Aktualności

Cały świat oszczędza… energię (15372)

2013-02-15

Drukuj

Polacy potrafią oszczędzać. Jak wynika z badań Fundacji Nasza Ziemia, większość z nas oszczędza – energię. Pamiętamy o wyłączaniu światła i zakręcaniu wody. Powinniśmy jednak zwracać większą uwagę na to, czy budując dom stosujemy energooszczędne rozwiązania.

15 lutego został ustanowiony Dniem Oszczędzania Energii. Obchodzimy go w rocznicę wejścia w życie protokołu z Kioto, który miał na celu ograniczenie emisji gazów cieplarnianych.

Polacy oszczędzają

Fundacja Nasza Ziemia przeprowadziła badania1 z których wynika, że zdecydowana większość Polaków (prawie 90 proc.) uznaje , że każdy z nas ponosi odpowiedzialność za stan środowiska naturalnego. Jednocześnie 95 proc. ankietowanych odpowiedziało, że to dom jest podstawowym miejscem, gdzie należy dbać o środowisko. 81 proc. badanych wskazało na gaszenie zbędnego oświetlenia w domu, 75 proc. respondentów wskazało na domykanie lodówki, a 66 proc. zadeklarowało, że używa energooszczędnego oświetlenia.

"Oszczędzanie energii kojarzy nam się z wyłączaniem światła, mniejszym zużyciem wody. Należy jednak zwrócić uwagę na fakt, że budowa domów niskoenergetycznych to ogromny wkład w oszczędności poczynione w ograniczenie zużycia energii. Stosowanie ekologicznych rozwiązań w obrębie projektu, a później wykonanie takiego domu może pozwolić na oszczędności ponad 40 proc. energii" – mówi Dariusz Adamski Country Manager firmy Knauf Insulation.

Jak wynika z badań przeprowadzonych na zlecenie firmy Knauf Insulation2, Polacy zdają sobie sprawę z korzyści jakie płyną ze stosowania rozwiązań ekologicznych w domach, jednak rzadko się na nie decydują. Najczęstszym rozwiązaniem stosowanym by podnieść charakterystykę energetyczna budynku, jest wełna mineralna. Na takie sposób izolacji wskazało, aż 20 proc badanych. Ta metoda jest najczęściej wykorzystywana przez mieszkańców wsi i domów jednorodzinnych, którzy mają faktyczny wpływ na to, jakie materiały zostaną wykorzystane podczas remontu lub budowy. Znacznie mniej popularne są takie rozwiązania jak, rekuperator i pompa ciepła, tą odpowiedź wskazało tylko 1 proc respondentów. Do posiadania kolektorów słonecznych przyznało się 2 proc. badanych.

Państwo dopłaci do oszczędzania

Odpowiedzi Polaków, dotyczące rozwiązań ekologicznych w domach, mogą dziwić. Zwłaszcza, kiedy weźmiemy pod uwagę wyliczenia Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, z których wynika że inwestując w technologie domu energooszczędnego możemy na ogrzewaniu zaoszczędzić do 3600 zł rocznie, a budując dom pasywny oszczędzamy nawet do 5000 zł. Według danych NFOŚiGW koszt budowy domu energooszczędnego jest tyko o 50 tyś większy od kosztu jego budowy przy wykorzystaniu tradycyjnych technologii. W przypadku domu koszt jest o 100 tyś większy. Od 2013 roku państwo zwróci nam większość tej różnicy, wprowadzając systemy dopłat do energooszczędnych rozwiązań. Aby jednak takie dofinasowanie otrzymać budynki muszą spełniać pewne wymagania.

Oszczędne okna, dach oraz wentylacja

Dopłaty NFOŚiGW będą przekazywane tylko tym budynkom, które spełnią konkretne parametry techniczne. Najważniejszy jest jednak sam sposób budowy. Jego podstawa to bardzo dobra izolacja ścian zewnętrznych, warstwa izolacyjna powinna mieć przynajmniej 30 cm grubości. Dodatkowo odpowiednia izolacja dachu, pomoże nam zatrzymać od 10 do 25 proc. ciepła. Najlepszym rozwiązaniem jest dwuwarstwowe ocieplenie z wełny mineralnej. Izolując dach w ten sposób, uzyskamy energooszczędne poddasze zabezpieczone przed szkodliwymi mostkami termicznymi. Kolejną kluczową kwestią jest zabezpieczenie miejsc największych strat ciepła w każdym budynku, tj. okien oraz drzwi wejściowych. Szyby okienne powinny mieć wysoki współczynnik izolacji cieplnej. Drzwi zewnętrzne muszą być starannie dopasowane oraz dokładne uszczelnienie w progu, tak by zwiększyć ich parametry izolacji termicznej i akustycznej. W domach pasywnych musi być zamontowany specjalny system wentylacji, który pozwala na odzyskiwanie ciepła z opuszczającego dom powietrza. Niezbędne są także ekologiczne źródła energii, które pozwalają pozyskać odpowiednią do komfortu cieplnego temperaturę wnętrza. Ogrzewania pochodzącego ze źródeł zewnętrznych nie da się na razie całkowicie wyeliminować. Mimo to jego koszty w domu pasywnym, są niewielkie w porównaniu do tradycyjnego budownictwa.

"W dobie kryzysu należy zwrócić uwagę na to jak oszczędzamy. Coraz większe znaczenie ma bowiem to w jakich technologiach oraz z jakich materiałów budujemy nasze domy. Stojąc przed wyborem technologii budowlanej należy rozważyć wszystkie plusy i minusy określonych rozwiązań – szczególnie w kontekście przyszłych, a nie tylko teraźniejszych oszczędności" - twierdzi Dariusz Adamski. 

Przypisy:
1. Badania przeprowadzone na zlecenie Fundacji Nasza Ziemia. Badania przeprowadzone przez firm Biostat marzec 2012
2. Badania przeprowadzone na zlecenie Knauf Insulation przez TNS Polska „Rozwiązania ekologiczne w domu" maj 2012


źródło: Marketing & Communications Consultants


Udostępnij wpis swoim znajomym!




Podziel się swoją opinią



Za treść materiału odpowiada wyłącznie Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju



Portal dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treść odpowiada Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju, poglądy w nim wyrażone nie odzwierciedlają oficjalnego stanowiska Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej