- Kalendarium
-
Debaty
- Czy Polska będzie "Fit for 55%"?
- Efektywność energetyczna i odnawialne źródła energii w budynku wielorodzinnym
- Gospodarowanie wodą w budynku wielorodzinnym
- Jak przeciwdziałać ubóstwu energetycznemu i zanieczyszczeniom powietrza
- Szanse rozwoju energetyki morskiej w Polsce
- E-mobility – czy tylko samochód elektryczny?
- Zielone finansowanie
- Gospodarka o obiegu zamkniętym
- Czy planowanie przestrzenne w Polsce da się naprawić?
- Czy transformacja energetyczna w Polsce oznacza wzrost bezrobocia?
- Roślinność na wokół i w budynku wielorodzinnym
- Fundusze unijne na gospodarkę niskoemisyjną
- Ekologia w modzie i tekstyliach
- Seminarium naukowe: Co ekstremalne zjawiska pogodowe mówią nam o zmianach klimatu?
- Woda w mieście - jak ją zagospodarować
- Senior czuje dobry klimat
- Przyszłość ciepłownictwa w Polsce
- Jak zmniejszyć ubóstwo energetyczne?
- Jak osiągnąć neutralny dla klimatu transport w ciągu najbliższych 30 lat?
- Jaki rynek pracy po węglu?
- Czy polska gospodarka może działać bez węgla?
- Jaką energetykę warto dotować?
- Dlaczego węgiel tanieje?
- Zielone miejsca pracy
- Miasto bez samochodu?
- Śląsk - co po węglu?
- Ustawa o energetyce odnawialnej
- Ile powinien kosztować prąd
- Szczyt klimatyczny w Limie
- Węgiel a zdrowie
- Efektywność szansą dla gospodarki
- Energetyka rozproszona
- Polska wobec celów 2030
- Biblioteka
- Wideo
- Patronaty
- Projekty
- O serwisie
- Opinie
Aktualności
Jak renifery chronią klimat (19992)
Agata Golec2016-12-23
Drukuj
Renifery kojarzą się przede wszystkim z saniami Świętego Mikołaja, jednak z opublikowanego właśnie badania wynika, że zwierzęta te mogą mieć znaczący wpływ na spowolnienie zmiany klimatu.
Grupa naukowców z Umeå University w Szwecji odkryła, że żerowanie reniferów ma wpływ na wysokość i zagęszczenie roślinności na obszarach arktycznej tundry. W efekcie większa ilość energii słonecznej (promieniowania krótkofalowego) odbija się od powierzchni Ziemi.
Jak tłumaczy dr Mariska te Beest, główna autorka raportu, intensywne żerowanie reniferów wpływa na zdolność odbijania promieni przez powierzchnię Ziemi, a w efekcie na bilans energetyczny planety. Wyniki badania sugerują, że odpowiednie zarządzanie populacjami zwierząt roślinożernych może stać się narzędziem do ograniczania wzrostu globalnej temperatury w przyszłości.
Większość obszaru arktycznej tundry jest miejscem wypasu reniferów – zarówno dzikich jak i tych udomowionych. Rola tych zwierząt w kształtowaniu lokalnych warunków klimatycznych zależy od wielu czynników – m.in. od liczebności stada czy jego wpływu na poszczególne piętra roślinności w całej tundrze.
Autorzy badania połączyli komputerowe modelowanie powierzchni ziemi z wynikami pomiarów albedo (czyli stosunku ilości promieniowania odbitego do padającego) oraz danymi dotyczącymi cech charakterystycznych lokalnej roślinności. Badania terenowe przeprowadzono w Tromso w północnej Norwegii, na obszarach, gdzie występują cztery zdefiniowane topograficznie typy roślinności różniące się między sobą wysokością i gęstością.
Aby oddzielić od siebie obszary o różnym natężeniu żerowania reniferów, wykorzystano ponad pięćdziesięcioletni płot. Badacze pracowali w okresie letnim, badając zachowanie zwierząt na podstawie śladów pozostawionych na roślinności oraz zebranych odchodów. Pomiary obejmowały także zagęszczenie szaty roślinnej, pokrycie liściowe, wilgotność gleby oraz poziom albedo.
Z badań wynika, że wysoka liczebność reniferów wpływa na zagęszczenie roślinności. W efekcie zmienia się także m.in. wskaźnik pokrycia liściowego, oraz wskaźnik wegetacji (ang. Normalized Difference Vegetation Index, NDVI). Zaobserwowane zmiany w kondycji roślinności skutkują wzrostem albedo w okresie wegetacyjnym. Wyniki modelowania sugerują, że obszary, na których renifery żerują bardziej intensywnie, pochłaniają znacznie mniej promieniowania.
Można więc wnioskować, że dzięki swojemu wpływowi na albedo powierzchni ziemi w okresie letnim, renifery mogą mieć "chłodzący" wpływ na klimat. Mimo że zidentyfikowane przez naukowców różnice mogą wydawać się stosunkowo niewielkie, są one wystarczające, aby wpłynąć na lokalny bilans energetyczny.
Skutki zmiany klimatu nie oszczędzają nawet reniferów. Podczas gdy zwierzęta zamieszkujące kontynentalną część Norwegii nie narzekają na brak pożywienia, ich pobratymcy z administrowanego przez Norwegię arktycznego archipelagu Svalbard tracą na wadze właśnie z powodu ograniczenia dostępu do pokarmu spowodowanego zmianą klimatu. Na skutek globalnego ocieplenia opady śniegu coraz częściej zastępuje deszcz, który zamarza i tworzy lodową skorupę, a przez nią zwierzętom dużo trudniej jest się przebić, aby dosięgnąć pożywienia. Bez niego nie będą mogły przetrwać trwającej osiem miesięcy zimy.
Agata Golec, ChronmyKlimat.pl
na podstawie: Climate News Network
Podziel się swoją opinią
Wybierz dział
Newsletter
Patronaty
Kalendarium
- PN
- WT
- ŚR
- CZ
- PT
- SO
- ND
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0- 1
- 2
- 3
- 4
- 5
- 6
- 7
- 8
- 9
- 10
- 11
- 12
- 13
- 14
- 15
- 16
- 17
- 18
- 19
- 20
- 21
- 22
- 23
- 24
- 25
- 26
- 27
- 28
- 29
- 30
Projekty
ChronmyKlimat.pl wersja 2.0 – portal na temat zmian klimatu dla społeczeństwa i biznesu. © Copyright Fundacja Instytut na rzecz Ekorozwoju | |
Redakcja: ul. Nabielaka 15 lok. 1, 00-743 Warszawa, tel. +48 +22 8510402, -03, -04, fax +48 +22 8510400, portal@chronmyklimat.pl |
RSS
Polityka prywatności