- Kalendarium
-
Debaty
- Czy Polska będzie "Fit for 55%"?
- Efektywność energetyczna i odnawialne źródła energii w budynku wielorodzinnym
- Gospodarowanie wodą w budynku wielorodzinnym
- Jak przeciwdziałać ubóstwu energetycznemu i zanieczyszczeniom powietrza
- Szanse rozwoju energetyki morskiej w Polsce
- E-mobility – czy tylko samochód elektryczny?
- Zielone finansowanie
- Gospodarka o obiegu zamkniętym
- Czy planowanie przestrzenne w Polsce da się naprawić?
- Czy transformacja energetyczna w Polsce oznacza wzrost bezrobocia?
- Roślinność na wokół i w budynku wielorodzinnym
- Fundusze unijne na gospodarkę niskoemisyjną
- Ekologia w modzie i tekstyliach
- Seminarium naukowe: Co ekstremalne zjawiska pogodowe mówią nam o zmianach klimatu?
- Woda w mieście - jak ją zagospodarować
- Senior czuje dobry klimat
- Przyszłość ciepłownictwa w Polsce
- Jak zmniejszyć ubóstwo energetyczne?
- Jak osiągnąć neutralny dla klimatu transport w ciągu najbliższych 30 lat?
- Jaki rynek pracy po węglu?
- Czy polska gospodarka może działać bez węgla?
- Jaką energetykę warto dotować?
- Dlaczego węgiel tanieje?
- Zielone miejsca pracy
- Miasto bez samochodu?
- Śląsk - co po węglu?
- Ustawa o energetyce odnawialnej
- Ile powinien kosztować prąd
- Szczyt klimatyczny w Limie
- Węgiel a zdrowie
- Efektywność szansą dla gospodarki
- Energetyka rozproszona
- Polska wobec celów 2030
- Biblioteka
- Wideo
- Patronaty
- Projekty
- O serwisie
- Opinie
Aktualności
Podwojenie ilości energii ze źródeł odnawialnych w UE do 2030r. Pozytywna strategia dla gospodarki i klucz do obniżenia emisji (20406)
2018-02-22Drukuj
W nowym raporcie IRENA zarysowano, w jaki sposób zwiększenie udziału energii ze źródeł odnawialnych do 34% może pobudzić gospodarkę i pomóc w osiągnięciu celów redukcji emisji.
Unia Europejska (UE) może zwiększyć udział energii ze źródeł odnawialnych w swoim koszyku energetycznym do 34 procent do 2030r. – to wskaźnik dwukrotnie większy niż w 2016 r. - przy pozytywnym wpływie ekonomicznym netto, stwierdza raport Międzynarodowej Agencji Energii Odnawialnej (IRENA).
Przedstawiając wyniki podczas inauguracji, "Perspektywy Energii Odnawialnej dla Unii Europejskiej" - opracowane na wniosek Komisji Europejskiej - Dyrektor Generalny IRENA, Adnan Z. Amin podkreślił, że dzięki wykorzystaniu dzisiejszej technologii możliwe jest osiągnięcie wyższego udziału energii odnawialnej. Spowoduje to dodatkowe inwestycje w wysokości ok. 368 mld EUR do 2030r. - w wysokości średniego rocznego wkładu w wysokości 0,3% PKB UE. Liczba osób zatrudnionych w sektorze w całej UE - obecnie 1,2 miliona - znacznie wzrośnie w ramach zmienionej strategii.
Zwiększenie udziału energii ze źródeł odnawialnych pomogłoby obniżyć emisje o kolejne 15% do 2030r., co stanowi równowartość całkowitych emisji Włoch. Obniżki te zbliżyłyby UE do celu, jakim jest zmniejszenie emisji o 40 procent w porównaniu z poziomem z 1990r., i wyznaczyły pozytywną ścieżkę do długoterminowej dekarbonizacji. Wzrost ten doprowadziłby do oszczędności w wysokości od 44 do 113 miliardów euro rocznie do 203 r., przy rozliczaniu oszczędności związanych z kosztami energii oraz uniknięciu kosztów środowiskowych i zdrowotnych.
"Od dziesięcioleci, dzięki ambitnym długoterminowym celom i silnym środkom polityki, Europa znajduje się na czele globalnej energetyki odnawialnej" - powiedział Adnan Z. Amin, dyrektor generalny IRENA. "Dzięki ambitnej i możliwej do osiągnięcia nowej strategii w zakresie energii odnawialnej, UE może zapewnić bezpieczeństwo rynku inwestorom i deweloperom, wzmocnić działalność gospodarczą, zwiększyć miejsca pracy, poprawić stan zdrowia i zapewnić UE silniejszą ścieżkę dekarbonizacji, zgodnie z celami klimatycznymi."
