- Kalendarium
-
Debaty
- Czy Polska będzie "Fit for 55%"?
- Efektywność energetyczna i odnawialne źródła energii w budynku wielorodzinnym
- Gospodarowanie wodą w budynku wielorodzinnym
- Jak przeciwdziałać ubóstwu energetycznemu i zanieczyszczeniom powietrza
- Szanse rozwoju energetyki morskiej w Polsce
- E-mobility – czy tylko samochód elektryczny?
- Zielone finansowanie
- Gospodarka o obiegu zamkniętym
- Czy planowanie przestrzenne w Polsce da się naprawić?
- Czy transformacja energetyczna w Polsce oznacza wzrost bezrobocia?
- Roślinność na wokół i w budynku wielorodzinnym
- Fundusze unijne na gospodarkę niskoemisyjną
- Ekologia w modzie i tekstyliach
- Seminarium naukowe: Co ekstremalne zjawiska pogodowe mówią nam o zmianach klimatu?
- Woda w mieście - jak ją zagospodarować
- Senior czuje dobry klimat
- Przyszłość ciepłownictwa w Polsce
- Jak zmniejszyć ubóstwo energetyczne?
- Jak osiągnąć neutralny dla klimatu transport w ciągu najbliższych 30 lat?
- Jaki rynek pracy po węglu?
- Czy polska gospodarka może działać bez węgla?
- Jaką energetykę warto dotować?
- Dlaczego węgiel tanieje?
- Zielone miejsca pracy
- Miasto bez samochodu?
- Śląsk - co po węglu?
- Ustawa o energetyce odnawialnej
- Ile powinien kosztować prąd
- Szczyt klimatyczny w Limie
- Węgiel a zdrowie
- Efektywność szansą dla gospodarki
- Energetyka rozproszona
- Polska wobec celów 2030
- Biblioteka
- Wideo
- Patronaty
- Projekty
- O serwisie
- Opinie
Aktualności
Kampania "Energooszczędność w moim domu" (15294)
2013-01-28Drukuj
Osoby planujące zakup mieszkania lub domu w 2013 roku będą mogły skorzystać z dopłat do kredytów bankowych udzielanych w ramach nowego programu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Warunkiem uzyskania dopłaty jest wysoki standard energetyczny wybranego domu lub mieszkania. Jak sprawdzić klasę energetyczną budynku i jakie rozwiązania zastosować, by była ona jak najwyższa – dowiemy się z kampanii "Energooszczędność w moim domu".
Już w pierwszym kwartałe 2013 roku wystartuje program dopłat do kredytów na energooszczędne domy i mieszkania, finansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW). O dofinansowanie będą mogły starać się osoby zainteresowane nie tylko zakupem lub budową domów, ale także mieszkań w budynkach wielorodzinnych. Wysokość dopłaty uzależniona będzie od osiągniętego wskaźnika zapotrzebowania budynku lub mieszkania na energię użytkową do ogrzewania. Przedstawiciele budownictwa zrównoważonego zainicjowali kampanię edukacyjną, poprzez którą będą wyjaśniać, jak sprawdzić klasę energetyczną budynku oraz jakie rozwiązania zastosowane w budynku mają wpływ na osiągnięcie wysokich standardów wymaganych przez NFOŚiGW.
Fot. Wizualizacja Park Ostrobramska, Skanska
"W ramach kampanii "Energooszczędność w moim domu" będziemy wyjaśniać, co to jest dom energooszczędny, przyjazny dla środowiska i zdrowia ludzi" – mówi Justyna Biernacka, Green Business Coordinator ze Skanska Residential Development Poland, firmy należącej do Grupy Skanska, która realizuje już na świecie projekty ekologicznego budownictwa mieszkaniowego. "Zależy nam, by jak najwięcej osób miało świadomość, że mieszkanie w domu, który został zaprojektowany zgodnie z zasadami zrównoważonego budownictwa przekłada się na oszczędności finansowe, środowisko, a także komfort i zdrowie mieszkańców".
