Aktualności

Zanieczyszczenia powodują Alzheimera (19745)

EurActiv.pl
2016-09-12

Drukuj
galeria

Fot. fotolia

Choroba Alzheimera może być wywoływana przez zanieczyszczenia powietrza – wynika z najnowszych badań.

Teoria, że zanieczyszczenia powietrza powodują uszkodzenia mózgu nie jest niczym nowym. Naukowcy od dawna podkreślali, że cząsteczki zanieczyszczeń w powietrzu są szkodliwe dla zdrowia, a ich nadmiar może powodować raka, choroby układu oddechowego lub zawały serca.

Zanieczyszczenia przyczyną zgonów

Prowadzone w ostatnich latach badania potwierdzają tę tezę – wśród osób żyjących w miejscach, gdzie stężenie szkodliwych pyłów przekraczało 2 mikrogramy na metr sześcienny, istniało o 46 proc. większe zagrożenie wystąpienia tzw. cichego udaru mózgu (ang. silent stroke).

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) szacuje, że na świecie umiera w jego wyniku ok. 7 mln ludzi rocznie.

Zaskakujące wyniki

Z badań przeprowadzonych przez prof. Barbarę Maher z Lancaster University we współpracy z innymi naukowcami wynika, że drobne cząsteczki zanieczyszczające powietrze mogą być składowane w mózgu.  Wdychanie ich dużej ilości może w konsekwencji doprowadzić do choroby Alzheimera, która najczęściej dotyka osoby po 65 roku życia i charakteryzuje się postępującą demencją.

Zespół ekspertów z Wielkiej Brytanii, Meksyku i Stanów Zjednoczonych zbadał stan mózgu 37 osób zamieszkujących miasta Meksyk oraz Manchester, u których stwierdzono chorobę neurodegeneracyjną. Wszystkie z nich, mieszkając i pracując przez długi czas w tych dwóch miastach, były narażone na wdychanie olbrzymich ilości zanieczyszczeń.

Kolejne osiem próbek zostało pobrane z mózgów osób w wieku 62-89 lat, które mieszkały w Manchesterze i cierpiały na chorobę Alzheimera lub były w początkowym jej stadium.

Wyniki badań

U wszystkich, nie tylko u osób cierpiących na demencję, znaleziono w mózgu tlenki żelaza. Badania pokazały, że skład tych cząstek w mózgach badanych osób był taki sam, jak w drobnym pyle zawieszonym w powietrzu.

Autorzy badania opublikowanego w czasopiśmie naukowym „Proceedings of the National Academy of Science”, stawiają tezę, że tlenki żelaza powiązane są z wolnymi rodnikami tlenowymi, które atakują i uszkadzają lipidy, białka oraz cząsteczki DNA. Naukowcy dodają, że choroba Alzheimera jest  dziedziczna tylko w 5 proc. przypadków i podkreślają, że warunki środowiskowe są tu największym katalizatorem w powstawaniu choroby.

UE z pomocą chorym

19 stycznia 2011 r. Parlament Europejski przyjął rezolucję w sprawie europejskiej inicjatywy dotyczącej choroby Alzheimera i pozostałych demencji. Parlament wzywał Radę do ogłoszenia zwalczania demencji priorytetem UE w dziedzinie ochrony zdrowia. Wzywał również państwa członkowskie do opracowania szczegółowych krajowych planów i strategii w celu zajęcia się społecznymi i zdrowotnymi skutkami demencji oraz do zapewnienia wsparcia osobom cierpiącym na demencję oraz ich rodzinom.

Źródło: www.EurActiv.pl 


Udostępnij wpis swoim znajomym!




Podziel się swoją opinią




Portal dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treść odpowiada Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju, poglądy w nim wyrażone nie odzwierciedlają oficjalnego stanowiska Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej