- Kalendarium
-
Debaty
- Czy Polska będzie "Fit for 55%"?
- Efektywność energetyczna i odnawialne źródła energii w budynku wielorodzinnym
- Gospodarowanie wodą w budynku wielorodzinnym
- Jak przeciwdziałać ubóstwu energetycznemu i zanieczyszczeniom powietrza
- Szanse rozwoju energetyki morskiej w Polsce
- E-mobility – czy tylko samochód elektryczny?
- Zielone finansowanie
- Gospodarka o obiegu zamkniętym
- Czy planowanie przestrzenne w Polsce da się naprawić?
- Czy transformacja energetyczna w Polsce oznacza wzrost bezrobocia?
- Roślinność na wokół i w budynku wielorodzinnym
- Fundusze unijne na gospodarkę niskoemisyjną
- Ekologia w modzie i tekstyliach
- Seminarium naukowe: Co ekstremalne zjawiska pogodowe mówią nam o zmianach klimatu?
- Woda w mieście - jak ją zagospodarować
- Senior czuje dobry klimat
- Przyszłość ciepłownictwa w Polsce
- Jak zmniejszyć ubóstwo energetyczne?
- Jak osiągnąć neutralny dla klimatu transport w ciągu najbliższych 30 lat?
- Jaki rynek pracy po węglu?
- Czy polska gospodarka może działać bez węgla?
- Jaką energetykę warto dotować?
- Dlaczego węgiel tanieje?
- Zielone miejsca pracy
- Miasto bez samochodu?
- Śląsk - co po węglu?
- Ustawa o energetyce odnawialnej
- Ile powinien kosztować prąd
- Szczyt klimatyczny w Limie
- Węgiel a zdrowie
- Efektywność szansą dla gospodarki
- Energetyka rozproszona
- Polska wobec celów 2030
- Biblioteka
- Wideo
- Patronaty
- Projekty
- O serwisie
- Opinie
Aktualności
Energia jądrowa w europejskiej taksonomii zielonych finansów (21932)
2021-07-06Drukuj
Grupa pięciu państw członkowskich UE pod przewodnictwem Niemiec wystosowała pismo do Komisji Europejskiej z prośbą o trzymanie energii jądrowej poza unijną taksonomią zielonych finansów.
List – podpisany przez ministrów środowiska lub energii Austrii, Danii, Niemiec, Luksemburga i Hiszpanii – wskazuje na "niedociągnięcia" w opublikowanym 2 kwietnia sprawozdaniu Wspólnego Centrum Badawczego Komisji Europejskiej, w którym stwierdzono, że energia jądrowa jest bezpieczna.
"Energia jądrowa jest niezgodna z zasadą rozporządzenia w sprawie taksonomii "nie wyrządzaj znaczącej szkody" - napisali ministrowie, wzywając Komisję do utrzymania energii jądrowej z zasadami dotyczącymi zielonych finansów UE.
"Obawiamy się, że włączenie energii jądrowej do taksonomii trwale zaszkodziłoby jej integralności, wiarygodności, a tym samym jej przydatności" - ostrzegli.
Pismo jest niedatowane, ale zostało ono wysłane do Komisji w środę (30 czerwca). Sygnatariusze to: Svenja Schulze (Niemcy), Leonore Gewessler (Austria), Dan Jørgensen i Simon Kollerup (Dania), Carole Dieschbourg (Luksemburg), Teresa Ribera Rodríguez i Nadia Calviño Santamaría (Hiszpania).
Twierdzi ona, że ocena Komisji Europejskiej dotycząca bezpieczeństwa instalacji jądrowych jest błędna.
"Byliśmy zaniepokojeni, gdy dowiedzieliśmy się, że w opinii Wspólnego Centrum Badawczego (JRC) nie było żadnych oznak, że technologia wysokiego ryzyka, jaką jest energia jądrowa, jest bardziej szkodliwa dla zdrowia ludzkiego i środowiska niż inne formy wytwarzania energii, takie jak wiatr i energia słoneczna" - napisali ministrowie.
"Energia jądrowa jest jednak technologią wysokiego ryzyka – energia wiatrowa nie jest. Należy wziąć pod uwagę tę zasadniczą różnicę" - podkreślali, mówiąc, że w sprawozdaniu Komisji celowo zignorowano możliwość poważnego incydentu.
We wspólnym centrum badawczym Komisji Europejskiej, 2 kwietnia, tuż przed przerwą wielkanocną, komisja europejska opublikowała długo oczekiwany raport na temat energii jądrowej.
Jej wnioski były jasne: energia jądrowa jest bezpiecznym, niskoemisyjnym źródłem energii porównywalnym z wiatrem i energią wodną i jako taka kwalifikuje się do zielonej etykiety inwestycyjnej w ramach taksonomii zielonych finansów UE.
"Analizy nie wykazały żadnych naukowych dowodów na to, że energia jądrowa wyrządza więcej szkody dla zdrowia ludzkiego lub środowiska niż inne technologie produkcji energii elektrycznej", powiedział raport JRC.
Eksperci, których zadaniem jest ocena, czy Unia Europejska powinna oznaczyć energię jądrową jako zieloną inwestycję, powiedzą, że paliwo kwalifikuje się jako zrównoważone, zgodnie z ujawnionym dokumentem.
Zwolennicy energii jądrowej uznali sprawozdanie za zielone światło dla potencjalnego odrodzenia jądrowego w Europie i wezwali Komisję Europejską do podjęcia niezbędnych kroków w celu włączenia energii jądrowej do taksonomii.
Zielona etykieta inwestycyjna w ramach taksonomii UE obniżyłaby koszty nowych projektów jądrowych, powiedziała Jessica Johnson, dyrektor komunikacji w Foratom, stowarzyszeniu handlowym reprezentującym przemysł jądrowy w Brukseli.
Ale pięć krajów UE kwestionuje to, mówiąc, że włączenie energii jądrowej do taksonomii podważyłoby jej wiarygodność.
"Wielu oszczędzających i inwestorów straciłoby wiarę w produkty finansowe wprowadzane do obrotu jako "zrównoważone", gdyby musieli obawiać się, że kupując te produkty, będą finansować działania w dziedzinie energii jądrowej" - ostrzegli ministrowie.
Ponadto w piśmie stwierdzono, że sprawozdanie JRC "nie uwzględnia również podejścia do cyklu życia" w zakresie oceny ryzyka dla środowiska, jeśli chodzi o geologiczne składowanie odpadów jądrowych.
"Po ponad 60 latach korzystania z energii jądrowej, żaden element paliwa nie został trwale unieszkodliwiony w dowolnym miejscu na świecie" - podkreślono w liście, mówiąc, że obecnie "nie ma doświadczenia operacyjnego z głębokimi składowiskami geologicznymi dla odpadów czynnych".
Przemysł ten jest coraz bardziej zdenerwowany planami Komisji Europejskiej dotyczącymi oceny bezpieczeństwa przetwarzania odpadów promieniotwórczych, ponieważ w przyszłym miesiącu ma się odbyć ekspertyzę dotyczącą sposobu klasyfikowania energii jądrowej w ramach taksonomii ekologicznego UE.
Komisja Europejska miała trzy miesiące na przedłożenie sprawozdania JRC do kontroli dwóch komitetów ekspertów – pierwszego w sprawie ochrony przed promieniowaniem i gospodarowania odpadami na mocy art.
Oczekuje się, że oceny te zostaną dziś upublicznione.
Będą one "rygorystyczne", powiedział wówczas rzecznik UE EURACTIV, mówiąc, że "wiarygodność tej oceny ma kluczowe znaczenie".
Źródło: euractiv.com
Podobne artykuły
- Recykling energii z wykorzystaniem strumieni powietrza wymuszonych działalnością człowieka
Zapraszamy na cykl dyskusji online o możliwościach spowolnienia zmian klimatu oraz koniecznych przedsięwzięciach, dających szansę na wypełnienie dyrektyw Unijnych prowadzących do neutralności klimatycznej w 2050 roku.
Więcej
- Perspektywa światowych przemian energetycznych: ścieżka 1,5°C - raport IRENA
World Energy Transitions Outlook wyznacza drogę dla świata do osiągnięcia celów porozumienia paryskiego i powstrzymania tempa zmian klimatycznych poprzez przekształcenie globalnego krajobrazu energetycznego. Niniejszy raport przedstawia opcje ograniczenia globalnego wzrostu temperatury do 1,5°C i doprowadzenia emisji CO2 do zera netto do 2050 r., oferując szczegółowe informacje na temat wyborów technologicznych, potrzeb inwestycyjnych, ram politycznych i społeczno-gospodarczych skutków osiągnięcia zrównoważonego, odpornego i integracyjna przyszłość energetyczna.
Więcej
- Najlepsze raporty CSR i zrównoważonego rozwoju zostaną nagrodzone już po raz piętnasty. Ruszył nabór do jubileuszowej edycji konkursu
Po raz piętnasty organizatorzy konkursu na najlepsze raporty z zakresu odpowiedzialnego biznesu i zrównoważonego rozwoju zapraszają do zgłaszania publikacji. Nabór odbywa się poprzez stronę raportyzr.pl. Jubileuszowa edycja konkursu stała się również okazją do wprowadzenia nowej odsłony inicjatywy, startując pod zmienioną nazwą „Konkurs Raporty Zrównoważonego Rozwoju”.
Więcej
Podziel się swoją opinią
Wybierz dział
Newsletter
Patronaty
Kalendarium
- PN
- WT
- ŚR
- CZ
- PT
- SO
- ND
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0- 1
- 2
- 3
- 4
- 5
- 6
- 7
- 8
- 9
- 10
- 11
- 12
- 13
- 14
- 15
- 16
- 17
- 18
- 19
- 20
- 21
- 22
- 23
- 24
- 25
- 26
- 27
- 28
- 29
- 30
- 31
Projekty
ChronmyKlimat.pl wersja 2.0 – portal na temat zmian klimatu dla społeczeństwa i biznesu. © Copyright Fundacja Instytut na rzecz Ekorozwoju | |
Redakcja: ul. Nabielaka 15 lok. 1, 00-743 Warszawa, tel. +48 +22 8510402, -03, -04, fax +48 +22 8510400, portal@chronmyklimat.pl |
RSS
Polityka prywatności