Aktualności

Polska technologia biogazowa nagrodzona (15107)

2012-11-30

Drukuj

Części do budowanych w Polsce wiatraków ściągane są w większości z zagranicy. W przypadku biogazowni może być inaczej, bo są już polskie firmy, które w oparciu o własne technologie produkują światowej klasy urządzenia do instalacji biogazowych. Jedną z nich nagrodzono Złotym Medalem na zakończonych 23 listopada Targach Poleko.

Poznańskie Poleko to największe targi ekologiczne w Polsce. Podczas ich tegorocznej edycji wręczono cztery Złote Medale dla najlepszych, wystawianych tam produktów. Jeden z nich zdobyła firma Horus Energia z Sulejówka – za agregat do produkcji prądu i ciepła z biogazu, przeznaczony dla średniej wielkości gospodarstw rolnych.

To kolejny dowód na to, że na ewentualnym boomie biogazowym w Polsce mogą zarobić u nas nie tylko inwestorzy, rolnicy, ale i producenci urządzeń, z których składa się biogazowa instalacja. Że dostarczać je będą nie tylko zagraniczni dostawcy, którzy obłowili się na polskim boomie wiatrakowym.

Innym przykładem biogazowej technologii światowej klasy polskiego autorstwa jest urządzenie BIOSULFEX, które skonstruowała i produkuje firma Zespół Innowacyjny PROMIS. Służy ono do oczyszczania biogazu, przede wszystkim z siarkowodoru. Można je stosować także w biogazowniach rolniczych. Wyróżnia się ono wśród tego typu urządzeń bardzo wysoką sprawnością odsiarczania – usuwa z biogazu nawet 99,9 proc. zawartego w nim siarkowodoru (odzyskuje z niego siarkę, którą można wykorzystać jako surowiec do produkcji nawozów). BIOSULFEX zainstalowano m.in. w biogazowni przy warszawskiej oczyszczalni ścieki „Czajka", jednym z największych tego typu obiektów w Europie.

Jacek Krzemiński


Udostępnij wpis swoim znajomym!




Podziel się swoją opinią



Za treść materiału odpowiada wyłącznie Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju



Portal dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treść odpowiada Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju, poglądy w nim wyrażone nie odzwierciedlają oficjalnego stanowiska Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej