- Kalendarium
-
Debaty
- Czy Polska będzie "Fit for 55%"?
- Efektywność energetyczna i odnawialne źródła energii w budynku wielorodzinnym
- Gospodarowanie wodą w budynku wielorodzinnym
- Jak przeciwdziałać ubóstwu energetycznemu i zanieczyszczeniom powietrza
- Szanse rozwoju energetyki morskiej w Polsce
- E-mobility – czy tylko samochód elektryczny?
- Zielone finansowanie
- Gospodarka o obiegu zamkniętym
- Czy planowanie przestrzenne w Polsce da się naprawić?
- Czy transformacja energetyczna w Polsce oznacza wzrost bezrobocia?
- Roślinność na wokół i w budynku wielorodzinnym
- Fundusze unijne na gospodarkę niskoemisyjną
- Ekologia w modzie i tekstyliach
- Seminarium naukowe: Co ekstremalne zjawiska pogodowe mówią nam o zmianach klimatu?
- Woda w mieście - jak ją zagospodarować
- Senior czuje dobry klimat
- Przyszłość ciepłownictwa w Polsce
- Jak zmniejszyć ubóstwo energetyczne?
- Jak osiągnąć neutralny dla klimatu transport w ciągu najbliższych 30 lat?
- Jaki rynek pracy po węglu?
- Czy polska gospodarka może działać bez węgla?
- Jaką energetykę warto dotować?
- Dlaczego węgiel tanieje?
- Zielone miejsca pracy
- Miasto bez samochodu?
- Śląsk - co po węglu?
- Ustawa o energetyce odnawialnej
- Ile powinien kosztować prąd
- Szczyt klimatyczny w Limie
- Węgiel a zdrowie
- Efektywność szansą dla gospodarki
- Energetyka rozproszona
- Polska wobec celów 2030
- Biblioteka
- Wideo
- Patronaty
- Projekty
- O serwisie
- Opinie
Aktualności
Atom na Węgrzech, atom w Polsce (16832)
2014-02-14Drukuj
Przed kwietniowymi wyborami parlamentarnymi rząd kontrowersyjnego Viktora Orbána podpisał umowę z prezydentem Rosji Władimirem Putinem o rozbudowie zbudowanej jeszcze przez Związek Radziecki elektrowni atomowej w położonym w środkowych Węgrzech miasteczku Paks. Rosja wedle zawartej umowy nie tylko dobuduje dwa kolejne reaktory do czterech już istniejących, ale również udzieli Węgrom 30-letniej pożyczki o wartości ok. 10 mld euro. Pokryje to 80% kosztów inwestycji.
Budowa nowych reaktorów ma się zacząć w przyszłym roku. Planowane ukończenie jest przewidywane na 2023 r.
Znaczenie Paks
Elektrownia w Paks jest kluczowa dla bezpieczeństwa energetycznego Węgier, gdyż dostarcza 40% całej energii elektrycznej w kraju. Cztery radzieckie reaktory WWER-440 były sukcesywnie oddawane w latach 80. i mogą być eksploatowane jeszcze przez przynajmniej dwadzieścia lat. Rosjanie mają teraz dobudować dwa reaktory WWER-1200 – nowszy model, o dwuipółkrotnie większej mocy. W ten sposób moc całej elektrowni podniesie się z 2 GW do 4,4 GW. Dla porównania, PSE podaje, że w 2011 r. moc osiągalna wszystkich polskich źródeł energetycznych wyniosła ok. 34,2 GW.
Jednak podpisanie umowy z Putinem posłużyło opozycji do kolejnego ataku na rząd Orbána. Jakkolwiek plany rozbudowy elektrowni w Paks są znane od kilku lat. W marcu 2009 r. węgierskie Zgromadzenie Narodowe (jednoizbowy parlament Węgier) zgodziło się na nie przytłaczającą większością głosów – 330 za, 6 przeciw i 10 wstrzymujących się.
Opozycja nie kwestionuje więc samych planów rozbudowy, a jedynie jej sposób i źródło finansowania. Byli lewicowi premierzy Ferenc Gyurcsány (znany ze skandalu z nagraniem na którym wprost przyznaje się okłamywania wyborców) i Gordon Bajna na spotkaniu z przeciwnikami prawicowego rządu Orbána wezwali go do ujawnienia szczegółów umowy oraz oskarżyli o zaprzedanie się Rosji.
Rząd opozycji się nie boi
Jednak Zgromadzenie Narodowe przegłosowało pod koniec stycznia umowę. Koalicja rządowa ma 263 mandaty, więc opozycja – nawet gdyby wszystkie partie się zjednoczyły – nie ma możliwości zablokowania jakichkolwiek propozycji rządu.
Minister gospodarki Mihály Varga tłumaczył, że podpisana umowa pozwoli na zwiększenia zaopatrzenie węgierskiego rynku w energię elektryczną, co zmniejszy jej cenę i uczyni całą gospodarkę bardziej konkurencyjną.
Przed kwietniowym wyborami (które zmniejszą liczbę deputowanych do Zgromadzenia Narodowego o prawie połowę, do 199), wedle sondaży różnych ośrodków badania opinii publicznej poparcie dla rządzącego Fideszu utrzymuje się na stabilnym poziomie ok. 50%, podczas gdy następna partia – Węgierska Partia Socjalistyczna – może liczyć na ok. 20% głosów.
Atom w Polsce
Rząd PRL, podobnie jak rządy innych demokracji ludowych, chciał w latach 80. wybudować elektrownię atomową. Miała ona stanąć w pomorskim Żarnowcu, jednak z uwagi na duży opór społeczny, po demokratycznych przemianach roku 1989 projekt zlikwidowano, mimo wysokiego stopnia zaawansowania (nb., jeden z reaktorów z Żarnowca trafił do Paks).
Plany na wprowadzenie do kraju energii atomowej nabrały nowego rozpędu dopiero w minionej dekadzie. We wtorek (28 stycznia) rząd przyjął program polskiej energetyki jądrowej (PPEJ). W ciągu najbliższych dwóch lat, do końca 2016 r., PPEJ przewiduje ustalenie konkretnej lokalizacji na budowę elektrowni – obecnie rozważane są trzy: Choczewo i Żarnowiec (pomorskie) oraz Gąski (zachodniopomorskie). Sama budowa ma ruszyć w 2019 r., a pierwszy blok będzie podłączony do sieci przed końcem grudnia 2024 r.
Jednak projekt, szczególnie po katastrofie w Fukushimie w 2012 r. budzi opór części społeczeństwa. W niedzielę 2 lutego lider pomorskich zielonych Adam Wedman wystosował list otwarty do premiera, w którym wzywa do porzucenia "niebezpiecznej" energetyki jądrowej, jako alternatywę proponując energię ze źródeł odnawialnych.
Prof. Zbigniew M. Karaczun, prezes Polskiego Klubu Ekologicznego w okręgu mazowieckim i ekspert Koalicji Klimatycznej powiedział EurActiv.pl wprost: "Budowa w Polsce elektrowni jądrowych jest społecznie, ekonomicznie, ekologicznie nie do przyjęcia, a także nie gwarantuje bezpieczeństwa energetycznego". Według prof. Karaczuna ceny energii z tego źródła mogą być wysokie dla konsumentów, więc może ona wpłynąć negatywnie na konkurencyjność polskiej gospodarki.
Ponadto, prof. Karaczun zgłosił również zastrzeżenia do sposobu podjęcia przez rząd decyzji o rozwoju energetyki atomowej. Uważa, że była to decyzja podjęta bez odpowiednich konsultacji społecznych – oraz że obecnie nadal brakuje dialogu pomiędzy obywatelami a rządem.
źródło: Euractiv.pl
www.euractiv.pl
Niniejszy materiał został opublikowany dzięki dofinansowaniu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treść odpowiada Fundacja – Instytut na rzecz Ekorozwoju, poglądy w nim wyrażone nie odzwierciedlają oficjalnego stanowiska Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
Podziel się swoją opinią
Za treść materiału odpowiada wyłącznie Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju
Wybierz dział
Newsletter
Patronaty
Kalendarium
- PN
- WT
- ŚR
- CZ
- PT
- SO
- ND
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0- 1
- 2
- 3
- 4
- 5
- 6
- 7
- 8
- 9
- 10
- 11
- 12
- 13
- 14
- 15
- 16
- 17
- 18
- 19
- 20
- 21
- 22
- 23
- 24
- 25
- 26
- 27
- 28
- 29
- 30
Projekty
ChronmyKlimat.pl wersja 2.0 – portal na temat zmian klimatu dla społeczeństwa i biznesu. © Copyright Fundacja Instytut na rzecz Ekorozwoju | |
Redakcja: ul. Nabielaka 15 lok. 1, 00-743 Warszawa, tel. +48 +22 8510402, -03, -04, fax +48 +22 8510400, portal@chronmyklimat.pl |
RSS
Polityka prywatności