- Kalendarium
-
Debaty
- Czy Polska będzie "Fit for 55%"?
- Efektywność energetyczna i odnawialne źródła energii w budynku wielorodzinnym
- Gospodarowanie wodą w budynku wielorodzinnym
- Jak przeciwdziałać ubóstwu energetycznemu i zanieczyszczeniom powietrza
- Szanse rozwoju energetyki morskiej w Polsce
- E-mobility – czy tylko samochód elektryczny?
- Zielone finansowanie
- Gospodarka o obiegu zamkniętym
- Czy planowanie przestrzenne w Polsce da się naprawić?
- Czy transformacja energetyczna w Polsce oznacza wzrost bezrobocia?
- Roślinność na wokół i w budynku wielorodzinnym
- Fundusze unijne na gospodarkę niskoemisyjną
- Ekologia w modzie i tekstyliach
- Seminarium naukowe: Co ekstremalne zjawiska pogodowe mówią nam o zmianach klimatu?
- Woda w mieście - jak ją zagospodarować
- Senior czuje dobry klimat
- Przyszłość ciepłownictwa w Polsce
- Jak zmniejszyć ubóstwo energetyczne?
- Jak osiągnąć neutralny dla klimatu transport w ciągu najbliższych 30 lat?
- Jaki rynek pracy po węglu?
- Czy polska gospodarka może działać bez węgla?
- Jaką energetykę warto dotować?
- Dlaczego węgiel tanieje?
- Zielone miejsca pracy
- Miasto bez samochodu?
- Śląsk - co po węglu?
- Ustawa o energetyce odnawialnej
- Ile powinien kosztować prąd
- Szczyt klimatyczny w Limie
- Węgiel a zdrowie
- Efektywność szansą dla gospodarki
- Energetyka rozproszona
- Polska wobec celów 2030
- Biblioteka
- Wideo
- Patronaty
- Projekty
- O serwisie
- Opinie
Aktualności
-
Warszawa inwestuje, by być inteligentnym miastem
2013-05-29Warszawa zamierza współpracować z uczelniami wyższymi, by stać się inteligentnym miastem. Mają w tym pomóc nie tylko europejskie, ale i światowe granty. Stolica liczy również na większe dotacje z Unii Europejskiej na technologie przyjazne mieszkańcom i środowisku. Inwestycje w smart city to m.in. zmiany w transporcie miejskim, działania proekologiczne, ale i wsparcie przedsiębiorców i ułatwienie komunikacji między mieszkańcami i miastem.
Więcej
-
Czy w Warszawie możemy spodziewać się porozumienia?
2013-05-28Nawet nie ma takich oczekiwań, że już w Warszawie uda się wypracować nowe porozumienie – mówi Monika Marks z WWF w wywiadzie dla ChronmyKlimat. Pytamy o niedawną sesję w Bonn oraz dalsze losy negocjacji. Polecamy materiał audio.
Więcej
-
Parlament Europejski za większym udziałem OZE do 2030 r. i jednolitym europejskim systemem wsparcia
2013-05-28Parlament Europejski określił swoje stanowisko nt. unijnej strategii rozwoju energetyki odnawialnej, w opublikowanym 21 maja br. projekcie Rezolucji Parlamentu Europejskiego w sprawie bieżących wyzwań i szans związanych z energią odnawialną na europejskim wewnętrznym rynku energii.
Więcej
-
Instytut na rzecz Ekorozwoju o problemie ubóstwa energetycznego
2013-05-27Nowa publikacja Instytutu na rzecz Ekorozwoju odpowiada na pytanie, dlaczego potrzebne jest nowe podejście do udzielania wsparcia gospodarstwom domowym mającym problemy z terminowym płaceniem rachunków za energię i zakupem paliwa opałowego.
Więcej
-
Biogazownia w symbiozie z gorzelnią
2013-05-27Od zeszłego roku w Mełnie pod Grudziądzem działa biogazownia rolnicza o mocy 1,6 MW połączona z gorzelnią, którą zaopatruje w energię cieplną i elektryczną. Ciepło i prąd dostarcza także sąsiednim firmom. To sposób na to, żeby produkcji gorzelniczej, która w ostatnich latach w Polsce bardzo podupadła, zapewnić opłacalność.
Więcej
-
Komisja Gospodarki przegłosowała mały trójpak energetyczny. Najistotniejsze regulacje
2013-05-27Projekt noweliazcji Prawa energetycznego, czyli tzw. mały trójpak energetyczny, został przegłosowany 23 maja br. przez sejmową Komisję Gospodarki. Poprawki do projektu nowelizacji posłowie będą mogli zgłaszać na etapie drugiego czytania w Sejmie, jednak jak pokazało posiedzenie Komisji Gospodarki, wśród posłów panuje zgoda w zakresie założeń małego trójpaku i nie powinien być on blokowany podczas głosowania na posiedzeniu Sejmu.
Więcej
-
Budując gospodarkę niskoemisyjną
2013-05-27Budownictwo wskazywane jest jako jeden z obszarów, w których można dokonać kluczowych oszczędności energii i ograniczać emisje gazów cieplarnianych. O znaczeniu energooszczędnych budynków w kształtowaniu gospodarki niskoemisyjnej rozmawiamy z dr. Andrzejem Kassenbergiem, prezesem Instytutu na rzecz Ekorozwoju.
Więcej
-
Biogazownia w symbiozie z gorzelnią
2013-05-27Od zeszłego roku w Mełnie pod Grudziądzem działa biogazownia rolnicza o mocy 1,6 MW połączona z gorzelnią, którą zaopatruje w energię cieplną i elektryczną. Ciepło i prąd dostarcza także sąsiednim firmom. To sposób na to, żeby produkcji gorzelniczej, która w ostatnich latach w Polsce bardzo podupadła, zapewnić opłacalność.
Więcej
-
Znamy laureatów konkursu GreenEvo
2013-05-26Znamy już wyniki tegorocznej edycji konkursu GreenEvo. Z 14 technologii, które przeszły do drugiego etapu konkursu, Kapituła wybrała 8 i nadała im status laureata. Dodatkowo dwie technologie, które nie uzyskały statusu laureata zostały nagrodzone wyróżnieniem. Posiedzenie Kapituły odbyło się 20 maja br.
Więcej
-
Krajowa Agencja Poszanowania Energii S.A. Liderem Efektywności Energetycznej 2012
2013-05-2622 maja br. w ramach XVII edycji Konferencji Energetycznej EUROPOWER odbyła się Wielka Gala Liderów Świata Energii. Organizatorem obu wydarzeń jest firma MM Conferences SA. Podczas uroczystej Gali Pan Zbigniew Szpak, Prezes Zarządu Krajowej Agencji Poszanowania Energii S.A. (KAPE S.A) odebrał prestiżową nagrodę w kategorii „Lider Efektywności Energetycznej 2012".
Więcej
-
Katamaran do zadań specjalnych
2013-05-25W obliczu wciąż rosnącego zapotrzebowania na transport ciężarowy zmniejszenie jego emisyjności jest sporym wyzwaniem. Zaskakującym krokiem w tym kierunku jest śmiały, europejski projekt Cargoxpress. Pod tą nazwą kryje się kontenerowiec-katamaran, napędzany energią wiatrową i słoneczną. Ma on odciążyć europejskie drogi, a przy okazji przyczyni się do redukcji emisji z tego sektora.
Więcej
-
Audycja w TVP Wrocław o odkrywce Lubin
2013-05-25Sprawa protestu przeciwko planom budowy odkrywkowej kopalni węgla brunatnego w gminie Lubin trafi na antenę Telewizji Polskiej S.A. we Wrocławiu.
Więcej
-
Przywódcy europejscy popierają zieloną energię
2013-05-24Podczas szczytu europejskiego 22 maja 2013 r., w którym brał udział premier Donald Tusk, przywódcy państw i rządów potwierdzili znaczenie odnawialnych źródeł energii i efektywności energetycznej w rozwoju Europy. Wezwali również kraje, które zwlekają z wdrożeniem unijnej legislacji w tym obszarze, w tym Polskę, do natychmiastowego nadrobienia opóźnień.
Więcej
-
Koalicja Klimatyczna i Fundacja ClientEarth składają skargę do RPO
2013-05-24Koalicja Klimatyczna i Fundacja ClientEarth Poland składają do Rzecznika Praw Obywatelskich skargę w sprawie dostępu społeczeństwa do sądu w sprawach ochrony środowiska.
