Aktualności

Część mieszkańców przeciw, a część za (15254)

2013-01-15

Drukuj

Jak napisał "Dziennik Wschodni", we wsi Stare Połoski na Lubelszczyźnie (gmina Piszczac) firma Eko-Invest chce wybudować biogazownię rolniczą. Część mieszkańców sprzeciwia się tej inwestycji, ale część, wraz z miejscowym sołtysem, jest jej przychylna, licząc m.in. na tańsze ogrzewanie i nowe miejsca pracy. Taki scenariusz powtarza się w większości miejscowości, w których dochodzi do protestów przeciwko budowie biogazowni.

Artykuł z "Dziennika Wschodniego" (autorstwa pani Izabeli Izdebskiej) pt. "Nie chcą zapachów z biogazowni" jest naprawdę godny uwagi. Jego autorka nie ulega bowiem pokusie dziennikarskiego populizmu (jak to bardzo często w dzisiejszych mediach bywa), nie gra na emocjach, nie idzie w tanią sensację, nie staje po stronie protestujących, ale rzetelnie i rzeczowo pokazuje zaistniałą sytuację.

Z jednej strony pisze, czego obawiają się ci, którzy protestują przeciwko budowie biogazowni (fetoru rozchodzącego się po okolicy), a z drugiej cytuje wójta, który mówi o korzyściach, jakie miałaby gmina z tej inwestycji (wpływy z podatku od nieruchomości i tanie ciepło dla tych, którzy mieszkają najbliżej planowanej instalacji biogazowej). Przywołuje też wypowiedź sołtysa Starych Połosek, który twierdzi, że tylko część mieszkańców tej wsi jest przeciwna budowie biogazowni, a część jest nastawiona do niej pozytywnie. Licząc przede wszystkim na tanie ogrzewanie swoich domów (energią cieplną produkowaną przez biogazownię) i nowe miejsca pracy – inwestor chce wraz z biogazownią uruchomić wytwórnię pelletu i brykietu. Sołtys mówi, że gdyby ta biogazownia powstała, to "rozwijalibyśmy się gospodarczo".

W artykule jest mowa także o tym, że w przeciwieństwie do biogazowni protestów nie budzi planowana w Starych Połoskach budowa trzech elektrowni fotowoltaicznych (solarnych).


Jacek Krzemiński

na podstawie: Dziennik Wschodni – www. dziennikwschodni.pl


Udostępnij wpis swoim znajomym!




Podziel się swoją opinią



Za treść materiału odpowiada wyłącznie Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju



Portal dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treść odpowiada Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju, poglądy w nim wyrażone nie odzwierciedlają oficjalnego stanowiska Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej