Aktualności

Jeden pomysł na trzy komunalne problemy (10523)

2011-03-21

Drukuj
Mieszkańcy 20 lubelskich gmin i miast: Białej Podlaskiej, Międzyrzeca Podlaskiego, Parczewa i Terespola w 2014 roku zyskają nowoczesny system gospodarowania odpadów. Ponad 150 tysięcy mieszkańców skorzysta z dobrodziejstw nowoczesnej technologii, a region wzbogaci się o dodatkową 0,7-megawatową elektrownię wytwarzającą energię elektryczną z odpadów, których strumień oszacowano na ok. 55 tys. ton rocznie.  
„System ten zasługuje na szczególną uwagę, ponieważ łączy gospodarkę wodno-ściekową, gospodarowanie odpadami komunalnymi oraz produkcję energii elektrycznej", powiedziała Małgorzata Skucha – z-ca prezesa Zarządu NFOŚiGW, która 16 marca br. podpisała umowę z Zygmuntem Królem – prezesem spółki WOD-KAN na wsparcie przedsięwzięcia pożyczką w wysokości 17 mln zł. 

Projekt zakłada utylizację odpadów nowoczesnymi metodami, pozwalającymi także na maksymalne wykorzystanie zgromadzonej w nich energii. Posłuży temu technologia obróbki odpadów biodegradowalnych poddawanych suchej fermentacji, w wyniku której wytworzony zostanie biogaz – paliwo do wytwarzania energii elektrycznej i cieplnej w układzie wysokosprawnej kogeneracji. W efekcie dwa strumienie odpadów zostaną wykorzystane do wytwarzania kompostu oraz produkcji energii. Na składowisko trafią tylko odpady balastowe i stabilizaty nieprzydatne w dalszej produkcji.

Pożyczkobiorca ubiegając się o pożyczkę w NFOŚiGW uzyskał potwierdzenie przyznania znacznego dofinansowania przedmiotowego przedsięwzięcia w ramach Programu Infrastruktura i Środowiska – priorytet II działanie 2.1. "Kompleksowe przedsięwzięcia z zakresu gospodarki odpadami ze szczególnym uwzględnieniem odpadów niebezpiecznych".


źródło: NFOŚiGW
www.nfosigw.gov.pl 

Udostępnij wpis swoim znajomym!




Podziel się swoją opinią



Za treść materiału odpowiada wyłącznie Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju



Portal dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treść odpowiada Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju, poglądy w nim wyrażone nie odzwierciedlają oficjalnego stanowiska Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej