- Kalendarium
-
Debaty
- Czy Polska będzie "Fit for 55%"?
- Efektywność energetyczna i odnawialne źródła energii w budynku wielorodzinnym
- Gospodarowanie wodą w budynku wielorodzinnym
- Jak przeciwdziałać ubóstwu energetycznemu i zanieczyszczeniom powietrza
- Szanse rozwoju energetyki morskiej w Polsce
- E-mobility – czy tylko samochód elektryczny?
- Zielone finansowanie
- Gospodarka o obiegu zamkniętym
- Czy planowanie przestrzenne w Polsce da się naprawić?
- Czy transformacja energetyczna w Polsce oznacza wzrost bezrobocia?
- Roślinność na wokół i w budynku wielorodzinnym
- Fundusze unijne na gospodarkę niskoemisyjną
- Ekologia w modzie i tekstyliach
- Seminarium naukowe: Co ekstremalne zjawiska pogodowe mówią nam o zmianach klimatu?
- Woda w mieście - jak ją zagospodarować
- Senior czuje dobry klimat
- Przyszłość ciepłownictwa w Polsce
- Jak zmniejszyć ubóstwo energetyczne?
- Jak osiągnąć neutralny dla klimatu transport w ciągu najbliższych 30 lat?
- Jaki rynek pracy po węglu?
- Czy polska gospodarka może działać bez węgla?
- Jaką energetykę warto dotować?
- Dlaczego węgiel tanieje?
- Zielone miejsca pracy
- Miasto bez samochodu?
- Śląsk - co po węglu?
- Ustawa o energetyce odnawialnej
- Ile powinien kosztować prąd
- Szczyt klimatyczny w Limie
- Węgiel a zdrowie
- Efektywność szansą dla gospodarki
- Energetyka rozproszona
- Polska wobec celów 2030
- Biblioteka
- Wideo
- Patronaty
- Projekty
- O serwisie
- Opinie
Aktualności
Bloomberg: Inwestycje w czystą energię spadły w trzecim kwartale (14943)
2012-10-25Drukuj
Światowe inwestycje czystą energię w trzecim kwartale 2012 roku spadły aż o 20% w porównaniu do tego samego okresu poprzedniego roku i o 5% w porównaniu do drugiego kwartału br. – doniósł październiku Bloomberg New Energy Finance. Stało się tak głównie za sprawą Europy i Stanów. Więcej pieniędzy na OZE wydają natomiast Brazylia i Maroko.
Choć niemal każde państwo na świecie traktuje technologie odnawialnych źródeł energii jako szansę na pobudzenie gospodarki i przezwyciężenie kryzysu gospodarczego (zob. np. Niemiecki pomysł na wzrost), niestety deklaracje nie zawsze do końca znajdują odzwierciedlenie w praktyce.
Łącznie światowe inwestycje w technologie związane z czystą energią w trzecim kwartale tego roku w stosunku do roku poprzedniego spadły o 20% do 56,6 mld dol. W Europie zanotowały one większy spadek – o 29% i wyniosły w tym czasie 18,2 mld dol., a w Stanach Zjednoczonych były niższe aż o 62%. W trzecim kwartale 2012 roku wydano tam tylko 7,3 mld dol., o 28% mniej niż w drugim kwartale.
Gorzej było nie tylko w państwach rozwiniętych, lecz także w rozwijających się. W Indiach inwestycje z kwartału na kwartał spadły o 16%, do 1,5 mln dol., co stanowiło jedynie 40% pieniędzy przeznaczonych na czystą energię w tym samym okresie 2011 roku. Spadek o 17%, choć tylko gdy porównamy ze sobą II i III kwartał tego roku, odnotowały także Chiny. W stosunku do trzech miesięcy zeszłego roku możemy mówić już o wzroście o 6%.
