- Kalendarium
-
Debaty
- Czy Polska będzie "Fit for 55%"?
- Efektywność energetyczna i odnawialne źródła energii w budynku wielorodzinnym
- Gospodarowanie wodą w budynku wielorodzinnym
- Jak przeciwdziałać ubóstwu energetycznemu i zanieczyszczeniom powietrza
- Szanse rozwoju energetyki morskiej w Polsce
- E-mobility – czy tylko samochód elektryczny?
- Zielone finansowanie
- Gospodarka o obiegu zamkniętym
- Czy planowanie przestrzenne w Polsce da się naprawić?
- Czy transformacja energetyczna w Polsce oznacza wzrost bezrobocia?
- Roślinność na wokół i w budynku wielorodzinnym
- Fundusze unijne na gospodarkę niskoemisyjną
- Ekologia w modzie i tekstyliach
- Seminarium naukowe: Co ekstremalne zjawiska pogodowe mówią nam o zmianach klimatu?
- Woda w mieście - jak ją zagospodarować
- Senior czuje dobry klimat
- Przyszłość ciepłownictwa w Polsce
- Jak zmniejszyć ubóstwo energetyczne?
- Jak osiągnąć neutralny dla klimatu transport w ciągu najbliższych 30 lat?
- Jaki rynek pracy po węglu?
- Czy polska gospodarka może działać bez węgla?
- Jaką energetykę warto dotować?
- Dlaczego węgiel tanieje?
- Zielone miejsca pracy
- Miasto bez samochodu?
- Śląsk - co po węglu?
- Ustawa o energetyce odnawialnej
- Ile powinien kosztować prąd
- Szczyt klimatyczny w Limie
- Węgiel a zdrowie
- Efektywność szansą dla gospodarki
- Energetyka rozproszona
- Polska wobec celów 2030
- Biblioteka
- Wideo
- Patronaty
- Projekty
- O serwisie
- Opinie
Aktualności
Konsultacje: dane o środowisku (12850)
2011-07-01Drukuj
Dzięki usprawnieniu wymiany danych w UE już wkrótce będzie można szybciej i łatwiej zorganizować transgraniczną akcję ratowniczą, zapobiec poważnym szkodom w środowisku lub porównać zużycie energii przez budynki znajdujące się w różnych krajach.
Za pomocą europejskiej infrastruktury informacji przestrzennej (INSPIRE) Unia Europejska tworzy wspólny standard umożliwiający szybkie i łatwe udostępnianie informacji o środowisku. Przyniesie to obywatelom szereg ewidentnych korzyści, począwszy od usprawnienia działania służb ratowniczych aż po poprawę stanu środowiska, w którym żyjemy. Wspólne standardy pomogą obniżyć koszty i zapewnią lepsze podstawy podejmowania decyzji na wszystkich szczeblach. Obecnie zbierane są opinie na temat adekwatności proponowanych standardów (zob. odsyłacz poniżej).
Dzięki wspólnym standardom łatwiej będzie o powodzenie w przypadkach, gdy zasadnicze znaczenie ma dostęp do prawidłowych informacji. Pomoże to zapobiegać takim niefortunnym zdarzeniom jak opóźnienie przyjazdu straży pożarnej, które miało miejsce na południu Francji i spowodowane było brakiem dostępu do aktualnych i całościowych danych. Infrastruktura INSPIRE będzie również odgrywać ważną rolę w ustalaniu stopnia realizacji unijnych celów w zakresie ograniczenia zużycia energii przez poszczególne kraje. Obecnie margines błędu może sięgać nawet 20 proc.
W wyniku kilkuletniej współpracy setek ekspertów z całej Europy uzgodniono wspólne definicje w istotnych obszarach polityki, takich jak energia, zmiana klimatu, bioróżnorodność, środowisko morskie i zdrowie ludzkie. Proponowane standardy będą teraz przedmiotem konsultacji społecznych oraz prób mających na celu ustalenie ich przydatności w różnych dziedzinach i krajach.
Unijny komisarz ds. środowiska Janez Potočnik powiedział: "Standardy INSPIRE pomogą nam chronić środowisko. Im lepiej będziemy się w Europie rozumieć co do tego, o czym mówimy, tym lepiej będziemy mogli współpracować na rzecz środowiska. Mam nadzieję, że wiele osób podzieli się z nami swoją opinią".
Europejska komisarz ds. badań, innowacji i nauki Máire Geoghegan-Quinn, odpowiedzialna za Wspólne Centrum Badawcze (JRC), które koordynuje prace nad infrastrukturą INSPIRE od strony technicznej, podkreśliła: "Infrastruktura INSPIRE powstała dzięki materiałom i wiedzy fachowej udostępnionym przez ponad 650 podmiotów publicznych i prywatnych oraz koordynowanym przez JRC, stanowi bazę wiedzy o ogromnym potencjale. Wspólne standardy w zakresie danych o środowisku mają istotne znaczenie nie tylko dla kształtowania polityki, lecz także jako podstawa badań naukowych oraz wdrażania opracowanych w rezultacie nowatorskich i zrównoważonych rozwiązań technicznych".
Konsultacje społeczne w sprawie wspólnych wskaźników dotyczących europejskiego środowiska
Specyfikacje danych obejmujące 25 tematów, takich jak użytkowanie terenu, budynki, gleba, zagospodarowanie przestrzenne, energia oraz zdrowie i bezpieczeństwo, poddaje się pod konsultacje publiczne, które potrwają do 21 października 2011 r.
Oznacza to, że każdy może zgłosić swoją opinię w sprawie standardów, które doprowadzą do harmonizacji ogólnounijnego podejścia do danych na temat stref zagrożenia naturalnego, warunków atmosferycznych, warunków meteorologiczno-geograficznych, warunków oceanograficzno-geograficznych, regionów morskich, siedlisk i obszarów przyrodniczo jednorodnych, rozmieszczenia gatunków oraz zasobów energetycznych i mineralnych.
Po ich przyjęciu standardy te ułatwią transgraniczną integrację i analizę danych o środowisku oraz opracowywanie modeli i prognoz w wielu obszarach polityki.
Badania wykazały, że INSPIRE przyniesie korzyści zarówno gospodarcze, jak i społeczne. Dzięki umożliwieniu dokonywania oceny skutków oddziaływania na środowisko mniejszym nakładem czasu i kosztów INSPIRE otwiera nowe perspektywy rynkowe i tworzy synergie pomiędzy działaniami organów administracji publicznej.
Konferencja „INSPIRed by 2020"
Rozpoczęcie konsultacji zbiega się w czasie z konferencją INSPIRE, która odbywa się w Edynburgu w dniach od 27 czerwca do 1 lipca 2011 r. W imprezie tej bierze udział 700 przedstawicieli rządów i sektora prywatnego, którzy pod hasłem „INSPIRed by 2020 – Contributing to smart, sustainable and inclusive growth" (jak przyczynić się do inteligentnego, zrównoważonego i sprzyjającego włączeniu społecznemu wzrostu gospodarczego) dyskutować będą nad tym, w jaki sposób INSPIRE przyczynić się może do realizacji kluczowych celów określonych przez Unię w strategii "Europa 2020".
Kontekst
Dyrektywa ustanawiająca infrastrukturę informacji przestrzennej INSPIRE weszła w życie 15 maja 2007 r. i będzie wdrażana etapowo. Pełne wdrożenie ma nastąpić do roku 2019. Celem dyrektywy jest utworzenie infrastruktury informacji przestrzennych, która umożliwi wspólne korzystanie z tych informacji przez podmioty sektora publicznego oraz ułatwi publiczny dostęp do informacji przestrzennych w Europie.
Konsultacje prowadzone są na następującej stronie internetowej: ec.europa.eu/yourvoice/consultations/
Więcej informacji można znaleźć na stronach: inspire.ec.europa.eu
źródło: © Unia Europejska, 1995-2011
www.europa.eu
Podziel się swoją opinią
Za treść materiału odpowiada wyłącznie Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju
Wybierz dział
Newsletter
Patronaty
Kalendarium
- PN
- WT
- ŚR
- CZ
- PT
- SO
- ND
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0- 1
- 2
- 3
- 4
- 5
- 6
- 7
- 8
- 9
- 10
- 11
- 12
- 13
- 14
- 15
- 16
- 17
- 18
- 19
- 20
- 21
- 22
- 23
- 24
- 25
- 26
- 27
- 28
- 29
- 30
- 31
Projekty
ChronmyKlimat.pl wersja 2.0 – portal na temat zmian klimatu dla społeczeństwa i biznesu. © Copyright Fundacja Instytut na rzecz Ekorozwoju | |
Redakcja: ul. Nabielaka 15 lok. 1, 00-743 Warszawa, tel. +48 +22 8510402, -03, -04, fax +48 +22 8510400, portal@chronmyklimat.pl |
RSS
Polityka prywatności