Zielone finansowanie
- Gospodarka o obiegu zamkniętym
- Czy planowanie przestrzenne w Polsce da się naprawić?
- Czy transformacja energetyczna w Polsce oznacza wzrost bezrobocia?
- Roślinność na wokół i w budynku wielorodzinnym
- Fundusze unijne na gospodarkę niskoemisyjną
- Ekologia w modzie i tekstyliach
- Seminarium naukowe: Co ekstremalne zjawiska pogodowe mówią nam o zmianach klimatu?
- Woda w mieście - jak ją zagospodarować
- Senior czuje dobry klimat
- Przyszłość ciepłownictwa w Polsce
- Jak zmniejszyć ubóstwo energetyczne?
- Jak osiągnąć neutralny dla klimatu transport w ciągu najbliższych 30 lat?
- Jaki rynek pracy po węglu?
- Czy polska gospodarka może działać bez węgla?
- Jaką energetykę warto dotować?
- Dlaczego węgiel tanieje?
- Zielone miejsca pracy
- Miasto bez samochodu?
- Śląsk - co po węglu?
- Ustawa o energetyce odnawialnej
- Ile powinien kosztować prąd
- Szczyt klimatyczny w Limie
- Węgiel a zdrowie
- Efektywność szansą dla gospodarki
- Energetyka rozproszona
- Polska wobec celów 2030
- Biblioteka
- Wideo
- Patronaty
- Projekty
- O serwisie
- Opinie
Aktualności
Polskie firmy z sektora MŚP wydały już ponad 50 mln euro na inwestycje finansowane przez EBOiR (14955)
2012-11-16Drukuj
Od stycznia 2011 r. w ramach programu finansowania rozwoju energii zrównoważonej PolSEFF zrealizowano już 440 projektów w Polsce. Następnych 400 jest w trakcie realizacji bądź w przygotowaniu. Do tej pory z programu najchętniej korzystali przedstawiciele sektorów: przetwórstwa przemysłowego oraz rolniczego.
Inicjatywa EBOiR skierowana do małych i średnich firm oraz rolników wystartowała w Polsce 21 miesięcy temu. Jej celem jest rozwój zrównoważonej energii poprzez wzrost zastosowania energooszczędnych technologii oraz źródeł odnawialnej energii w sektorze MŚP. Jest to o tyle istotne, że w ramach przestawionych przez Unię Europejską planów, zużycie energii pierwotnej w Europie powinno zostać zredukowane o 20% do 2020 r.
"Polscy przedsiębiorcy, pomimo trudnego otoczenia makroekonomicznego, dostrzegają zagrożenia płynące z rosnących cen energii i chętnie modernizują swoje firmy inwestując w nowoczesne rozwiązania ograniczające zużycie energii. Na przestrzeni niemal dwóch lat pomogliśmy sfinansować 440 tego typu projektów, a kolejnych 400 jest w trakcie realizacji bądż w fazie planowania. Łączna wartość zrealizowanych przedsięwziąć przekroczyła 50 milionów euro, a na kolejnych 40 milionów umowy kredytu bądź leasingu zostaną podpisane w najbliższym czasie. Średni okres zwrotu z wszystkich zrealizowanych dotychczas inwestycji oscyluje wokół 3-4 lat" – komentuje Małgorzata Kotańska, kierownik projektu PolSEFF. "Największa inwestycja zrealizowana do tej pory w ramach programu opiewała na kwotę 900 tys. euro i pozwoliła stworzyć nową linię produkcyjną w firmie wytwarzającej opakowania foliowe" – dodaje Małgorzata Kotańska.
Największe zainteresowanie środkami finansowymi EBOiR do tej pory obserwujemy wśród przedsiębiorców z sektora rolnictwa, leśnictwa i produkcji żywności, którzy stanowią co drugi zrealizowany projekt w ramach PolSEFF. Na drugim miejscu znalazły się firmy działające w ramach branży przetwórstwa przemysłowego, których inwestycje stanowią 24% wśród wszystkich zrealizowanych przez ostatnie 21 miesięcy. Przeszło co dziesiąty projekt (11%) realizowany był w sektorze handlu hurtowego.
"Spośród wszystkich projektów zrealizowanych w ramach PolSEFF większość zostało sfinansowanych poprzez leasing, a pozostałe przeprowadzono w ramach standardowych umów kredytowych. Leasing dotyczył najczęściej zakupu maszyn, podczas gdy kredyty z reguły dotyczyły kompleksowych inwestycji, których komponenty są niezbywalne jak np. materiały izolacyjne do termomodernizacji budynków" – zauważa Tomasz Ziółkowski, ekspert ds. marketingu programu PolSEFF.
Ze względu na duży sukces realizacji programu PolSEFF, EBOiR przyzna nagrody za najlepsze projekty inwestycyjne. Wyróżnienia zostaną wręczone w drugiej połowie listopada podczas uroczystej gali.
***
PolSEFF jest Programem Finansowania Rozwoju Energii Zrównoważonej w Polsce, z linią kredytową o wartości 150 mln euro. Oferta PolSEFF jest skierowana do małych i średnich przedsiębiorstw (MŚP), zainteresowanych inwestycją w nowe technologie i urządzenia obniżające zużycie energii lub wytwarzające energię ze źródeł odnawialnych. Finansowanie można uzyskać w formie kredytu lub leasingu w wysokości do 1 mln euro za pośrednictwem uczestniczących w Programie instytucji finansowych: Bank Millennium, Millennium Leasing, Bank BGŻ, BNP Paribas, BNP Paribas Leasing Solutions, BZ WBK Finanse & Leasing.
Poza Polską, EBOiR prowadzi podobne programy także w innych państwach Środkowo-wschodniej Europy, m.in. w Bułgarii, Słowacji, Rosji, Mołdawii, na Ukrainie oraz Bałkanach.
źródło: Biuro Prasowe PolSEFF
Podziel się swoją opinią
Za treść materiału odpowiada wyłącznie Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju
Wybierz dział
Newsletter
Patronaty
Kalendarium
- PN
- WT
- ŚR
- CZ
- PT
- SO
- ND
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0- 1
- 2
- 3
- 4
- 5
- 6
- 7
- 8
- 9
- 10
- 11
- 12
- 13
- 14
- 15
- 16
- 17
- 18
- 19
- 20
- 21
- 22
- 23
- 24
- 25
- 26
- 27
- 28
- 29
- 30
- 31
Projekty
ChronmyKlimat.pl wersja 2.0 – portal na temat zmian klimatu dla społeczeństwa i biznesu. © Copyright Fundacja Instytut na rzecz Ekorozwoju | |
Redakcja: ul. Nabielaka 15 lok. 1, 00-743 Warszawa, tel. +48 +22 8510402, -03, -04, fax +48 +22 8510400, portal@chronmyklimat.pl |
RSS
Polityka prywatności