- Kalendarium
-
Debaty
- Czy Polska będzie "Fit for 55%"?
- Efektywność energetyczna i odnawialne źródła energii w budynku wielorodzinnym
- Gospodarowanie wodą w budynku wielorodzinnym
- Jak przeciwdziałać ubóstwu energetycznemu i zanieczyszczeniom powietrza
- Szanse rozwoju energetyki morskiej w Polsce
- E-mobility – czy tylko samochód elektryczny?
- Zielone finansowanie
- Gospodarka o obiegu zamkniętym
- Czy planowanie przestrzenne w Polsce da się naprawić?
- Czy transformacja energetyczna w Polsce oznacza wzrost bezrobocia?
- Roślinność na wokół i w budynku wielorodzinnym
- Fundusze unijne na gospodarkę niskoemisyjną
- Ekologia w modzie i tekstyliach
- Seminarium naukowe: Co ekstremalne zjawiska pogodowe mówią nam o zmianach klimatu?
- Woda w mieście - jak ją zagospodarować
- Senior czuje dobry klimat
- Przyszłość ciepłownictwa w Polsce
- Jak zmniejszyć ubóstwo energetyczne?
- Jak osiągnąć neutralny dla klimatu transport w ciągu najbliższych 30 lat?
- Jaki rynek pracy po węglu?
- Czy polska gospodarka może działać bez węgla?
- Jaką energetykę warto dotować?
- Dlaczego węgiel tanieje?
- Zielone miejsca pracy
- Miasto bez samochodu?
- Śląsk - co po węglu?
- Ustawa o energetyce odnawialnej
- Ile powinien kosztować prąd
- Szczyt klimatyczny w Limie
- Węgiel a zdrowie
- Efektywność szansą dla gospodarki
- Energetyka rozproszona
- Polska wobec celów 2030
- Biblioteka
- Wideo
- Patronaty
- Projekty
- O serwisie
- Opinie
Aktualności
Pasywny budynek „Tighthouse” w Nowym Jorku (17990)
2014-12-19Drukuj
Ponad stuletni dom, odnowiony w roku 2012, jest pierwszym certyfikowanym budynkiem pasywnym w Nowym Jorku. W porównaniu do tradycyjnych domów zużywa 90% mniej energii na ogrzewanie, dzięki czemu ma szansę stać się wyznacznikiem nowych trendów w architekturze Brooklynu.
Rodzaj inwestycji: Modernizacja domu szeregowego do standardu budynku pasywnego.
Inwestor: Prywatny.
Projektant i wykonawca: Zmodernizowany budynek został zaprojektowany przez amerykańską pracownię Fabrica 718. Przebudową zajmowała się firma WM Dorvillier & Co przy współpracy m.in. z biurem ZeroEnergy Design, odpowiedzialnym za rozwiązania z zakresu budownictwa pasywnego.
Lokalizacja: Budynek usytuowany jest w dzielnicy Park Slope, w północno-zachodnim Brooklynie, na terenie Nowego Jorku (USA).
Opis inwestycji: Ponad stuletni obiekt, wzniesiony w roku 1899, to typowy dla Brooklynu budynek szeregowy. W roku 2012 został gruntownie przebudowany i odnowiony, co pozwoliło sprostać standardom wyznaczanym budynkom pasywnym.
W ramach przebudowy dom zyskał m.in. nową fasadę, trzecie piętro, taras na dachu oraz podwójnej wysokości studio artystyczne zlokalizowane na parterze. Poza tym wprowadzono wiele rozwiązań, które nie tylko ograniczają zapotrzebowanie budynku na energię, ale także poprawiają komfort jego użytkowania.
Taras zaplanowany na dachu budynku (źródło: Fabrica718, fot. Hai Zhang)
Obecnie powierzchnia użytkowa budynku wynosi 195 m2. Na poziomie piwnicy i parteru zaprojektowano wysoką pracownię, gabinet oraz pomieszczenie techniczno-gospodarcze. Pierwsze piętro to otwarta przestrzeń kuchni, jadalni i salonu – tworzących strefę dzienną – oraz niewielka toaleta. Na pozostałych dwóch kondygnacjach zaplanowano trzy sypialnie, garderobę, dwie łazienki, pomieszczenie gospodarcze i taras. Do posiadłości przynależy także ogród, zlokalizowany na tyłach budynku.
Strefa dzienna zlokalizowana na pierwszym piętrze (źródło: Fabrica718, fot. Hai Zhang)
Dom, ochrzczony mianem „Tighthouse”, jest pierwszym nowojorskim budynkiem, który otrzymał certyfikat Instytutu Budynków Pasywnych w Darmstadt. Ponadto znalazł się w gronie tegorocznych finalistów nagrody „Passive House Award 2014”.
Zastosowane rozwiązania energooszczędne i technologie OZE: Jednym z podstawowych elementów przebudowy była poprawa izolacyjności termicznej przegród zewnętrznych i minimalizacja ryzyka powstawania mostków cieplnych. Projektanci zdecydowali się na usunięcie oryginalnych drewnianych gzymsów i elewacji z piaskowca. W zamian fasada budynku została ocieplona 10-centymetrową warstwą pianki izolacyjnej i pokryta szarym stiukiem. Od frontu dodano zdobienia wykonane z włókna szklanego, które nawiązują do tradycyjnych detali. Tej samej grubości izolację zastosowano także wewnątrz budynku. Zdaniem projektantów zastosowanie podwójnej izolacji (na zewnątrz i wewnątrz) zapewnia odpowiednią ochronę termiczną i dodatkowo tłumi hałas dochodzący z ulicy. Ponieważ w Nowym Jorku występują duże wahania temperatur, architekci obawiali się, że w tym przypadku zastosowanie izolacji jedynie od wewnątrz mogłoby spowodować zmrażanie i rozmrażanie struktury ściany, które groziłyby jej uszkodzeniem.
Frontowa i tylna elewacja budynku (źródło: Fabrica718, fot. Hai Zhang)
Wykorzystana w projekcie stolarka okienna (potrójnie szkolne okna wypełnione argonem) i drzwiowa charakteryzuje się niskim współczynnikiem przenikania ciepła, wynoszącym zarówno dla okien, jak i drzwi ok. 0,8 W/m2K. Aby zmaksymalizować wykorzystanie światła dziennego, a tym samym ograniczyć zużycie energii związanej z korzystaniem ze sztucznego oświetlenia, w połaci dachowej zaprojektowano okna, które doświetlają ciąg komunikacyjny (wykonane ze stali i szkła schody biegnące przez środek budynku).
Doświetlony ciąg komunikacyjny (źródło: Fabrica718, fot. Hai Zhang)
Dobudowane trzecie piętro ma nachylony dach, na którym zainstalowano kolektory słoneczne (o pow. 5 m2), służące do ogrzewania wody, oraz panele fotowoltaiczne (o mocy 2,5 kW), które ograniczają zapotrzebowanie na energię elektryczną pobieraną z sieci. Dom nie jest podłączony do sieci gazowej. Odpowiednie ogrzewanie (i chłodzenie) budynku zapewnia powietrzna pompa ciepła. Przepływ świeżego powietrza w budynku umożliwia efektywny system wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła, wyposażony w rekuperator o sprawności 80%. Powietrze wewnątrz budynku jest wymieniane raz na trzy godziny.
W budynku zainstalowano energooszczędne oświetlenie (LED lub fluorescencyjne) oraz zdalny system kontrolowania i monitorowania zużycia energii. W projekcie przewidziano także instalację pozwalającą na wykorzystanie wody deszczowej. Ponadto niektóre z zastosowanych przy renowacji materiałów (jak np. drewno podłogowe) pochodzi z odzysku.
Zastosowanie zasad budownictwa pasywnego pozwoliło w tym przypadku ograniczyć zapotrzebowanie na energię do ogrzewania do 14 kWh/m2/rok, zaś zapotrzebowanie na energię pierwotną do 104 kWh/m2/rok.
Koszty wykonania, koszty eksploatacji oraz przewidywany okres zwrotu inwestycji: Julie Torres Moskovitz – autorka projektu domu pasywnego – szacuje, że osiągnięcie standardu pasywnego podniosło koszty renowacji budynku o około 5% (63 tys. $). Oczekuje się, że ta kwota zwróci się w ciągu 10 lat dzięki oszczędnościom w rachunkach za energię. Jak ocenia projektantka, przebudowa domu do standardu pasywnego (bez skomplikowanych prac architektonicznych) to w tym regionie koszt około 2-5 tys. $/m2.
Po pierwszym roku eksploatacji roczny rachunek za energię związaną z ogrzewaniem i chłodzeniem domu oraz podgrzewaniem wody wyniósł, w przypadku czteroosobowej rodziny, 518 $, czyli 20% przeciętnego rachunku dla nowojorskiego domu o podobnej powierzchni. Równocześnie w ciągu tego roku uniknięto w ten sposób emisji 16 ton CO2, co – jak zauważa projektantka – odpowiada usunięciu z dróg czterech samochodów osobowych.
ChronmyKlimat.pl
Energooszczędne 4 kąty
Podobne artykuły
- XIX-wieczny angielski dom w standardzie budynku pasywnego
Czy dom liczący przeszło 150 lat można przekształcić w budynek pasywny? Oto przykład z serca Londynu. Zmodernizowany wiktoriański dom zużywa teraz 83% mniej energii, emituje 70% mniej CO 2 i dzięki niższym rachunkom za energię pozwala zaoszczędzić mieszkańcom ponad 1200 funtów (ok. 6000 zł) rocznie.
Więcej
Podziel się swoją opinią
Za treść materiału odpowiada wyłącznie Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju
Wybierz dział
Newsletter
Patronaty
Kalendarium
- PN
- WT
- ŚR
- CZ
- PT
- SO
- ND
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0- 1
- 2
- 3
- 4
- 5
- 6
- 7
- 8
- 9
- 10
- 11
- 12
- 13
- 14
- 15
- 16
- 17
- 18
- 19
- 20
- 21
- 22
- 23
- 24
- 25
- 26
- 27
- 28
- 29
- 30
Projekty
ChronmyKlimat.pl wersja 2.0 – portal na temat zmian klimatu dla społeczeństwa i biznesu. © Copyright Fundacja Instytut na rzecz Ekorozwoju | |
Redakcja: ul. Nabielaka 15 lok. 1, 00-743 Warszawa, tel. +48 +22 8510402, -03, -04, fax +48 +22 8510400, portal@chronmyklimat.pl |
RSS
Polityka prywatności