Wahania na rynku technologii odnawialnych źródeł energii analitycy tłumaczą między innymi niepewnością co do przyszłości politycznego wsparcia. Wciąż nie wiadomo, jak ostatecznie będzie ono wyglądało w Stanach Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii czy Włoszech.
Tymczasem okazję na wzrost gospodarczy dzięki czystej energii zdają się wykorzystywać Brazylia i Maroko. W południowoamerykańskim państwie rok do roku inwestycje wzrosły o 24%, a kwartał do kwartału – aż o 94% i od początku lipca do końca września 2012 roku wyniosły 1,9 mld dol. W Maroku natomiast zlokalizowane są dwa z trzech największych projektów związanych z odnawialnymi źródłami energii, których realizacji rozpoczęła się drugiej połowie tego roku. Trzeci pod względem wielkości usytuowany jest w Brazylii.
Co oznaczają mniejsze nakłady finansowe na technologie związane z czystą energią w trzecim kwartale tego roku? W 2011 roku padł rekord w wysokości tych inwestycji – wydano wtedy 254,4 mln dol. Rok 2012 prawdopodobnie będzie pierwszym z ośmiu lat, w którym nie zostanie odnotowany ich wzrost. Jednak, jak twierdzą specjaliści, powodów pesymizmu nie ma.
Inwestycje, które od lipca do września wyniosły 56,6 mld dol., mimo że mniejsze niż w drugim kwartale, oznaczają i tak więcej pieniędzy dla OZE niż w pierwszych trzech miesiącach tego roku (48 mld dol.). Ponadto, tylko w pięciu kwartałach w historii odnotowano niższe nakłady finansowe dla czystej energii: pod koniec 2010 roku (63,3 mld dol.) w trzech kwartałach 2011 (odpowiednio 71,8, 70,7 i 58 mld dol.) oraz w II kwartale br. (59,6 mld dol.). W końcu 164,2 mld dol., które do tej pory wydano na czystą energię w tym roku to więcej niż w całym 2009 roku, zaledwie trzy lata temu (160,1 mld dol.).
Uspokaja także Michael Liebreich, dyrektor wykonawczy Bloomberg New Energy Finance: "Fakt, że rok 2012 będzie najprawdopodobniej rokiem spadków jest rozczarowujące, ale nie jest zaskoczeniem – właściwie przewidywaliśmy to już w styczniu. Ale nie powinniśmy przeceniać tego spadku. Inwestycje kwartalne wciąż wynoszą powyżej 50 mld dol., czyli mniej więcej tyle, ile w całym 2004 roku".
Nadzieję, że trend spadkowy nie utrzyma się dłużej, daje także komunikat Komisji Europejskiej z początku października br., która chce reindustrializacji Starego Kontynentu. Trzecią rewolucję przemysłową mają napędzać właśnie m.in. technologie związane z czystą energią i inteligentnymi sieciami energetycznymi.
UD, ChronmyKlimat.pl
na podstawie euractiv.com oraz bnef.com
Podziel się swoją opinią
Za treść materiału odpowiada wyłącznie Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju
Wybierz dział
Newsletter
Patronaty
Kalendarium
- PN
- WT
- ŚR
- CZ
- PT
- SO
- ND
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0- 1
- 2
- 3
- 4
- 5
- 6
- 7
- 8
- 9
- 10
- 11
- 12
- 13
- 14
- 15
- 16
- 17
- 18
- 19
- 20
- 21
- 22
- 23
- 24
- 25
- 26
- 27
- 28
- 29
- 30
- 31
Projekty
ChronmyKlimat.pl wersja 2.0 – portal na temat zmian klimatu dla społeczeństwa i biznesu. © Copyright Fundacja Instytut na rzecz Ekorozwoju | |
Redakcja: ul. Nabielaka 15 lok. 1, 00-743 Warszawa, tel. +48 +22 8510402, -03, -04, fax +48 +22 8510400, portal@chronmyklimat.pl |
RSS
Polityka prywatności