Aktualności

Energetyczni kreatorzy zmian (13042)

2011-08-10

Drukuj

W ramach projektu "Energetyczni kreatorzy zmian" Fundacja Rozwoju Lubelszczyzny w czerwcu i lipcu 2011 roku przeprowadziła osiem seminariów, w których uczestniczyło ponad 120 przedstawicieli administracji publicznej oraz organizacji pozarządowych z województwa lubelskiego.

Zostały one objęte honorowym patronatem pana Krzysztofa Hetmana – marszałka województwa lubelskiego oraz panów starostów poszczególnych powiatów, a odbyły się w Hrubieszowie, Lubartowie, Tomaszowie Lubelskim, Lublinie, Białej Podlaskiej, Łukowie, Parczewie i Kraśniku. Seminaria są jednym z działań projektowych, mających na celu przygotowanie lokalnych partnerów do utworzenia partnerstw w celu opracowania i wdrażania strategii zarządzania zmianą gospodarczą w aspekcie rozwoju odnawialnych źródeł energii.

W trakcie seminariów zostały przedstawione wyniki badań socjologicznych przeprowadzonych przez TNS OBOP wśród mieszkańców 20 powiatów ziemskich województwa lubelskiego pokazujące m. in. ich nastawienie do przewidywanej zmiany gospodarczej związanej z rozwojem branży odnawialnych źródeł energii (OZE). Zaprezentowano również potencjał OZE istniejący w poszczególnych powiatach ziemskich województwa lubelskiego oraz możliwości jego wykorzystania. W trakcie części warsztatowej uczestnicy zdobyli praktyczne umiejętności związane, m.in. z: tworzeniem koalicji branżowych, zasadami komunikacji w społeczności lokalnej, pokonywaniem barier na drodze do zmiany gospodarczej oraz planowaniem strategii zarządzania zmianą gospodarczą z wykorzystaniem odnawialnych źródeł energii.

Celem seminariów było także zachęcenie uczestników do podjęcia współpracy partnerskiej w celu opracowania koncepcji rozwoju lokalnego w oparciu o wykorzystanie potencjału OZE i działania poprawiające efektywność energetyczną (EE), a także zmierzające do opracowania strategii zarządzania zmianą gospodarczą.

Uczestnicy seminariów z dużym zaangażowaniem brali udział w zajęciach, oceniając pozytywnie ich urozmaicenie, jakość przekazywanych informacji oraz solidną dawkę ćwiczeń warsztatowych. Pan Paweł Wojciechowski ze starostwa powiatowego w Hrubieszowie skomentował: "dzięki uczestnictwu w seminarium organizowanym w ramach projektu "Energetyczni kreatorzy zmian" uzyskałem wyselekcjonowaną, uporządkowaną, a przede wszystkim aktualną wiedzę na temat odnawialnych źródeł energii. Jestem przekonany, że opracowana w ramach projektu analiza możliwości wykorzystania potencjału odnawialnych źródeł energii jest ważnym krokiem w rozwoju powiatu hrubieszowskiego w obszarze OZE". Z kolei pani Danuta Białowąs z Urzędu Miasta Świdnik, uczestniczka seminarium w Lublinie stwierdziła, że "seminarium było okazją do poszerzenia wiedzy o możliwościach wykorzystania odnawialnych źródeł energii w naszym regionie, a także możliwością wymiany doświadczeń (...) Jednym słowem nie było czasu na nudę, dyskusje przenosiły się nawet na przerwy kawowe".

W kolejnym etapie realizacji projektu partnerstwa lokalne będą mogły zgłosić swoje pomysły do konkursu organizowanego w ramach projektu przez Fundację Rozwoju Lubelszczyzny, który zostanie wkrótce ogłoszony. Spośród nadesłanych aplikacji Kapituła Konkursowa wybierze trzy najlepsze lokalne koncepcje partnerstw.

Dla laureatów konkursu zostaną opracowane strategie zarządzania zmianą gospodarczą w oparciu o wykorzystanie potencjału OZE i poprawę EE. Przedstawiciele zwycięskich partnerstw będą uczestniczyli w 2 wizytach studialnych, w trakcie których zapoznają się z dobrymi praktykami polskich gmin, które wybrały ścieżkę szybkiego rozwoju dzięki wykorzystaniu potencjału OZE i poprawie EE oraz w seminariach rozwijających współpracę zainicjowaną w ramach partnerstw. W powyższych działaniach uczestniczyć będzie po 12 przedstawicieli każdego ze zwycięskich partnerstw. Ponadto, będą one promowane m.in. na portalu projektu i podczas konferencji w czerwcu 2012 roku jako dobre praktyki regionalne.

Szczegółowe informacje na temat działań projektowych znajdują się na portalu www.energetycznikreatorzyzmian.pl

baner_2


Udostępnij wpis swoim znajomym!




Podziel się swoją opinią



Za treść materiału odpowiada wyłącznie Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju



Portal dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treść odpowiada Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju, poglądy w nim wyrażone nie odzwierciedlają oficjalnego stanowiska Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej