- Kalendarium
-
Debaty
- Czy Polska będzie "Fit for 55%"?
- Efektywność energetyczna i odnawialne źródła energii w budynku wielorodzinnym
- Gospodarowanie wodą w budynku wielorodzinnym
- Jak przeciwdziałać ubóstwu energetycznemu i zanieczyszczeniom powietrza
- Szanse rozwoju energetyki morskiej w Polsce
- E-mobility – czy tylko samochód elektryczny?
- Zielone finansowanie
- Gospodarka o obiegu zamkniętym
- Czy planowanie przestrzenne w Polsce da się naprawić?
- Czy transformacja energetyczna w Polsce oznacza wzrost bezrobocia?
- Roślinność na wokół i w budynku wielorodzinnym
- Fundusze unijne na gospodarkę niskoemisyjną
- Ekologia w modzie i tekstyliach
- Seminarium naukowe: Co ekstremalne zjawiska pogodowe mówią nam o zmianach klimatu?
- Woda w mieście - jak ją zagospodarować
- Senior czuje dobry klimat
- Przyszłość ciepłownictwa w Polsce
- Jak zmniejszyć ubóstwo energetyczne?
- Jak osiągnąć neutralny dla klimatu transport w ciągu najbliższych 30 lat?
- Jaki rynek pracy po węglu?
- Czy polska gospodarka może działać bez węgla?
- Jaką energetykę warto dotować?
- Dlaczego węgiel tanieje?
- Zielone miejsca pracy
- Miasto bez samochodu?
- Śląsk - co po węglu?
- Ustawa o energetyce odnawialnej
- Ile powinien kosztować prąd
- Szczyt klimatyczny w Limie
- Węgiel a zdrowie
- Efektywność szansą dla gospodarki
- Energetyka rozproszona
- Polska wobec celów 2030
- Biblioteka
- Wideo
- Patronaty
- Projekty
- O serwisie
- Opinie
Aktualności
Raport: Polki i Polacy chcą sami produkować energię elektryczną – czas, by zauważyły to partie polityczne (20926)
2019-08-26Drukuj
Z najnowszego raportu na temat prosumeryzmu w Polsce wynika, że w naszym kraju zachodzi wyraźna zmiana sposobu myślenia o energetyce. Za samodzielną produkcją energii elektrycznej opowiada się 84 procent badanych. Nie biorą tego jednak pod uwagę największe partie polityczne, które w swych kampaniach wyborczych zgoła ignorują kwestię energetyki prosumenckiej.
Raport „Prosument w badaniach opinii publicznej i programach partii politycznych” przedstawia analizę stosunku Polaków do prosumeryzmu, czyli jednoczesnego produkowania i konsumowania energii elektrycznej, i obecności tej kwestii w krajowym dyskursie politycznym. Raport oparto na dwóch elementach: wynikach badania opinii publicznej oraz analizie programów komitetów wyborczych reprezentujących partie lub koalicje w ostatnich wyborach samorządowych oraz tych do Parlamentu Europejskiego. Analiza została wykonana dla Fundacji ClientEarth Prawnicy dla Ziemi przez ISECS (Instytut Badań nad Bezpieczeństwem Energią i Klimatem). Jej autorem jest dr Krzysztof Księżopolski znany z wielu publikacji naukowych dotycz±cych polityki energetycznej i bezpieczeństwa energetycznego.
Z badania opinii publicznej przedstawionej w raporcie wynika, że 84% Polek i Polaków zdecydowanie chce lub raczej chce wytwarzać energię elektryczną poprzez zainstalowanie paneli fotowoltaicznych. Pomimo tego, największe partie polityczne w Polsce nie dostrzegają związku energetyki prosumenckiej z budową niezależności energetycznej, spadkiem kosztów pozyskiwania energii oraz poprawą jakości powietrza. Jedyną partią podkreślająca zalety prosumeryzmu była Wiosna Roberta Biedronia, jednak nie trafiła ona ze swoim przekazem do konserwatywnych mieszkańców wsi i małych miast do 50 tys. mieszkańców, gdzie poparcie dla tego typu rozwiązań jest najwyższe.
Z raportu jasno wynika, że kwestia prosumeryzmu jest istotnym czynnikiem decyzyjnym dla wyborców. 44,5% młodych osób jest zdecydowanych zmienić swoje preferencje wyborcze, jeśli któraś partia polityczna zaproponuje wprowadzanie ograniczeń produkcji własnej energii elektrycznej. W odpowiedzi na pytanie: „Gdyby wybrana przez Pana/ią partia/komitet wprowadził regulacje zakazujące lub utrudniające własną produkcję energii elektrycznej, to czy mogłoby to wpłynąć na Pana decyzję wyborczą?” zmianę decyzji zadeklarowało 28% wyborców Koalicji Europejskiej i 10% elektoratu PiSu.