Więcej
-
Zieloni: rząd broni korporacji i wysokich cen prądu
2013-05-24"Rząd blokując ustawę o energii odnawialnej, stoi po stronie koncernów energetycznych, a nie konsumentów, którzy mogliby dzięki niej mieć tańszy prąd" – uważa Dariusz Szwed z Zielonych. Nowe prawo mogłoby umożliwić produkcję i sprzedaż energii przez obywateli, a tym samym doprowadzić do zwiększenia konkurencji i obniżenia cen za prąd.
Więcej
-
Następna zagraniczna firma inwestuje w biogazownie w Polsce
2013-05-239 maja szwedzka firma Swedishbiogas International AB z Linköping kupiła poznańską spółkę Genergo, która ma wybudować biogazownię rolniczą o mocy 2 MW.
Więcej
-
Unijna lista przedsiębiorstw zagrożonych ucieczką emisji jest nieaktualna
2013-05-23Komisja Europejska na podstawie nieaktualnej listy przyznaje darmowe uprawienia do emisji przedsiębiorstwom, które deklarują, że zmagają się z ryzykiem przeniesienia produkcji za granicę – ujawnia nowa analiza CE Delft. Ich liczba zmniejszyłaby się prawie o połowę, gdyby kryteria, na podstawie których UE szacuje ryzyko ucieczki emisji, określone zostały na podstawie prawdziwych danych.
Więcej
-
Minister środowiska: na szczycie klimatycznym w Warszawie chcemy globalnego porozumienia. Ma ono zastąpić protokół z Kioto
2013-05-23Polska jako gospodarz światowej konferencji klimatycznej (COP 19), która odbędzie się w listopadzie tego roku w Warszawie, zamierza skupić się na dyskusjach związanych z ograniczeniem emisję dwutlenku węgla. Chce przede wszystkim wynegocjowania nowego, globalnego porozumienia w sprawie redukcji emisji gazów cieplarnianych i zahamowania wzrostu średniej temperatury na świecie. Minister zapowiada, że to będą bardzo trudne negocjacje. Nowe porozumienie w 2020 roku miałoby zastąpić protokół z Kioto.
Więcej
-
Fundusze na ekoinnowacje
2013-05-22Komisja Europejska opublikowała zaproszenie do składania wniosków dotyczących wprowadzania na rynek nowatorskich rozwiązań z zakresu ochrony środowiska. Dla autorów ekoinnowacyjnych projektów przeznaczono 31,5 mln euro.
Więcej
-
Polskie miasta chcą być inteligentne. Nadrabiają zaległości w stosunku do Europy Zachodniej
2013-05-22Polskie miasta chcą stać się „smart cities", czyli inteligentnymi miastami. Nowoczesne systemy zarządzania transportem oznaczają upłynnienie ruchu, a przede wszystkim zmniejszenie go w centrum. W konsekwencji spadną wydatki na utrzymanie infrastruktury i poprawi się jakość powietrza. Według ostrożnych szacunków, w ciągu najbliższych kilku lat 33 polskie miasta i gminy wydadzą na inteligentne rozwiązania transportowe co najmniej 1,2 mld zł.
Więcej
Wybierz dział
Newsletter
Patronaty
Kalendarium
- PN
- WT
- ŚR
- CZ
- PT
- SO
- ND
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0- 1
- 2
- 3
- 4
- 5
- 6
- 7
- 8
- 9
- 10
- 11
- 12
- 13
- 14
- 15
- 16
- 17
- 18
- 19
- 20
- 21
- 22
- 23
- 24
- 25
- 26
- 27
- 28
- 29
- 30
Projekty
ChronmyKlimat.pl wersja 2.0 – portal na temat zmian klimatu dla społeczeństwa i biznesu. © Copyright Fundacja Instytut na rzecz Ekorozwoju | |
Redakcja: ul. Nabielaka 15 lok. 1, 00-743 Warszawa, tel. +48 +22 8510402, -03, -04, fax +48 +22 8510400, portal@chronmyklimat.pl |
RSS
Polityka prywatności