- Kalendarium
-
Debaty
- Czy Polska będzie "Fit for 55%"?
- Efektywność energetyczna i odnawialne źródła energii w budynku wielorodzinnym
- Gospodarowanie wodą w budynku wielorodzinnym
- Jak przeciwdziałać ubóstwu energetycznemu i zanieczyszczeniom powietrza
- Szanse rozwoju energetyki morskiej w Polsce
- E-mobility – czy tylko samochód elektryczny?
- Zielone finansowanie
- Gospodarka o obiegu zamkniętym
- Czy planowanie przestrzenne w Polsce da się naprawić?
- Czy transformacja energetyczna w Polsce oznacza wzrost bezrobocia?
- Roślinność na wokół i w budynku wielorodzinnym
- Fundusze unijne na gospodarkę niskoemisyjną
- Ekologia w modzie i tekstyliach
- Seminarium naukowe: Co ekstremalne zjawiska pogodowe mówią nam o zmianach klimatu?
- Woda w mieście - jak ją zagospodarować
- Senior czuje dobry klimat
- Przyszłość ciepłownictwa w Polsce
- Jak zmniejszyć ubóstwo energetyczne?
- Jak osiągnąć neutralny dla klimatu transport w ciągu najbliższych 30 lat?
- Jaki rynek pracy po węglu?
- Czy polska gospodarka może działać bez węgla?
- Jaką energetykę warto dotować?
- Dlaczego węgiel tanieje?
- Zielone miejsca pracy
- Miasto bez samochodu?
- Śląsk - co po węglu?
- Ustawa o energetyce odnawialnej
- Ile powinien kosztować prąd
- Szczyt klimatyczny w Limie
- Węgiel a zdrowie
- Efektywność szansą dla gospodarki
- Energetyka rozproszona
- Polska wobec celów 2030
- Biblioteka
- Wideo
- Patronaty
- Projekty
- O serwisie
- Opinie
Aktualności
Zielona strona symboli amerykańskiego biznesu (20056)
Wojciech Krzyczkowski2017-03-10
Drukuj
Niedawne ogłoszenie przez Google, że wkrótce cała firma na całym świecie będzie zużywała tylko i wyłącznie energię wyprodukowaną w źródłach odnawialnych tylko na pozór wygląda na jakieś wielkie osiągnięcie. Tymczasem to raczej konieczność pogoni, nawet nie za konkurencją, tylko za dzisiejszymi realiami wielkiego, innowacyjnego biznesu.
Jeżeli chodzi o wykorzystanie OZE przez flagowe amerykańskie korporacje, to od Google gorsze są chyba tylko Facebook i Amazon. Obie firmy przez lata w zasadzie ignorowały zjawisko OZE, ale w zeszłym roku w końcu się ocknęły. I nie chodzi tu o jakieś ekologiczne olśnienie, tylko o czysty biznes, na który przekładają się wprost takie, a nie inne oczekiwania klientów. W końcu cała polityka klimatyczna też nie jest efektem zawiązanego w zaciszu gabinetów światowego spisku, tylko wypadkową oczekiwań wysoko rozwiniętych społeczeństw.
Zatem Facebook w 2018 r. ma być na skalę globalną w 50 proc. "zasilany" z OZE, a Amazon rozpoczął masowe inwestycje w farmy wiatrowe w USA. Natomiast co do Google... 36 proc. zużywanej w USA przez firmę energii pochodzi ze źródeł odnawialnych. Ale na tle innych firm tej ligi dojście do 100 proc. nie będzie osiągnięciem, a raczej koniecznością.
Zieloni giganci
Intel w USA zużywa rocznie prawie 3,5 TWh energii (dla porównania, roczne zużycie Polski to ok. 150 TWh) w 100 proc. z OZE. Ponad 3,3 TWh, też w całości z OZE zużywa Microsoft. Na trzecim miejscu pod względem zużycia jest sieć sklepów Kohl‘s (1,4 TWh), na czwartym Cisco (1,1 TWh), a Google na piątym – 1,06 TWh rocznie z OZE. Łatwo zatem policzyć, że po dojściu do 100 proc. dołączy do pierwszej dwójki.
Jeszcze w tym roku całkowicie na energię z OZE ma przejść Apple. W USA (0,9 TWh rocznie) firma jest już całkowicie oparta na źródłach odnawialnych, a w skali świata wskaźnik ten to ok. 95 proc. Jeżeli chodzi o zużycie energii, to Apple wyprzedzają miasto Houston (80 proc. z OZE) i Starbucks (100 proc.). A tuż za "jabłuszkiem" jest Walmart – przynajmniej pod względem wielkości zużycia, bo słynna sieć supermarketów tylko w 4 proc. korzysta z energii z OZE.
Ranking najlepszych
Można się zapytać, i słusznie, skąd pochodzą te dane i co to za zestawienie? Otóż jest to najnowsza edycja – z 6 lutego br. - listy National Top 100 programu Green Power Partnership, prowadzonego przez… federalną agencję ds. ochrony środowiska. Czyli słynną EPA, zajmującą do wyborów wysokie miejsce na liście wrogów Donalda Trumpa i jego obozu. Ciekawe, czy kierujący EPA od kilku dni Scott Pruitt – wcześniej jeden z jej najzacieklejszych przeciwników – miał w ogóle świadomość istnienia i tej listy, i całego programu, pomocnego w kreowaniu wizerunku firmy przyjaznej środowisku.
Kto wie, czy nie pozieleniał, czytając jakie to jeszcze amerykańskie firmy w 100 proc. korzystają z energii z OZE. Na przykład bank Goldman Sachs. Albo zakłady Boeinga w Południowej Karolinie. Wiele firm zresztą samodzielnie produkuje. Np. amerykański oddział Ikei ma tyle źródeł odnawialnych, że pokrywają one jego potrzeby w 317 proc. Ale jest tu nie tylko biznes. Dystrykt federalny Columbia, w którym Pruitt urzęduje, korzysta z OZE w 110 proc. - czyli odsprzedaje część zakontraktowanej energii. Sama EPA ma ten wskaźnik na poziomie 114 proc.
Na koniec nieco o stronie technicznej. Część biznesu – jak chociażby Google – buduje w USA własne OZE. Ale w większość przypadków wskaźnik korzystania z zielonych źródeł wynika albo z bezpośrednich kontraktów z producentami, albo też z zakupu odpowiednich certyfikatów, potwierdzających pochodzenie energii ze źródeł odnawialnych. W ten sposób jeżeli któraś z amerykańskich firm będzie chciała "zazielenić" się w Polsce, zrobi to bez większego problemu, nabywając funkcjonujące od ponad dwóch lat Gwarancje Pochodzenia z OZE. W styczniu 2017 r. na Towarowej Giełdzie Energii właściciela zmieniły papiery opiewające na 27 GW po średnioważonej cenie 0,76 zł/MWh.
Wojciech Krzyczkowski
Źródło: www.reo.pl
Podziel się swoją opinią
Wybierz dział
Newsletter
Patronaty
Kalendarium
- PN
- WT
- ŚR
- CZ
- PT
- SO
- ND
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0- 1
- 2
- 3
- 4
- 5
- 6
- 7
- 8
- 9
- 10
- 11
- 12
- 13
- 14
- 15
- 16
- 17
- 18
- 19
- 20
- 21
- 22
- 23
- 24
- 25
- 26
- 27
- 28
- 29
- 30
- 31
Projekty
ChronmyKlimat.pl wersja 2.0 – portal na temat zmian klimatu dla społeczeństwa i biznesu. © Copyright Fundacja Instytut na rzecz Ekorozwoju | |
Redakcja: ul. Nabielaka 15 lok. 1, 00-743 Warszawa, tel. +48 +22 8510402, -03, -04, fax +48 +22 8510400, portal@chronmyklimat.pl |
RSS
Polityka prywatności