- Kalendarium
-
Debaty
- Czy Polska będzie "Fit for 55%"?
- Efektywność energetyczna i odnawialne źródła energii w budynku wielorodzinnym
- Gospodarowanie wodą w budynku wielorodzinnym
- Jak przeciwdziałać ubóstwu energetycznemu i zanieczyszczeniom powietrza
- Szanse rozwoju energetyki morskiej w Polsce
- E-mobility – czy tylko samochód elektryczny?
- Zielone finansowanie
- Gospodarka o obiegu zamkniętym
- Czy planowanie przestrzenne w Polsce da się naprawić?
- Czy transformacja energetyczna w Polsce oznacza wzrost bezrobocia?
- Roślinność na wokół i w budynku wielorodzinnym
- Fundusze unijne na gospodarkę niskoemisyjną
- Ekologia w modzie i tekstyliach
- Seminarium naukowe: Co ekstremalne zjawiska pogodowe mówią nam o zmianach klimatu?
- Woda w mieście - jak ją zagospodarować
- Senior czuje dobry klimat
- Przyszłość ciepłownictwa w Polsce
- Jak zmniejszyć ubóstwo energetyczne?
- Jak osiągnąć neutralny dla klimatu transport w ciągu najbliższych 30 lat?
- Jaki rynek pracy po węglu?
- Czy polska gospodarka może działać bez węgla?
- Jaką energetykę warto dotować?
- Dlaczego węgiel tanieje?
- Zielone miejsca pracy
- Miasto bez samochodu?
- Śląsk - co po węglu?
- Ustawa o energetyce odnawialnej
- Ile powinien kosztować prąd
- Szczyt klimatyczny w Limie
- Węgiel a zdrowie
- Efektywność szansą dla gospodarki
- Energetyka rozproszona
- Polska wobec celów 2030
- Biblioteka
- Wideo
- Patronaty
- Projekty
- O serwisie
- Opinie
Aktualności
Tylko 16 krajów spełniło swoje zobowiązanie do Porozumienia Paryskiego (20628)
2018-11-05Drukuj
Jedynie szesnaście krajów spośród 197, które podpisały Porozumienie Paryskie, określiło krajowy plan działań na rzecz klimatu na tyle ambitny, aby spełnić obietnice, pokazuje raport opublikowany w poniedziałek 29 października, przed najważniejszą konferencją klimatyczną ONZ COP24 w Katowicach w grudniu.
16 krajów to: Algieria, Kanada, Kostaryka, Etiopia, Gwatemala, Indonezja, Japonia, Macedonia, Malezja, Czarnogóra, Norwegia, Papua Nowa Gwinea, Peru, Samoa, Singapur i Tonga.
"Nasza analiza ujawnia, że kraje powoli powielają swoje zobowiązania wobec NDC (" składanie w skali krajowej lub zobowiązania klimatyczne w żargonie ONZ ") jako cele w krajowych przepisach i politykach" - czytamy w raporcie. Wdrożenie porozumienia paryskiego opiera się na tym, że państwa tłumaczą swoje zobowiązania określone w krajowych centrach danych narodowych na krajowe przepisy i polityki, które z kolei określają mierzalne cele krajowe, wyjaśnione objaśnienie polityki. Raport pokazuje jednak, że tłumaczenie to jest niezgodne z obietnicami klimatycznymi krajów, co budzi wątpliwości co do prawdopodobieństwa osiągnięcia celów porozumienia paryskiego.
Badanie "Dostosowanie krajowych i międzynarodowych celów klimatycznych" zostało wydane przez Instytut Badawczy Grantham ds. Zmiany Klimatu i Środowiska oraz Centrum Ekonomicznych i Politycznych Zmian Klimatu, zarówno w London School of Economics and Political Science, jak i World Resources Institute .Porównuje skwantyfikowane cele zdefiniowane w krajowych centrach danych i ich skuteczne tłumaczenie na krajowe przepisy i cele, aby sprawdzić ich spójność pod względem ram czasowych, definicji i ambicji. "Biorąc pod uwagę, że istnieje już luka między celami porozumienia paryskiego i krajowych centrów danych, wskazane jest, aby kraje zwiększyły rygorystyczność i przejrzystość swoich obecnych celów, zgodnie z ich prawem krajowym i politykami," zasugerowano. "To ważny krok w kierunku większej przejrzystości wiarygodności krajów, aby zrealizować swoje cele.".
