- Kalendarium
-
Debaty
- Czy Polska będzie "Fit for 55%"?
- Efektywność energetyczna i odnawialne źródła energii w budynku wielorodzinnym
- Gospodarowanie wodą w budynku wielorodzinnym
- Jak przeciwdziałać ubóstwu energetycznemu i zanieczyszczeniom powietrza
- Szanse rozwoju energetyki morskiej w Polsce
- E-mobility – czy tylko samochód elektryczny?
- Zielone finansowanie
- Gospodarka o obiegu zamkniętym
- Czy planowanie przestrzenne w Polsce da się naprawić?
- Czy transformacja energetyczna w Polsce oznacza wzrost bezrobocia?
- Roślinność na wokół i w budynku wielorodzinnym
- Fundusze unijne na gospodarkę niskoemisyjną
- Ekologia w modzie i tekstyliach
- Seminarium naukowe: Co ekstremalne zjawiska pogodowe mówią nam o zmianach klimatu?
- Woda w mieście - jak ją zagospodarować
- Senior czuje dobry klimat
- Przyszłość ciepłownictwa w Polsce
- Jak zmniejszyć ubóstwo energetyczne?
- Jak osiągnąć neutralny dla klimatu transport w ciągu najbliższych 30 lat?
- Jaki rynek pracy po węglu?
- Czy polska gospodarka może działać bez węgla?
- Jaką energetykę warto dotować?
- Dlaczego węgiel tanieje?
- Zielone miejsca pracy
- Miasto bez samochodu?
- Śląsk - co po węglu?
- Ustawa o energetyce odnawialnej
- Ile powinien kosztować prąd
- Szczyt klimatyczny w Limie
- Węgiel a zdrowie
- Efektywność szansą dla gospodarki
- Energetyka rozproszona
- Polska wobec celów 2030
- Biblioteka
- Wideo
- Patronaty
- Projekty
- O serwisie
- Opinie
Aktualności
Czy globalne ocieplenie ukrywa się pod wodą? (16829)
2014-02-21Drukuj
Naukowcy związani z European Space Agency poddali analizie pochodzące z satelitów dane dotyczące zmian temperatury powierzchni mórz i oceanów z minionych 30 lat. Doszli do wniosku, że w ciągu ostatnich piętnastu lat trend ich ocieplania uległ wyhamowaniu. Badacze zaznaczają jednak, że nie oznacza to z pewnością końca globalnego ocieplenia.
Naukowcy upatrują przyczyny w przepływie energii w ramach układu klimatycznego i roli, jaką pełnią w nim oceany będące swoistymi magazynami ciepła.
Satelity, wyposażone w specjalistyczne urządzania pomiarowe zdolne do pomiaru temperatury powierzchni mórz i oceanów, pełnią ważną rolę w prognozowaniu pogody i badaniach nad zmianami klimatu.
Dane zebrane zarówno z pomiarów satelitarnych, jak i dokonywane bezpośrednio pokazują, że od lat 70. temperatura powierzchni mórz i oceanów wykazywała silny trend wzrostowy pokrywający się z ocieplaniem klimatu naszego globu. Wyniki z ostatnich 15 lat wykazują jednak silne wyhamowanie tej tendencji.
W przeciwieństwie do powyższej obserwacji, inne zmienne, takie jak rosnące stężenie CO2 w atmosferze, podnoszący się poziom mórz czy zmniejszanie się arktycznej pokrywy lodowej, wyraźnie wskazują, że globalne ocieplenie nieubłaganie postępuje i klimat ulega zmianie.
Naukowcy, szukający uzasadnienia dla tego efektu plateau, przypuszczają, że jedną z przyczyn są procesy zachodzące podczas wymiany pomiędzy ciepłą wodą powierzchniową a zimną znajdującą się na głębokości poniżej 700 m. Ciepło jest w ten sposób magazynowane w głębokich warstwach oceanów. Niestety pomiary temperatury na dużych głębokościach prowadzone są od niedawna i nie można za ich pomocą potwierdzić bądź sfalsyfikować powyższej hipotezy.
Naukowcy zaznaczają jednak, że ciepło skumulowane w głębokich warstwach nie zostanie tam na zawsze. Wraz z cieplejszą wodą zacznie znowu przemieszczać się ku powierzchni lub będzie miało wpływ na inne wskaźniki klimatyczne, takie jak poziom wód czy cyrkulację oceaniczną.
W ramach programu badawczego ESA Climate Change Initiative zbierane są dalsze dane, które pozwolą na poznanie przyczyny wyhamowania wzrostu temperatury powierzchni wód i oceanów. Równolegle zbierane są dane pochodzące z pomiarów naziemnych prowadzonych przez wolontariuszy i za pomocą boi dryfujących po oceanach.
– Kiedy porównamy zmiany średnich temperatur powierzchni morza w skali globalnej, wykorzystując dane z obu źródeł, otrzymamy spójny obraz sytuacji po 1996 r., kiedy to rozpoczęły się wiarygodne pomiary satelitarne – zaznacza szef projektu, Chris Merchant z University of Reading. – Pracujemy teraz nad wykorzystaniem naszych metod dla wcześniejszych pomiarów satelitarnych, a naszym celem jest cofnięcie się danych z 1980 roku – dodaje.
Jak zauważa pracujący przy projekcie Nick Rayner z Met Office Hadley Centre – To wszystko pozwoli nam, w sposób wysoce wiarygodny, połączyć pomiary satelitarne z tymi zebranymi na ziemi, by zbudować lepszy i bardziej kompletny obraz zmian.
Oceany to olbrzymie zbiorniki energii. Badania naukowe pokazują, że nie więcej niż 10% nadmiarowej energii zużywane jest na ogrzewanie powierzchni lądów, powietrza czy ma wpływ na topnienie lodowców. Bilans energii sytemu klimatycznego wykazuje, że pozostała nadwyżka jest gromadzona w oceanach. Energia w nich nie rozkłada się równomiernie, ok. 60% zatrzymuje się w wodach powierzchniowych do głębokości 700 m. Wnioski z dotychczasowych badań prowadzonych w ramach programu ESA Climate Change Initiative, potwierdzają wcześniejsze dane zebrane i analizowane np. przez NOAA (National Oceanic and Atmospheric Administration). Poniższy wykres pokazuje, jak zmieniała się na przestrzeni minionego półwiecza, ilość energii zgromadzonej w warstwie powierzchniowej i głębszych warstwach oceanów.
źródło: NODC (National Oceanographic Data Center)
Marek Korzyński, ChronmyKlimat.pl
na podstawie: European Space Agency, National Oceanic and Atmospheric Administration
Niniejszy materiał został opublikowany dzięki dofinansowaniu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treść odpowiada Fundacja – Instytut na rzecz Ekorozwoju, poglądy w nim wyrażone nie odzwierciedlają oficjalnego stanowiska Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
Podziel się swoją opinią
Za treść materiału odpowiada wyłącznie Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju
Wybierz dział
Newsletter
Patronaty
Kalendarium
- PN
- WT
- ŚR
- CZ
- PT
- SO
- ND
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0- 1
- 2
- 3
- 4
- 5
- 6
- 7
- 8
- 9
- 10
- 11
- 12
- 13
- 14
- 15
- 16
- 17
- 18
- 19
- 20
- 21
- 22
- 23
- 24
- 25
- 26
- 27
- 28
- 29
- 30
- 31
Projekty
ChronmyKlimat.pl wersja 2.0 – portal na temat zmian klimatu dla społeczeństwa i biznesu. © Copyright Fundacja Instytut na rzecz Ekorozwoju | |
Redakcja: ul. Nabielaka 15 lok. 1, 00-743 Warszawa, tel. +48 +22 8510402, -03, -04, fax +48 +22 8510400, portal@chronmyklimat.pl |
RSS
Polityka prywatności