- Kalendarium
-
Debaty
- Czy Polska będzie "Fit for 55%"?
- Efektywność energetyczna i odnawialne źródła energii w budynku wielorodzinnym
- Gospodarowanie wodą w budynku wielorodzinnym
- Jak przeciwdziałać ubóstwu energetycznemu i zanieczyszczeniom powietrza
- Szanse rozwoju energetyki morskiej w Polsce
- E-mobility – czy tylko samochód elektryczny?
- Zielone finansowanie
- Gospodarka o obiegu zamkniętym
- Czy planowanie przestrzenne w Polsce da się naprawić?
- Czy transformacja energetyczna w Polsce oznacza wzrost bezrobocia?
- Roślinność na wokół i w budynku wielorodzinnym
- Fundusze unijne na gospodarkę niskoemisyjną
- Ekologia w modzie i tekstyliach
- Seminarium naukowe: Co ekstremalne zjawiska pogodowe mówią nam o zmianach klimatu?
- Woda w mieście - jak ją zagospodarować
- Senior czuje dobry klimat
- Przyszłość ciepłownictwa w Polsce
- Jak zmniejszyć ubóstwo energetyczne?
- Jak osiągnąć neutralny dla klimatu transport w ciągu najbliższych 30 lat?
- Jaki rynek pracy po węglu?
- Czy polska gospodarka może działać bez węgla?
- Jaką energetykę warto dotować?
- Dlaczego węgiel tanieje?
- Zielone miejsca pracy
- Miasto bez samochodu?
- Śląsk - co po węglu?
- Ustawa o energetyce odnawialnej
- Ile powinien kosztować prąd
- Szczyt klimatyczny w Limie
- Węgiel a zdrowie
- Efektywność szansą dla gospodarki
- Energetyka rozproszona
- Polska wobec celów 2030
- Biblioteka
- Wideo
- Patronaty
- Projekty
- O serwisie
- Opinie
Aktualności
Protokół z Kioto przedłużony – Ministerstwo Środowiska o COP 18 (15155)
2012-12-12Drukuj
W sobotę, 8 grudnia zakończyła się konferencja klimatyczna ONZ COP 18. Najważniejszym osiągnięciem szczytu jest zgoda w sprawie przedłużenia protokołu z Kioto do 2020 r. (tzw. drugi okres rozliczeniowy). Delegaci zobowiązali się także do dalszych rozmów dotyczących finansowania redukcji emisji gazów cieplarnianych w krajach rozwijających się.
Do drugiego okresu rozliczeniowego protokołu z Kioto nie przystąpili najwięksi emitenci gazów cieplarnianych, m.in. Chiny i Stany Zjednoczone. Podczas konferencji w Doha udało się jednak potwierdzić wcześniejsze ustalenia z konferencji COP 17 w Durbanie. Oznacza to, że w przyszłym roku, tym razem podczas COP 19 w Polsce, rozpoczną się rozmowy, których celem ma być globalne porozumienie w sprawie redukcji gazów cieplarnianych, które po raz pierwszy w historii obejmie wszystkie największe gospodarki świata. Jednocześnie porozumienie to zakończy archaiczny podział państw na kraje rozwinięte i rozwijające się, do których należą obecnie m.in. Chiny.
Jednostki AAU obronione
Podczas konferencji w Doha delegaci wyrazili także zgodę na przeniesienie, na drugi okres rozliczeniowy, posiadanych jednostek do emisji gazów cieplarnianych AAU. Kraje posiadające takie jednostki, w tym Polska, będą mogły dalej nimi dysponować. Dla kupców niewypełniających celów redukcyjnych wprowadzone zostały restrykcje określające ściśle, ile jednostek będą mogli nabyć.
Na konferencji w Doha bez rozstrzygnięcia pozostała kwestia wsparcia finansowego dla najbiedniejszych krajów na redukcję emisji i dostosowanie do zmian powodowanych przez zmiany klimatu. Będzie ona ponownie omawiana m.in. podczas COP 19 w Polsce. Podjęto natomiast decyzję dotyczącą finansowania strat i szkód powodowanych przez gwałtowne zjawiska atmosferyczne.
– Wynik szczytu przyjmuję z umiarkowanym zadowoleniem. Udało się nam osiągnąć główny cel, jakim było przedłużenie protokołu z Kioto na kolejny okres. Czas, który otrzymaliśmy pozwoli nam na wypracowanie nowego porozumienia w sprawie redukcji emisji gazów cieplarnianych, które tym razem obejmie już wszystkie największe gospodarki świata, w tym największych emitentów, jak Stany Zjednoczone czy Chiny – mówi Marcin Korolec, minister środowiska. – Niestety, w Doha bardzo jasno widoczny był podział na państwa, które chciały przedłużenia protokołu z Kioto i te, które nie były tym zainteresowane.
– Za sukces uważam ustalenie przeniesienia na drugi okres protokołu z Kioto możliwości sprzedaży całości polskich jednostek AAU. Dla Polski to w pewien sposób uznanie dotychczasowych osiągnięć w zakresie redukcji emisji gazów cieplarnianych. Pieniądze uzyskane ze sprzedaży nadwyżek będziemy inwestować w kolejne działania związane z ochroną klimatu, m.in. termomodernizację budynków użyteczności publicznej czy ekologiczne środki transportu publicznego – dodaje minister Korolec.
Do zobaczenia w Warszawie
Kolejna konferencja klimatyczna COP 19 będzie dla Polski dużym wyzwaniem, nie tylko od strony prowadzonych negocjacji. Podczas szczytu w Doha oficjalnie została już zatwierdzona kandydatura Polski na gospodarza kolejnego COP-u.
– Jestem bardzo zadowolony, że Polska jako organizator COP 19 w Warszawie zyskała przywilej moderowania negocjacji klimatycznych w przyszłym roku. Czeka nas wiele wyzwań, w tym położenie fundamentów pod negocjacje nowego porozumienia klimatycznego, ale jestem przekonany, że podołamy temu procesowi zarówno od strony merytorycznej, jak i logistycznej – mówi minister Korolec.
Podczas głosowania, które odbyło się na szczycie 7 grudnia jednogłośnie przyjęto propozycję Polski, aby to w Warszawie odbyło się kolejne spotkanie konferencji stron. – Ponowne, po pięciu latach od konferencji w Poznaniu, przyznanie organizacji Polsce dowodzi dużego zaufania dla zdolności organizacyjnych naszego kraju. Już podczas prezentacji oferty Warszawy tydzień wcześniej, delegacje innych państw pozytywnie oceniały tę propozycję - dodaje minister Korolec.
Przyznanie organizacji COP 19 oznacza także, że Polska będzie sprawować prezydencję w konwencji klimatycznej od listopada 2013 do listopada 2014, a Minister Środowiska RP będzie przewodniczył obradom COP 19.
***
Konferencja COP (Konferencja Stron, ang.
Równolegle z Konferencją Stron UNFCCC COP 18 odbyło się 8 Spotkanie Stron Protokołu z Kioto – CMP 8.
Podziel się swoją opinią
Za treść materiału odpowiada wyłącznie Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju
Wybierz dział
Newsletter
Patronaty
Kalendarium
- PN
- WT
- ŚR
- CZ
- PT
- SO
- ND
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0- 1
- 2
- 3
- 4
- 5
- 6
- 7
- 8
- 9
- 10
- 11
- 12
- 13
- 14
- 15
- 16
- 17
- 18
- 19
- 20
- 21
- 22
- 23
- 24
- 25
- 26
- 27
- 28
- 29
- 30
- 31
Projekty
ChronmyKlimat.pl wersja 2.0 – portal na temat zmian klimatu dla społeczeństwa i biznesu. © Copyright Fundacja Instytut na rzecz Ekorozwoju | |
Redakcja: ul. Nabielaka 15 lok. 1, 00-743 Warszawa, tel. +48 +22 8510402, -03, -04, fax +48 +22 8510400, portal@chronmyklimat.pl |
RSS
Polityka prywatności