Kampania zapoczątkowana zostanie badaniem, które zweryfikuje poziom wiedzy Polaków w zakresie sposobów zwiększania standardu energetycznego budynku i mieszkania. Badanie wykaże m.in. jakie znaczenie dla nas ma sposób zaprojektowania i wykonania budynku, w którym mieszkamy; czy zwracamy uwagę na wykorzystane materiały i technologie; czy jesteśmy skłonni zainwestować w rozwiązania oszczędzające energię i wreszcie – czy znamy metody ograniczenia zużycia energii cieplnej. Wykorzystując wyniki badania opracowane zostaną artykuły, w których eksperci wyjaśnią jak budować w sposób energooszczędny i na co zwrócić uwagę wybierając dom lub mieszkanie o wysokim standardzie energetycznym. Najciekawsze informacje zostaną zamieszczone także na profilu Facebook: Energooszczędność w moim domu. Kampania skierowana jest do osób planujących zakup lub budowę domu energooszczędnego oraz wszystkich tych, którzy są zainteresowani korzyściami ze stosowania energooszczędnych rozwiązań.
"Dziś dom energooszczędny kojarzy się w Polsce głównie z wysokim kosztem budowy, mniej mówi się o korzyściach"- mówi arch. Monika Kupska-Kupis z firmy Velux produkujacej okna dachowe. "Od 2009 roku prowadzimy projekt Model Home 2020, w ramach którego powstało 6 zeroenergetycznych budynków modelowych w 5 krajach europejskich. Projekt ten potwierdza, że stosując standardowe i ogólnodostępne materiały budowlane, a także wykorzystując odnawialne źródła energii można zbudować dom energooszczędny. Mieszkańcy tych domów podkreślają, że oprócz korzyści ekonomicznych ogromne znaczenie ma dla nich wysoki komfort użytkowania".
Fot. Dom modelowy Home for Life Dania, Velux
Projekt Energooszczędność w moim domu zainicjowany został przez firmy reprezentujące sektor budownictwa zrównoważonego: IRA – Inteligentne Rozwiązania Automatyki, NSG Group (właściciel marki Pilkington), Philips, Rockwool, Skanska Residential Development Poland, Velux. Patronat merytoryczny nad kampanią objęły następujące instytucje: Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, Instytut na Rzecz Ekorozwoju, Polska Izba Gospodarcza Energii Odnawialnej oraz Green Cross Poland. Kampania realizowana jest przez agencję Effective Public Relations.
***
Kampania edukacyjna w mediach "Energooszczędność w moim domu" ma na celu zwiększenie świadomości społecznej w zakresie rozwiązań podnoszących standard energetyczny domu i mieszkania. W ramach inicjatywy od stycznia do czerwca 2013 r. prezentowane będą korzyści wynikające ze stosowania technologii i systemów zmniejszających zużycie energii, a także wyniki badania opinii publicznej przeprowadzonego przez firmę SMG/KRC MillwardBrown.
Podziel się swoją opinią
Za treść materiału odpowiada wyłącznie Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju
Wybierz dział
Newsletter
Patronaty
Kalendarium
- PN
- WT
- ŚR
- CZ
- PT
- SO
- ND
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0- 1
- 2
- 3
- 4
- 5
- 6
- 7
- 8
- 9
- 10
- 11
- 12
- 13
- 14
- 15
- 16
- 17
- 18
- 19
- 20
- 21
- 22
- 23
- 24
- 25
- 26
- 27
- 28
- 29
- 30
- 31
Projekty
ChronmyKlimat.pl wersja 2.0 – portal na temat zmian klimatu dla społeczeństwa i biznesu. © Copyright Fundacja Instytut na rzecz Ekorozwoju | |
Redakcja: ul. Nabielaka 15 lok. 1, 00-743 Warszawa, tel. +48 +22 8510402, -03, -04, fax +48 +22 8510400, portal@chronmyklimat.pl |
RSS
Polityka prywatności