Aktualności

Pasywna siedziba duńskiego koncernu energetycznego (18386)

2015-03-22

Drukuj
galeria

źródło: GPP Architects

Syd Energi, duński koncern energetyczny, swoją nową centralę postanowił wybudować w standardzie pasywnym. Budynek przyciąga uwagę nie tylko oryginalną, nowoczesną architekturą. Zastosowanie systemów wykorzystujących alternatywne źródła energii, takich jak ciepło odpadowe ze znajdującej się w budynku serwerowni, sprawiło, że biurowiec jest niemal samowystarczalny energetycznie.

Rodzaj inwestycji: Pasywny budynek biurowy.

Inwestor: Syd Energi (SE), duński koncern energetyczny.

Projektant i wykonawca: Budynek został zaprojektowany przez duńską pracownię GPP Architects. Budową zajmowała się firma Hoffmann A/S (generalny wykonawca) wraz z partnerami: Esbensen Consulting Engineers (energia i instalacje), Sloth Møller Consulting Engineers (inżynieria budowlana) and Thing and Wainø (architektura krajobrazu).

Lokalizacja: Budynek położony jest na terenie Ebsjerg, portowego miasta w południowo-zachodniej części Danii.

Opis inwestycji: Nowa siedziba koncernu Syd Energi to jeden z największych na świecie budynków biurowych wzniesionych w standardzie pasywnym. W czteropiętrowym biurowcu (o powierzchni ok. 11000 m2) przewidziano stanowiska pracy dla ponad 420 osób.

Otoczenie budynku (źródło: GPP Architects)

Na uwagę z pewnością zasługuje owalna bryła budynku z asymetrycznym ścięciem najwyższego piętra. Jasne przeszklone wejście prowadzi prosto do przestronnego atrium, gdzie znajduje się system schodów i mostków łączący ze sobą rozmieszczone wokół pomieszczenia biurowe. Na parterze budynku zaplanowano recepcję połączoną z salonem wystawienniczym. Ważnym elementem projektu jest „zielony dach” – taras z ogrodem o powierzchni ok. 1000 m2, chroniony przed wiatrem aluminiową obręczą i przeszkleniami. Taras, z którego roztacza się piękny widok na całą okolicę, stanowi doskonałe miejsce do odpoczynku dla pracowników i gości odwiedzających budynek.

Owalna bryła budynku (źródło: GPP Architects)

Budowa biurowca trwała niemal 18 miesięcy. Oficjalne otwarcie, wraz z odebraniem certyfikatu przyznanego przez Instytut Budynków Pasywnych w Darmstadt, odbyło się 21 czerwca 2013 r. Projekt biurowca został ponadto wyróżniony nagrodą „Passive House Award 2014”.

Zastosowane rozwiązania energooszczędne i technologie OZE: Jednym z podstawowych wyzwań, jakie inwestor postawił przez architektami, było zaprojektowanie budynku w taki sposób, aby wszystkie stanowiska pracy miały zapewniony dostęp do naturalnego światła. W celu jak najlepszego wykorzystania światła dziennego w projekcie biurowca zaplanowano przeszkloną powierzchnię nad atrium oraz rzędy przestronnych okien umieszczonych naokoło budynku.

Doświetlone wnętrze budynku (źródło: GPP Architects)

Przed stratami ciepła chroni m.in. odpowiednia izolacja termiczna ścian zewnętrznych (U = 0,188 W/m2K), dachu (U = 0,083 W/m2K) i podłóg (U = 0,098 W/m2K). W projekcie wykorzystano także szczelne trzyszybowe okna wypełnione argonem (o współczynniku przenikania ciepła Uw = 0,5 W/m2K).

Duże znaczenie z punktu widzenia bilansu energetycznego budynku ma serwerownia mieszcząca się w piwnicy. Korzystanie z serwerów zostało zoptymalizowane poprzez częściowe ich wyłączanie, co pozwoliło na zmniejszenie zużycia energii o 75%.

Ogrzewanie pomieszczeń oraz przygotowanie ciepłej wody użytkowej zapewnia przede wszystkim odzysk ciepła z serwerowni (pompa ciepła wykorzystująca zarówno ciepło odpadowe, jak i energię zmagazynowaną w gruncie). Chłodzenie budynku (w tym chłodzenie serwerowni) odbywa się dzięki zastosowaniu innowacyjnego systemu, łączącego działanie pompy i gruntowego wymiennika ciepła z rozwiązaniem pozwalającym na wykorzystanie darmowych pokładów chłodu zawartego w powietrzu zewnętrznym (tzw. free-cooling). Kluczowym elementem systemu grzewczo-chłodzącego, istotnym zarówno z perspektywy obniżenia zapotrzebowania na energię, jak i przesunięcia jej zużycia z okresu szczytowego na niższy, jest zastosowanie aktywowanych termicznie systemów budowlanych (TABS). Technologia ta, wykorzystując masę termiczną budynku (płyt betonowych), skutecznie wyrównuje różnice temperatury w ciągu dnia spowodowane wewnętrznymi i zewnętrznymi ładunkami ciepła. Efekt samoregulacji masy termicznej dodatkowo wspomagany jest przez system rur z wodą chłodzącą lub grzewczą, wbudowanych w konstrukcję żelbetową. Woda pompowana przez rury sprawia, że przez strop emitowane jest ciepło lub chłód, dzięki czemu pomieszczenia są stale chłodzone lub ogrzewane.

Wentylacja pomieszczeń biurowych odbywa się z użyciem systemu sterowanej wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła. W atrium zastosowano hybrydowy system wentylacji (mechaniczna z odzyskiem ciepła w zimie i naturalna wentylacja w lecie).

Taras znajdujący się na dachu budynku (źródło: GPP Architects)

Ponadto na dachu budynku zamontowano panele fotowoltaiczne o powierzchni 1800 m2, zapewniające w skali roku około 247 tys. kWh energii elektrycznej. Dużo uwagi poświęcono także energooszczędnemu oświetleniu i wyposażeniu biur (w całym budynku zainstalowano jedynie 5 standardowych komputerów PC, zaś pozostałe stanowiska pracy wyposażono w energooszczędne komputery przenośne oraz nowoczesne monitory).

Zastosowanie wyżej opisanych rozwiązań pozwoliło ograniczyć zapotrzebowanie na energię do ogrzewania do 8,2 kWh/m2/rok, czyli poziomu znacznie niższego niż jest to wymagane w przypadku budynków pasywnych (15 kWh/m2/rok). Zapotrzebowanie na energię pierwotną samego budynku, wraz z chłodzeniem serwerowni, wynosi 87 kWh/m2/rok. Kolejne 130 kWh/m2/rok zużywają serwery.

Koszty wykonania, koszty eksploatacji oraz przewidywany okres zwrotu inwestycji: Budowa obiektu (wraz z znajdującym się obok magazynem) kosztowała ok. 210 mln koron duńskich.

 

ChronmyKlimat.pl
Energooszczędne 4 kąty

 


Udostępnij wpis swoim znajomym!



Podobne artykuły


Podziel się swoją opinią



Za treść materiału odpowiada wyłącznie Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju



Portal dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treść odpowiada Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju, poglądy w nim wyrażone nie odzwierciedlają oficjalnego stanowiska Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej