Aktualności

Nowe mapy Ziemi pokazują lokalne skutki zmian klimatu (16850)

2014-02-24

Drukuj

Mapy Ziemi, pokazujące tempo i kierunki przesuwania się granic lokalnego klimatu, zaprezentowano w "Nature". Praca ta ułatwia badania skutków zmian klimatu i ich potencjalnego wpływu na różnorodność gatunków.

Jeśli zmiany klimatu w XXI w. nadążą za prognozami, wiele gatunków roślin i zwierząt czeka przystosowanie – albo migracja w nowe miejsca, w których znajdą lepsze do życia warunki. "Mapy pokazują obszary, w których rośliny i zwierzęta, wskutek zmian klimatu, mogą mieć problem ze znalezieniem nowego domu" – tłumaczy jedna z autorek badania, dr Elvira Poloczanska z australijskiej rządowej agendy badawczej CSIRO.

Nim mapy powstały, naukowcy analizowali gromadzone przez pół wieku dane dotyczące temperatury powierzchni mórz i lądów. Prześledzili też dwa możliwe scenariusze rozwoju sytuacji dla mórz. Jeden dotyczy sytuacji, w której emisje gazów cieplarnianych zostaną do roku 2100 ustabilizowane. W drugim ocieplenie ma postępować w obecnym tempie. Mapy z tych symulacji pozwalają prześledzić geograficzne zmiany temperatur i okolice, w którym świat, jaki dziś znamy, po prostu przestanie istnieć.

Mapy pokazują, "jak szybko i w jakim kierunku przesuną się temperatury oraz to, dokąd się będą przemieszczać różne gatunki czyli klimatyczni migranci, gdy zmienią się warunki ich życia, np. kiedy przesunie się linia brzegowa mórz. Ta praca pokazuje, że migracja klimatyczna jest czymś o wiele bardziej złożonym, niż zwykłe przesunięcie gatunków ku biegunom" - mówi zaangażowany w projekt geograf i ekolog Kristen Williams.

Przykład Australii świadczy o tym, że już dziś różne gatunki doświadczają zmian temperatury. "Gatunki lądowe zaczęły szukać lepszych warunków, przenosząc się na większe wysokości albo dalej na południe. Niektóre gatunki roślin i zwierząt nie są jednak w stanie pokonywać dużych odległości, inne nie ruszą się ani trochę" - zauważa Williams.

Migracja gatunków może mieć poważne konsekwencje dla lokalnej różnorodności biologicznej. Płaskie i suche wnętrze Australii zdominowane jest przez gorące pustynie. Ich mieszkańcy już dziś żyją na granicy tolerancji na upał. Jednocześnie te pustynie stanowią barierę na drodze gatunków, które - poszukując chłodu - z tropikalnej północy kraju ruszą w końcu na południe.

Nowe badanie nie mówi wszystkiego na temat skutków zmian klimatu - zauważa Anthony Richardson z CSIRO i University of Queensland. Należy pamiętać o czynnikach biologicznych, np. zdolności różnych gatunków do rozprzestrzeniania się i do zmian.

 

źródło: PAP — Nauka w Polsce
www.naukawpolsce.pap.pl

 

 

Niniejszy materiał został opublikowany dzięki dofinansowaniu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treść odpowiada Fundacja – Instytut na rzecz Ekorozwoju, poglądy w nim wyrażone nie odzwierciedlają oficjalnego stanowiska Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.


Udostępnij wpis swoim znajomym!




Podziel się swoją opinią



Za treść materiału odpowiada wyłącznie Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju



Portal dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treść odpowiada Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju, poglądy w nim wyrażone nie odzwierciedlają oficjalnego stanowiska Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej