- Kalendarium
-
Debaty
- Czy Polska będzie "Fit for 55%"?
- Efektywność energetyczna i odnawialne źródła energii w budynku wielorodzinnym
- Gospodarowanie wodą w budynku wielorodzinnym
- Jak przeciwdziałać ubóstwu energetycznemu i zanieczyszczeniom powietrza
- Szanse rozwoju energetyki morskiej w Polsce
- E-mobility – czy tylko samochód elektryczny?
- Zielone finansowanie
- Gospodarka o obiegu zamkniętym
- Czy planowanie przestrzenne w Polsce da się naprawić?
- Czy transformacja energetyczna w Polsce oznacza wzrost bezrobocia?
- Roślinność na wokół i w budynku wielorodzinnym
- Fundusze unijne na gospodarkę niskoemisyjną
- Ekologia w modzie i tekstyliach
- Seminarium naukowe: Co ekstremalne zjawiska pogodowe mówią nam o zmianach klimatu?
- Woda w mieście - jak ją zagospodarować
- Senior czuje dobry klimat
- Przyszłość ciepłownictwa w Polsce
- Jak zmniejszyć ubóstwo energetyczne?
- Jak osiągnąć neutralny dla klimatu transport w ciągu najbliższych 30 lat?
- Jaki rynek pracy po węglu?
- Czy polska gospodarka może działać bez węgla?
- Jaką energetykę warto dotować?
- Dlaczego węgiel tanieje?
- Zielone miejsca pracy
- Miasto bez samochodu?
- Śląsk - co po węglu?
- Ustawa o energetyce odnawialnej
- Ile powinien kosztować prąd
- Szczyt klimatyczny w Limie
- Węgiel a zdrowie
- Efektywność szansą dla gospodarki
- Energetyka rozproszona
- Polska wobec celów 2030
- Biblioteka
- Wideo
- Patronaty
- Projekty
- O serwisie
- Opinie
Aktualności
35,6 GW moc zainstalowana w energetyce wiatrowej w 2013 roku (17118)
2014-04-22Drukuj
W 2013 roku moc zainstalowana w energetyce wiatrowej na świecie osiągnęła 318,6 GW. Mimo że rynek nowo zainstalowanych mocy zwiększył się o 12% i osiągnął 35,5 GW, to w porównaniu z rokiem 2012 odnotowano spadek dynamiki przyrostu nowych mocy zainstalowanych.
Znaczący wpływ na globalne spowolnienie tempa wzrostu nowych inwestycji miało zahamowanie na rynku amerykańskim spowodowane opóźnionym rozszerzeniem federalnego systemu wsparcia. Również rynek europejski odnotował spadek tempa wzrostu wynikający z niepewności inwestorów odnośnie nowych przepisów w poszczególnych krajach członkowskich. Poza Stanami Zjednoczonymi i Europą, światowy rynek wzrastał, napędzany przez chiński i kanadyjski sektor energetyki wiatrowej.
Produkcja energii z wiatru wyraźnie wzrosła w 2013 r.
Wstępnie oszacowany wzrost w energetyce wiatrowej na świecie wyniósł 3,5 GW, co daje 318,6 GW sumarycznych mocy zainstalowanych w 2013 r. Światowym liderem energetyki wiatrowej okazały się Chiny. Na każde 2 MW mocy zainstalowanej na świecie 1 MW przypadał na rynek azjatycki: 51,3% udziału w rynku światowych nowych instalacji, a na drugim miejscu znalazł się rynek europejski (34,1%). Odwrotny trend zaobserwowano w Ameryce Północnej, gdzie w 2013 r. odnotowano mniejszą dynamikę wzrostu (spadek o 9,3%), na skutek kryzysu na rynku w Stanach Zjednoczonych. Pozostałe regiony świata osiągnęły 5,4% globalnego udziału rynkowego.
Na arenie globalnej azjatyckie i europejskie udziały w całkowitej mocy zainstalowanej wyrównały się, jednak Europa wciąż ma nieznaczną przewagę (38,3% w porównaniu do 36,4% udziału rynku azjatyckiego). Trzecie miejsce przypada Ameryce Północnej (razem z Meksykiem) z 22,3% udziału mocy w globalnym rynku energetyki wiatrowej.
Wzrost produkcji energii w systemach on- i off-shore był odczuwalny poprzez zwiększenie udziału energetyki wiatrowej w miksie produkcji energii elektrycznej w Unii Europejskiej. Konsorcjum EurObserv’ER szacuje wzrost na 15,1% pomiędzy 2012 i 2013 rokiem z całkowitą produkcją 234,4 TWh. W efekcie, energetyka wiatrowa odpowiada za około 7,2% europejskiej produkcji energii elektrycznej (3 270 TWh), w porównaniu do 6,2% w 2012 r. i zaledwie 1,8% w 2004 r. Wzrost udziału energii z wiatru w bilansie energii elektrycznej nastapił głównie dzięki rozwojowi morskiej energetyki wiatrowej, dla której współczynniki wykorzystania mocy są wyższe niż w przypadku elektrowni lądowych.
Morska energetyka wiatrowa na fali
W roku 2013, niemal 1,5 MW na 10 MW nowych mocy przypadało na morskie farmy wiatrowe. Konsorcjum EurObserv’ER szacuje moc zainstalowaną off-shore, przyłączoną do sieci w 2013 roku na poziomie 1,7 GW, co zwiększa całkowitą moc w morskiej energetyce wiatrowej UE do 6,9 GW. Wielka Brytania pozostaje wyraźnym liderem na rynku europejskim, m.in. dzięki uruchomieniu morskich farm wiatrowych London Array, Lincs, Gunfleet Sands 3 i Teesside, jak również w wyniku częściowego przyłączenia walijskiej elektrowni wiatrowej Gwynt y Môr. Drugie miejsce utrzymuje Dania z 1,3 GW mocy zainstalowanej, dzięki pełnemu przyłączeniu morskiej elektrowni wiatrowej Anholt.
Narastający niepokój graczy na rynku morskiej energetyki wiatrowej wywołują prognozy na rok 2014, zgodnie z danymi EWEA, liczba projektów w budowie spadnie z poziomu czternastu w 2013 roku do jedenastu w 2014. Niepewności regulacyjne w Wielkiej Brytanii i Niemczech blokują dalszą możliwość rozwoju sektora. Wiele projektów zostało opóźnionych lub zaniechano ich kontynuacji, np. elektrowni wiatrowej RWE Innogy’s Atlantic Array. Niemieckie przedsiębiorstwo zadecydowało ostatecznie, że ograniczenia techniczne związane z budową elektrowni wiatrowej o mocy 1,2 GW między Anglią a Walią spowodowałyby zbyt duży wzrost kosztów, a inwestycja stałaby się nieopłaclana.
Polski rynek na trzecim miejscu w Europie w 2013 r.
W 2013 roku Polska z wynikiem 892,8 MW okazała się być trzecim w UE rynkiem pod względem wielkości przyrostu nowych mocy w energetyce wiatrowej, co stanowi 28,1% wzrost w stosunku do roku ubiegłego. Zgodnie z danymi Instytutu Energetyki Odnawialnej (IEO), moc zainstalowana turbin wiatrowych w Polsce wynosi 3,4 GW, które produkują 6,6 TWh energii. Istnieje kilka powodów osiągnięcia takich rezultatów. Przede wszystkim, Polska posiada odpowiednie warunki geograficzne z bardzo sprzyjającymi strefami wiatru wzdłuż linii brzegowej Morza Bałtyckiego, na wschodzie i północnym wschodzie oraz w górzystych regionach południowych na Dolnym Śląsku i niższych pasmach Karpat.
Pełne informacje nt. europejskiego rynku energetyki wiatrowej dostępne są w najnowszym Biuletynie Energii Odnawialnej – Energetyka Wiatrowa, na stronach Instytutu Energetyki Odnawialnej (www.ieo.pl).
Biuletyn Energii Odnawialnej – Energetyka Wiatrowa
Autorzy: Joanna Bolesta, Anna Oniszk-Popławska, Anna Santorska
Instytut Energetyki Odnawialnej
źródło: Instytut Energetyki Odnawialnej
www.ieo.pl
Podziel się swoją opinią
Za treść materiału odpowiada wyłącznie Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju
Wybierz dział
Newsletter
Patronaty
Kalendarium
- PN
- WT
- ŚR
- CZ
- PT
- SO
- ND
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0- 1
- 2
- 3
- 4
- 5
- 6
- 7
- 8
- 9
- 10
- 11
- 12
- 13
- 14
- 15
- 16
- 17
- 18
- 19
- 20
- 21
- 22
- 23
- 24
- 25
- 26
- 27
- 28
- 29
- 30
- 31
Projekty
ChronmyKlimat.pl wersja 2.0 – portal na temat zmian klimatu dla społeczeństwa i biznesu. © Copyright Fundacja Instytut na rzecz Ekorozwoju | |
Redakcja: ul. Nabielaka 15 lok. 1, 00-743 Warszawa, tel. +48 +22 8510402, -03, -04, fax +48 +22 8510400, portal@chronmyklimat.pl |
RSS
Polityka prywatności