- Kalendarium
-
Debaty
- Czy Polska będzie "Fit for 55%"?
- Efektywność energetyczna i odnawialne źródła energii w budynku wielorodzinnym
- Gospodarowanie wodą w budynku wielorodzinnym
- Jak przeciwdziałać ubóstwu energetycznemu i zanieczyszczeniom powietrza
- Szanse rozwoju energetyki morskiej w Polsce
- E-mobility – czy tylko samochód elektryczny?
- Zielone finansowanie
- Gospodarka o obiegu zamkniętym
- Czy planowanie przestrzenne w Polsce da się naprawić?
- Czy transformacja energetyczna w Polsce oznacza wzrost bezrobocia?
- Roślinność na wokół i w budynku wielorodzinnym
- Fundusze unijne na gospodarkę niskoemisyjną
- Ekologia w modzie i tekstyliach
- Seminarium naukowe: Co ekstremalne zjawiska pogodowe mówią nam o zmianach klimatu?
- Woda w mieście - jak ją zagospodarować
- Senior czuje dobry klimat
- Przyszłość ciepłownictwa w Polsce
- Jak zmniejszyć ubóstwo energetyczne?
- Jak osiągnąć neutralny dla klimatu transport w ciągu najbliższych 30 lat?
- Jaki rynek pracy po węglu?
- Czy polska gospodarka może działać bez węgla?
- Jaką energetykę warto dotować?
- Dlaczego węgiel tanieje?
- Zielone miejsca pracy
- Miasto bez samochodu?
- Śląsk - co po węglu?
- Ustawa o energetyce odnawialnej
- Ile powinien kosztować prąd
- Szczyt klimatyczny w Limie
- Węgiel a zdrowie
- Efektywność szansą dla gospodarki
- Energetyka rozproszona
- Polska wobec celów 2030
- Biblioteka
- Wideo
- Patronaty
- Projekty
- O serwisie
- Opinie
Aktualności
Opłata ze emisję CO2 obniża ceny prądu w USA (18755)
2015-07-31Drukuj
Program handlu emisjami obowiązujący w 9 stanach USA od roku 2011 doprowadził do zmniejszenia emisji dwutlenku węgla o 15% oraz wprowadził do gospodarki kwotę 1.3 mld dol. - czytamy w analizie opracowanej przez Analysis Group.
Najciekawszy jest jednak zysk płynący dla gospodarstw domowych i firm: program nazwany Region al Greenhouse Gas Initiative (RGGI) obniżył opłaty ze energię o łączną kwotę 460 mln dol.
Korzyści ekonomiczne oznaczają, że RGGI może stać się wzorcem dla innych stanów pragnących obniżyć swoje emisje. Zapowiedziany przez Agencję Ochrony Środowiska Clean Power Plan, który wchodzi w życie zobowiązuje poszczególne stany do redukcji emisji CO2, ale pozostawia im wolną rękę co do metody osiągnięcia celu.
W programie RGGI uczestniczy 9 stanów: Connecticut, Delaware, Maine, Maryland, Massachusetts, New Hampshire, Nowy Jork, Rhode Island, i Vermont. W RGGI uczestniczył początkowo stan New Jersey, ale po zwycięskich wyborach w 2011 roku przedstawiciela partii republikanów Chrisa Christie stan ten odstąpił od wykonywania programu.
Program zakłada opodatkowanie emisji związanej z produkcją prądu poprzez zobowiązanie producentów do płacenia określonej kwoty za każdą wyemitowaną tonę dwutlenku węgla. Liczba zezwoleń na emisję jest ograniczona, a sprzedawane są one na kwartalnych aukcjach organizowanych przez stan. Przychody z aukcji inwestowane są w programy redukcji emisji CO2 takie jak ocieplanie domów i wspieranie energetyki odnawialnej.
Jedna z autorek raportu Analysis Group Andrea Okie powiedziała: z makroekonomicznego punktu widzenia, kluczowym dla sukcesu programu RGGI było inwestowanie pieniędzy pochodzących z handlu zezwoleniami na emisje. Zarobione pieniądze wydano na: efektywność energetyczną – 59%, projekty energetyki odnawialnej – 15%, dopłaty do rachunków za prąd dla klientów – 13% , inne programy ograniczające emisją i administrowanie programem RGGI – 12% oraz 1% funduszy na badania i rozwój czystych technologii.
Inwestycja w ocieplanie budynków prowadzi do zmniejszenia zużycia energii, ale to nie ona była główną przyczyną obniżenia rachunków za prąd. Przyczyną stało się obniżenie zapotrzebowania na prąd, które doprowadziło do obniżenia jego ceny. Okazało się , że beneficjentem programu stali się nie tylko korzystający z ocieplenia domów ale wszyscy konsumenci energii.
Przeciwnicy wprowadzenia RGGI zakładali, że doprowadzi on do podniesienia cen prądu, które spowolnią gospodarkę. W rzeczywistości sytuacja uległa odwróceniu.
Clean Power Plan, który wchodzi w życie w sierpniu wprowadza wymóg zmniejszenia ilości CO2 emitowanego przez sektor energetyczny. Produkcja prądu w USA prowadzi do emisji jednej trzeciej krajowego CO2, głównie w opalanych węglem elektrowniach.
W innym raporcie opublikowanym przez Ceres - organizację non-profit, zajmującą się zrównoważonym biznesem - czytamy o zmniejszeniu emisji CO2 przez producentów energii w USA. W raporcie uwzględniono 100 największych producentów w USA. W latach 2008-15 emisja CO2 uległa zmniejszeniu w 42 stanach, średnio o 18%. W 9 stanach uczestniczących w programie RGGI redukcja ta wyniosła aż 40%!
Raport można znaleźć TUTAJ
Piotr Siergiej, ChronmyKlimat.pl, na podstawie ThinkProgress.org
Podobne artykuły
- Nowy Jork – do 2030 roku aż 50% energii z OZE
Zgodnie z nowym planem władz Nowego Jorku, około 20 milionów mieszkańców tego stanu do końca przyszłej dekady ma czerpać ze źródeł odnawialnych połowę zużywanej przez siebie energii.
Więcej
- Bloomberg: Fotowoltaika będzie najtańszym sposobem produkcji prądu
Energia słoneczna stanie się w końcu tak tania, że zacznie konkurować z elektrowniami na węgiel czy gaz. Era przemysłowa zasilana była węglem. Nadchodzące 25 lat będzie końcem jego dominacji – ocenia Bloomberg w nowej edycji raportu „New Energy Outlook”.
Więcej
Podziel się swoją opinią
Wybierz dział
Newsletter
Patronaty
Kalendarium
- PN
- WT
- ŚR
- CZ
- PT
- SO
- ND
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0- 1
- 2
- 3
- 4
- 5
- 6
- 7
- 8
- 9
- 10
- 11
- 12
- 13
- 14
- 15
- 16
- 17
- 18
- 19
- 20
- 21
- 22
- 23
- 24
- 25
- 26
- 27
- 28
- 29
- 30
Projekty
ChronmyKlimat.pl wersja 2.0 – portal na temat zmian klimatu dla społeczeństwa i biznesu. © Copyright Fundacja Instytut na rzecz Ekorozwoju | |
Redakcja: ul. Nabielaka 15 lok. 1, 00-743 Warszawa, tel. +48 +22 8510402, -03, -04, fax +48 +22 8510400, portal@chronmyklimat.pl |
RSS
Polityka prywatności