Wykraczanie poza granice
W nocie politycznej przypomniano, o co toczy się gra, mianowicie, że deklaracje klimatyczne krajów powinny być czymś więcej niż tylko deklaracją. W rzeczywistości pozostaje znaczna luka między prognozowanymi na świecie emisjami w 2030r. A emisjami zgodnymi z celami paryskimi - to znaczy utrzymywanie wzrostu średniej temperatury na świecie znacznie poniżej 2 ° C powyżej poziomu sprzed epoki przemysłowej i dążenie do ograniczenia do 1,5 ° C - przy obecnych NDCs kolektywnie ograniczających globalne ocieplenie między 2,7 a 3,7 ° C.
W raporcie stwierdzono, że 157 spośród 197 krajów lub stron Porozumienia Paryskiego w żargonie ONZ przedstawiło krajowe centra danych, które obejmują cel ograniczenia emisji gazów cieplarnianych z ich gospodarek jako całości. Te 157 stron było odpowiedzialnych za około 95 procent globalnej rocznej emisji w 2014 r., Zaznaczył. "Jednak tylko 58 stron Porozumienia wyznaczyło ogólnogospodarcze cele w zakresie redukcji emisji w ich krajowych przepisach lub politykach, a tylko 16 z nich jest tak ambitnych lub ambitniejszych jak zobowiązania w ich krajowych centrach danych", podkreśla.
Informacja na temat polityki jest publikowana kilka tygodni po przełomowym raporcie IPCC 1,5 ° C, który pokazał, że ograniczenie globalnego wzrostu średniej temperatury do 1,5 ° C nadal jest możliwe. Będzie to jednak wymagać bezprecedensowych zmian we wszystkich aspektach życia społecznego, w tym energii, rolnictwa, transportu, systemów miejskich i przemysłowych. Będzie to również wymagało zaangażowania podmiotów niepaństwowych oraz włączenia działań związanych z klimatem do szerszych polityk publicznych i ram rozwoju.
"Najważniejsze lata w historii": główny raport ONZ ogłasza alarm klimatyczny
Ocieplenie powyżej 1,5C wyzwoli przerażający zestaw konsekwencji i tylko globalna transformacja, począwszy od teraz, pozwoli jej uniknąć, zgodnie z najnowszym raportem naukowców z Międzyrządowego Zespołu ds. Zmian Klimatu (IPCC). Reportaż EURACTIV ds. Mediów Climate Home News.
Opublikowany pięć tygodni przed kolejną konferencją ONZ w sprawie klimatu, COP24, która odbędzie się w dniach 2-14 grudnia w polskich Katowicach, krótka informacja podsumowująca to, o czym jest konferencja: monitorowanie międzynarodowego postępu w zakresie zobowiązań. Podczas gdy cele w zakresie ochrony klimatu są ustalane na szczeblu krajowym, negocjatorzy będą musieli zdefiniować globalny wspólny zbiór wiążących zasad - nazywanych "regulaminem paryskim" - czyli umożliwić krajom porównywanie, mierzenie i monitorowanie wzajemnie.
"W wielu przypadkach nie ma wystarczających danych do ustalenia spójności między celami w ustawodawstwach i politykach krajowych a krajowymi centrami danych. Kraje muszą wyrażać swoje cele z większą jasnością i szczegółami "- czytamy w raporcie.
Przewodniczący COP24: Osoby najbardziej dotknięte zmianami powinny zostać zaproszone na rozmowę.
Ponieważ Polska przygotowuje się do powitania świata w grudniu, człowiek, któremu powierzono organizację szczytu COP24 w Katowicach, powiedział na targach EURACTIV, jak trwają przygotowania do tego, co najprawdopodobniej będzie miało na celu przemyślane rozmowy klimatyczne w ramach porozumienia paryskiego.
Źródło: www.eruactiv.com
Podziel się swoją opinią
Wybierz dział
Newsletter
Patronaty
Kalendarium
- PN
- WT
- ŚR
- CZ
- PT
- SO
- ND
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0- 1
- 2
- 3
- 4
- 5
- 6
- 7
- 8
- 9
- 10
- 11
- 12
- 13
- 14
- 15
- 16
- 17
- 18
- 19
- 20
- 21
- 22
- 23
- 24
- 25
- 26
- 27
- 28
- 29
- 30
Projekty
ChronmyKlimat.pl wersja 2.0 – portal na temat zmian klimatu dla społeczeństwa i biznesu. © Copyright Fundacja Instytut na rzecz Ekorozwoju | |
Redakcja: ul. Nabielaka 15 lok. 1, 00-743 Warszawa, tel. +48 +22 8510402, -03, -04, fax +48 +22 8510400, portal@chronmyklimat.pl |
RSS
Polityka prywatności