„W ramach cyklicznych badań Indeksu Polskiej Polityki Energetycznej (IPPE) od ponad 1,5 roku obserwujemy wzrost oczekiwań Polek i Polaków co do zmiany prowadzonej polityki energetycznej. Wyniki raportu wskazują, że w umysłach obywateli dokonała się zmiana w kierunku OZE i chcą oni samodzielnie produkować energię elektryczną. Tę potrzebę powinni poważnie potraktować politycy. W obecnej sytuacji politycznej to elektorat wiejski będzie decydował o przyszłym kształcie parlamentu, a więc siłą rzeczy OZE i prosumeryzm staną się znacznie istotniejszym obszarem walki politycznej niż we wcześniejszych wyborach” – komentuje wyniki badań dr Krzysztof Księżopolski.
Raport wskazuje dwa argumenty koronne przemawiające za rozwojem prosumeryzmu w Polsce: konieczność odchodzenia od tradycyjnych źródeł energii takich jak węgiel kamienny, węgiel brunatny, ropa naftowa i gaz oraz wykorzystanie szansy na sprawiedliwą transformację energetyczną. Ponadto, odejście od energetyki scentralizowanej zwiększyłoby bezpieczeństwo energetyczne kraju.
Przeczytaj cały raport TUTAJ
Źródło: Fundacja ClientEarth Prawnicy dla Ziemi
Podobne artykuły
- Zmiany klimatyczne spowodują wzrost cen wody i żywności. To również duże wyzwanie dla energetyki
W nachodzących latach susze w rolnictwie przełożą się na wzrost cen żywności i spadek dochodów osób, które utrzymują się z produkcji rolnej. Niedostatek wody spowoduje też, że zabraknie jej do chłodzenia elektrowni, co w połączeniu z coraz częstszymi silnymi wiatrami, wichurami, czy huraganami zrywającymi sieci dystrybucyjne, wpłynie na stabilność dostaw energii, a także jej ceny. – Rozwiązaniem jest rozwój rozproszonej energetyki, ale do tego trzeba odwagi politycznej i zwiększenia udziału prosumentów w całym systemie – mówi Mirosław Proppé, prezes WWF Polska.
Więcej
- Natychmiast wprowadźmy do szkół program nauczania związany ze zmianami klimatycznymi!
Jako nauczycielki i nauczyciele Ogólnopolskiego Porozumienia Nauczycieli reprezentujący środowisko przedszkoli, szkół podstawowych i średnich z całej Polski, będąc świadomymi odpowiedzialności za los przyszłych pokoleń oraz zagrożeń wynikających ze zmian klimatycznych, uważamy, że konieczne jest wprowadzenie do systemu edukacji programu, dotyczącego zachodzących procesów i sposobów przeciwdziałania pogłębiającym się zjawiskom.
Więcej
- We wrześniu ruszy nabór wniosków w programie „Mój Prąd”.
Do 50 proc. wartości instalacji fotowoltaicznej, ale nie więcej niż 5 tys. zł – o dotację w takiej wysokości będą mogły ubiegać się gospodarstwa domowe w rządowym programie „Mój Prąd”. Według szacunków ma skorzystać z niego 200 tys. gospodarstw, a nabór wniosków ruszy we wrześniu. Jak ocenia ekspert, rządowa inicjatywa powinna zachęcić gospodarstwa domowe do inwestycji w fotowoltaikę, ale na zainteresowanie tą technologią – oprócz czynników ekonomicznych – wpływa przede wszystkim świadomość ekologiczna społeczeństwa. A ta w Polsce wciąż jest niska.
Więcej
Podziel się swoją opinią
Wybierz dział
Newsletter
Patronaty
Kalendarium
- PN
- WT
- ŚR
- CZ
- PT
- SO
- ND
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0- 1
- 2
- 3
- 4
- 5
- 6
- 7
- 8
- 9
- 10
- 11
- 12
- 13
- 14
- 15
- 16
- 17
- 18
- 19
- 20
- 21
- 22
- 23
- 24
- 25
- 26
- 27
- 28
- 29
- 30
- 31
Projekty
ChronmyKlimat.pl wersja 2.0 – portal na temat zmian klimatu dla społeczeństwa i biznesu. © Copyright Fundacja Instytut na rzecz Ekorozwoju | |
Redakcja: ul. Nabielaka 15 lok. 1, 00-743 Warszawa, tel. +48 +22 8510402, -03, -04, fax +48 +22 8510400, portal@chronmyklimat.pl |
RSS
Polityka prywatności