Przyjmując terminowość sprawozdania, Miguel Arias Cañete, europejski komisarz ds. Energii i działań w dziedzinie klimatu, powiedział: "Sprawozdanie potwierdza nasze własne oceny, że koszty energii odnawialnych znacznie spadły w ciągu ostatnich kilku lat, i że musimy rozważyć te nowe realia w naszych ambicjach na nadchodzące negocjacje, aby sfinalizować europejskie strategie w zakresie energii odnawialnej."
W sprawozdaniu podkreślono, że wszystkie państwa członkowskie UE dysponują dodatkowym opłacalnym potencjałem energii odnawialnej, zauważając, że odnawialne opcje ogrzewania i chłodzenia stanowią ponad jedną trzecią dodatkowego potencjału UE w zakresie odnawialnych źródeł energii. Ponadto wszystkie odnawialne opcje transportu będą potrzebne do realizacji długoterminowych celów UE w zakresie dekarbonizacji.
Dodatkowe kluczowe ustalenia raportu obejmują:
• Osiągnięcie 34% udziału energii odnawialnej do 2030r. wymagałoby szacunkowych średnich inwestycji w energię odnawialną w wysokości około 62 mld EUR rocznie.
• Zidentyfikowany potencjał energii odnawialnej spowodowałby 327GW zainstalowanej mocy wiatrowej o dodatkowe 97GW w porównaniu do dotychczasowej działalności, a 270GW energii słonecznej, wzrost o 86GW w zwykłej działalności.
• Przyspieszone wprowadzanie pomp ciepła i pojazdów elektrycznych zwiększyłoby zużycie energii elektrycznej do 27% całkowitego końcowego zużycia energii, z 24% w zwykłym scenariuszu.
• Udział energii odnawialnej w sektorze energetycznym wzrośnie do 50% do 2030r., w porównaniu do 29% w 2015r.
• W sektorach końcowych zużycie energii odnawialnej stanowiłoby 42% energii w budynkach, 36% w przemyśle i 17% w transporcie.
• Potrzebne są wszystkie opcje transportu odnawialnego, w tym pojazdy elektryczne i - zarówno zaawansowane, jak i konwencjonalne - biopaliwa w celu realizacji długoterminowych celów UE w zakresie dekarbonizacji.
Sprawozdanie stanowi wkład w trwające dyskusje nad pakietem Komisji Europejskiej "Czysta energia dla wszystkich Europejczyków", przedłożonym w listopadzie 2016r., w którym zaproponowano ramy wspierające wdrażanie energii ze źródeł odnawialnych.
Perspektywy Energii Odnawialnej dla Unii Europejskiej są częścią planu odnawialnych źródeł energii IRENA, REmap, który określa potencjał krajów, regionów i świata w zakresie zwiększania skali odnawialnych źródeł energii w celu zapewnienia przystępnej cenowo i zrównoważonej przyszłości energetycznej. Mapa drogowa koncentruje się na odnawialnych technologiach energetycznych, a także ogrzewaniu, chłodzeniu i transporcie. Badanie REmap dla UE opiera się na dogłębnej analizie istniejących badań REmap dla 10 państw członkowskich UE (odpowiadających 73% zużycia energii w UE), uzupełnionych i połączonych z analizami wysokiego poziomu dla pozostałych 18 państw członkowskich UE.
Podziel się swoją opinią
Wybierz dział
Newsletter
Patronaty
Kalendarium
- PN
- WT
- ŚR
- CZ
- PT
- SO
- ND
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0- 1
- 2
- 3
- 4
- 5
- 6
- 7
- 8
- 9
- 10
- 11
- 12
- 13
- 14
- 15
- 16
- 17
- 18
- 19
- 20
- 21
- 22
- 23
- 24
- 25
- 26
- 27
- 28
- 29
- 30
- 31
Projekty
ChronmyKlimat.pl wersja 2.0 – portal na temat zmian klimatu dla społeczeństwa i biznesu. © Copyright Fundacja Instytut na rzecz Ekorozwoju | |
Redakcja: ul. Nabielaka 15 lok. 1, 00-743 Warszawa, tel. +48 +22 8510402, -03, -04, fax +48 +22 8510400, portal@chronmyklimat.pl |
RSS
Polityka prywatności