- Kalendarium
-
Debaty
- Czy Polska będzie "Fit for 55%"?
- Efektywność energetyczna i odnawialne źródła energii w budynku wielorodzinnym
- Gospodarowanie wodą w budynku wielorodzinnym
- Jak przeciwdziałać ubóstwu energetycznemu i zanieczyszczeniom powietrza
- Szanse rozwoju energetyki morskiej w Polsce
- E-mobility – czy tylko samochód elektryczny?
- Zielone finansowanie
- Gospodarka o obiegu zamkniętym
- Czy planowanie przestrzenne w Polsce da się naprawić?
- Czy transformacja energetyczna w Polsce oznacza wzrost bezrobocia?
- Roślinność na wokół i w budynku wielorodzinnym
- Fundusze unijne na gospodarkę niskoemisyjną
- Ekologia w modzie i tekstyliach
- Seminarium naukowe: Co ekstremalne zjawiska pogodowe mówią nam o zmianach klimatu?
- Woda w mieście - jak ją zagospodarować
- Senior czuje dobry klimat
- Przyszłość ciepłownictwa w Polsce
- Jak zmniejszyć ubóstwo energetyczne?
- Jak osiągnąć neutralny dla klimatu transport w ciągu najbliższych 30 lat?
- Jaki rynek pracy po węglu?
- Czy polska gospodarka może działać bez węgla?
- Jaką energetykę warto dotować?
- Dlaczego węgiel tanieje?
- Zielone miejsca pracy
- Miasto bez samochodu?
- Śląsk - co po węglu?
- Ustawa o energetyce odnawialnej
- Ile powinien kosztować prąd
- Szczyt klimatyczny w Limie
- Węgiel a zdrowie
- Efektywność szansą dla gospodarki
- Energetyka rozproszona
- Polska wobec celów 2030
- Biblioteka
- Wideo
- Patronaty
- Projekty
- O serwisie
- Opinie
Aktualności
-
Różnorodne funkcje powierzchni dachowych w mieście Rotterdam
2019-01-28
Katarzyna Wolańska
W Rotterdamie wprowadzono strategię, w której powierzchnie dachów są traktowane jako przestrzeń miejska możliwa do zagospodarowania z korzyścią dla mieszkańców. Wyszczególniono 4 funkcje dachów: dachy zielone porośnięte roślinnością, dachy zielone o zwiększonej retencji wody opadowej, powierzchnie dachowe służące rekreacji oraz z dachy solarne, z zainstalowanymi panelami fotowoltaicznymi. Funkcje można łączyć. Każdej z nich przydzielono kod kolorystyczny, a miasto podzielono na strefy z przypisaną najbardziej potrzebną w danym miejscu funkcją.
Więcej
-
Wiek jonów: dlaczego przyszłość będzie zasilana z baterii
2019-01-25
Adam Vaughan i Samuel Gibbs
Zmienna natura wiatru i energii słonecznej oznacza, że magazynowanie energii jest ogromną częścią walki o łagodzenie zmiany klimatu.
Więcej
-
Oszukują "na kaloryfer", by ominąć podzielniki ciepła
2019-01-24
Barnard Swoczyna, WysokieNapiecie.pl
"Od dziś wreszcie opłaty za ogrzewanie będą naliczane uczciwie" – słyszą ludzie, w których mieszkaniach mają być zainstalowane tzw. podzielniki ciepła. Poza nieprecyzyjnym pomiarem konsekwencje dla mieszkańców mogą być znacznie większe. Kontrowersje są tak duże, że nad kwestią rozliczania ciepła pochylili się Rzecznik Praw Obywatelskich i Minister Energii.
Więcej
-
Cykl: Co daje nam zieleń w mieście - cz. 1 funkcja klimatyczna i zdrowotna
2019-01-23
Marlena Sajnog
Roślinność jest niezwykle ważnym komponentem środowiska w przestrzeni miejskiej. Widzimy, gdy pięknie kwitnie, gdy jesienią gubi liście, ale czy zdajemy sobie sprawę z tego, że jej funkcjonowanie przynosi nam ogromne korzyści? Tworzy tereny biologicznie czynne[1], które pełnią podstawowe funkcje: biologiczne, hydrologiczne, klimatyczne, oraz funkcje pochodne: społeczne, psychiczne i wychowawcze, estetyczne, plastyczne, artystyczne, akustyczne, ochronne (sanitarne), żywicielskie. Niniejszy cykl artykułów powstał, aby przybliżyć spektrum dobroczynnych korzyści, jakie przynoszą nam - naszemu zdrowiu i środowisku w mieście - funkcje pełnione przez tereny zieleni[2].
Więcej
-
Naukowiec z Krakowa zbada, jak smog szkodzi pszczołom
2019-01-21
PAP – Nauka w Polsce, Karolina Duszczyk
Jak bardzo szkodzą pszczołom obecne w smogu węglowodory aromatyczne, a jak na ich rozwój wpływają zanieczyszczenia w formie metali ciężkich? Larwa pszczoły miodnej otrzymuje pszczele mleczko, czy zatem ma większe szanse niż samotnie żyjąca murarka ogrodowa, której potomstwo żywi się zanieczyszczonym pyłkiem? Badania na ten temat prowadzi dr Hajnalka Szentgyörgyi z Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie (UR).
Więcej
-
Gorzów Wielkopolski - podsumowanie pierwszego roku funkcjonowania systemu gospodarki odpadami z podziałem na 5 frakcji
2019-01-18Od ponad roku w Gorzowie Wielkopolskim działa nowy system gospodarki odpadami z podziałem na 5 frakcji. Niemal wszyscy mieszkańcy terenu związku celowego gmin MG-6 deklarują segregowanie odpadów, jednak nie przekłada się to na jakość odbieranych surowców. Związek celowy gmin MG-6 wraz z firmami Eneris Surowce, Inneko i Laguna, podsumował pierwszy rok obowiązywania zasad segregacji na 5 frakcji.
Więcej
-
Strajk uczniów w sprawie ochrony klimatu przeszedł przez Brukselę
2019-01-18Wczoraj tysiące samozwańczych "wielbicieli klimatu" przemaszerowało przez polityczne serce Europy, by zażądać od rządu belgijskiego i Unii Europejskiej poważnego działania na rzecz klimatu.
Więcej
-
ABB o rozwoju elektromobilności
2019-01-17– Rosnące zainteresowanie rozwojem branży elektromobilności w Polsce obserwujemy już od kilku lat, natomiast moment wejścia w życie ustawy o elektromobilności wyraźnie przyśpieszył realizację już wcześniej przygotowywanych projektów. Największą wartością dodaną wprowadzenia ustawy jest uporządkowanie zasad prowadzenia biznesu w tym obszarze – powiedział w rozmowie z portalem BiznesAlert.pl Paweł Łojszczyk, prezes zarządu ABB w Polsce.
Więcej
-
#NIE DLA OLEJU PALMOWEGO W MOIM ZBIORNIKU!
2019-01-17Ekspansja oleju palmowego zwiększa deforestację, niszcząc niektóre z pozostałych lasów deszczowych naszej planety i naszą najcenniejszą przyrodę.
Więcej
-
Diesel na cenzurowanym. Kto nim jeździ?
2019-01-16Strefy czystego transportu, ograniczanie wjazdu do centrów miast starszych diesli niespełniających norm to rozwiązania, które, z uwagi na zdrowie mieszkańców, wprowadzają miasta europejskie. Od 5-tego stycznia testowana jest pierwsza strefa czystego transportu w Krakowie. W ruchu samochodowym najbardziej negatywnie na jakość powietrza, a tym samym zdrowie mieszkańców, wpływają pojazdy z silnikami diesla. Kto i gdzie w Polsce jeździ dieslami? – wyniki sondażu ARC Rynek i Opinia.
Więcej
-
Nie wychylać się
2019-01-16
Wojciech Szymalski
„Nie wychylać się” - hasło z nalepek nad oknami w wagonach PRL-owskich pociągów wróciło do przestrzeni publicznej. Właśnie ścięto najdłużej wychylającą się głowę.
Więcej
-
Projekt Krajowego planu na rzecz energii i klimatu na lata 2021-2030
2019-01-16Ministerstwo Energii przedstawia do konsultacji projekt dokumentu „Krajowy plan na rzecz energii i klimatu na lata 2021-2030” (KPEiK), którego opracowanie wynika z obowiązku nałożonego na państwa członkowskie UE rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2018/1999 z dnia 11 grudnia 2018 r. w sprawie zarządzania unią energetyczną i działaniami w dziedzinie klimatu
Więcej
-
Opinia o projekcie polityki energetycznej Polski do 2040 roku
2019-01-15
Andrzej Kassenberg
Opinię przygotowała Fundacja Instytut na rzecz Ekorozwoju na prośbę Stowarzyszenia EKO-UNIA.
Więcej
-
Strajk dla Ziemi zmienia termin
2019-01-15W związku z żałobą w Warszawie wydarzenie Strajk dla Ziemi zostaje przełożone na 15 lutego 2019.
Więcej
-
Plan Zrównoważonej Mobilności Miejskiej (SUMP) - pilotaż
2019-01-14Plan Zrównoważonej Mobilności Miejskiej (Sustainable Urban Mobility Plan–SUMP) to koncepcja zintegrowanego i zrównoważonego planowania mobilności miejskiej. Głównym celem SUMP jest dążenie do podnoszenia jakości życia mieszkańców miast oraz obniżanie wpływu transportu na środowisko.
Więcej
-
Możliwości wynikające z zielonej transformacji energetycznej Polski
2019-01-14
Informacja prasowa Stowarzyszenia Ekologicznego EKO-UNIA
Znakomici eksperci w dziedzinie energetyki, tacy jak Grzegorz Wiśniewski z Instytutu Energii Odnawialnej, prof. Jan Popczyk (Politechnika Śląska), Marcin Popkiewicz z portalu Nauka o Klimacie, czy dr Andrzej Kassenberg (Instytut na rzecz Ekorozwoju), a także przedstawiciele Partii Zieloni, EKO-UNII oraz innych organizacji pozarządowych przedstawiali i dyskutowali praktyczne możliwości odchodzenia od węgla i budowy energetyki efektywnej i odnawialnej. Dziś (10.01.2019) w Warszawie odbyła się konferencja pt. Możliwości wynikające z zielonej transformacji energetycznej Polski.
Więcej
-
Strajk dla Ziemi
2019-01-13Badania naukowe pokazują, że jeśli nie podejmiemy działań teraz, to spowodujemy katastrofę klimatyczną w najbliższych dekadach. Nadal możemy ten problem rozwiązać. Ruch Earth Strike uformował plan akcji obejmujący 2019 rok z czterema międzynarodowymi wydarzeniami.
Więcej
-
Naszym zdaniem - Zamek w Stobnicy i Lex Deweloper
2019-01-11W ostatnim czasie odżyła sprawa Zamku w Stobnicy. Ponadto była to jedna z głośniejsych spraw ekologicznych w zeszłym roku. Jako Fundacja promująca od początku system Ocen Oddziaływania na Środowisko mamy kilka pomysłów, które mogą pomóc zapobiec tego typu sytuacjom, jak w Stobnicy, w przyszłości. Może nadszedł czas, aby je wdrożyć. O tych pomysłach opowiada dr Wojciech Szymalski, prezes Fundacji InE.
-
NFOŚiGW wspiera działania z zakresu adaptacji do zmian klimatu
2019-01-07NFOŚiGW przeprowadził aktualizację oferty finansowej dotyczącej wsparcia dla działań związanych z adaptacją do zmian klimatu. Program priorytetowy dotychczas funkcjonujący pod nazwą „Przeciwdziałanie zagrożeniom środowiska z likwidacją ich skutków” zmienił nazwę na „Adaptacja do zmian klimatu oraz ograniczanie skutków zagrożeń środowiska”.
Więcej
-
NFOŚiGW wydłuża nabór wniosków o dotacje dla samorządów na rozwój elektromobilności
2019-01-03Wsparcie działań jednostek samorządu terytorialnego niezbędnych do realizacji polityki elektromobilności jest celem ogłoszonego przez NFOŚiGW programu, w którym do rozdysponowania jest 10 mln zł. Powiaty, gminy oraz ich związki wnioski o dotacje mogą składać od 15 października 2018r. do 4 lutego 2019r.
Więcej
Wybierz dział
Newsletter
Patronaty
Kalendarium
- PN
- WT
- ŚR
- CZ
- PT
- SO
- ND
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0- 1
- 2
- 3
- 4
- 5
- 6
- 7
- 8
- 9
- 10
- 11
- 12
- 13
- 14
- 15
- 16
- 17
- 18
- 19
- 20
- 21
- 22
- 23
- 24
- 25
- 26
- 27
- 28
- 29
- 30
Projekty
ChronmyKlimat.pl wersja 2.0 – portal na temat zmian klimatu dla społeczeństwa i biznesu. © Copyright Fundacja Instytut na rzecz Ekorozwoju | |
Redakcja: ul. Nabielaka 15 lok. 1, 00-743 Warszawa, tel. +48 +22 8510402, -03, -04, fax +48 +22 8510400, portal@chronmyklimat.pl |
RSS
Polityka prywatności