- Kalendarium
-
Debaty
- Czy Polska będzie "Fit for 55%"?
- Efektywność energetyczna i odnawialne źródła energii w budynku wielorodzinnym
- Gospodarowanie wodą w budynku wielorodzinnym
- Jak przeciwdziałać ubóstwu energetycznemu i zanieczyszczeniom powietrza
- Szanse rozwoju energetyki morskiej w Polsce
- E-mobility – czy tylko samochód elektryczny?
- Zielone finansowanie
- Gospodarka o obiegu zamkniętym
- Czy planowanie przestrzenne w Polsce da się naprawić?
- Czy transformacja energetyczna w Polsce oznacza wzrost bezrobocia?
- Roślinność na wokół i w budynku wielorodzinnym
- Fundusze unijne na gospodarkę niskoemisyjną
- Ekologia w modzie i tekstyliach
- Seminarium naukowe: Co ekstremalne zjawiska pogodowe mówią nam o zmianach klimatu?
- Woda w mieście - jak ją zagospodarować
- Senior czuje dobry klimat
- Przyszłość ciepłownictwa w Polsce
- Jak zmniejszyć ubóstwo energetyczne?
- Jak osiągnąć neutralny dla klimatu transport w ciągu najbliższych 30 lat?
- Jaki rynek pracy po węglu?
- Czy polska gospodarka może działać bez węgla?
- Jaką energetykę warto dotować?
- Dlaczego węgiel tanieje?
- Zielone miejsca pracy
- Miasto bez samochodu?
- Śląsk - co po węglu?
- Ustawa o energetyce odnawialnej
- Ile powinien kosztować prąd
- Szczyt klimatyczny w Limie
- Węgiel a zdrowie
- Efektywność szansą dla gospodarki
- Energetyka rozproszona
- Polska wobec celów 2030
- Biblioteka
- Wideo
- Patronaty
- Projekty
- O serwisie
- Opinie
Aktualności
Ekspert: do wydobywania gazu łupkowego konieczne jest dobre prawo i kontrola (12992)
2011-08-05Drukuj
Wydobycie gazu łupkowego niesie pewne zagrożenia – przyznał kanadyjski ekspert Paul Ferensowicz z agencji rządu w Albercie podkreślając, że efektywne prawo i kontrola pozwala nad nimi panować. Do Polski przyjechał na zaproszenie resortu spraw zagranicznych.
"W każdym przemyśle – czy naftowym, czy innym – są zagrożenia. Uważamy, jako regulator w Albercie, że te zagrożenia można opanować i nie muszą one zaistnieć, jeżeli działa efektywny i sprawny system regulacyjny" – powiedział ekspert, reprezentujący kanadyjską agencję Energy Resources Conservation Board (ERCB).
W kanadyjskiej Albercie gaz łupkowy wydobywany jest od kilku lat – jest tam obecnie około 300 odwiertów. Proces eksploatacji gazu i innych surowców energetycznych reguluje i nadzoruje tam właśnie agencja ERCB. Podlega ona co prawda tamtejszemu ministerstwu ds. energii, ale w swoich decyzjach jest samodzielna i niezależna, m.in. rozstrzyga spory między właścicielami gruntów a koncernami przemysłu energetycznego.
W środę w Lublinie Ferensowicz spotkał się m.in. z przedstawicielami administracji oraz urzędów zajmujących się ochroną środowiska i gospodarką wodną.
Poinformował, że w Albercie prawo określa zarówno zasady dopuszczania do eksploatacji zasobów energetycznych (m.in. gazu łupkowego), jak i zasady konstrukcji odwiertów i innych urządzeń oraz ich usytuowania i funkcjonowania.
Dodał, że obecnie trwają przygotowania kolejnych przepisów regulujących eksploatację złóż gazu łupkowego; dyskutowana jest m.in. kwestia obowiązku ujawniania substancji chemicznych używanych wraz z wodą do szczelinowania skał podczas procesu wydobycia gazu z łupków (dotychczas jest to tajemnica firm zajmujących się wydobyciem).
Ferensowicz podkreślił, że jego agencja kontroluje zarówno budowę instalacji, jak i późniejszą eksploatacja zasobów energetycznych. Zajmuje się tym m.in. 150 inspektorów zatrudnionych w dziewięciu regionalnych biurach ERCB.
Jednym z priorytetów – powiedział kanadyjski ekspert – jest ochrona wód gruntowych. Podkreślił przy tym, że dotychczas nie było w Albercie udowodnionego przypadku zatrucia wód gruntowych spowodowanego wydobyciem gazu łupkowego. Tamtejsze odwierty sięgają do 1,5 tys. metrów w głąb ziemi, podczas gdy wody gruntowe znajdują się na poziomie 250 metrów, jednak system jest tak skonstruowany, że do skażenia wód nie dochodzi.
Ponadto każda firma starające się o pozwolenie na wydobywanie gazu czy innego surowca musi udowodnić, że jest w stanie zapewnić bezpieczeństwo publiczne na wypadek awarii systemu.
Ferensowicz dodał, że uchybienia i niedociągnięcia techniczne firm wydobywczych, które mogą okazać się szkodliwe dla środowiska, są upubliczniane. Taka firma musi wtedy musi przerwać działalność i przedstawić plan działań naprawczych.. Upublicznienie tych uchybień – zdaniem kanadyjskiego eksperta – powoduje silną presję ze strony opinii publicznej, dlatego firmy energetyczne, aby nie stracić zaufania społecznego, starają się nie dopuszczać do nieprawidłowości.
Agencja ERCB została utworzona w 1938 roku. Obecnie zatrudnia 900 osób, m.in. inżynierów, techników np. geofizyków, geologów, specjalistów z dziedziny energetyki i technologii wydobywczych. "Regulator, którym jest agencja, musi być tak samo sprawny technicznie jak przemysł energetyczny" – uważa Ferensowicz.
Według kwietniowych szacunków amerykańskiej Agencji ds. Energii (EIA), na terenie Polski znajdują się największe złoża w Europie – 5,3 bln m. sześc. możliwego do eksploatacji gazu łupkowego. Mają się one znajdować w pasie od wybrzeża Bałtyku do Lubelszczyzny. Koncesje na poszukiwania złóż gazu łupkowego w województwie lubelskim otrzymały już m.in. Exxon, Chevron, PKN Orlen, PGNiG.
Podziel się swoją opinią
Za treść materiału odpowiada wyłącznie Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju
Wybierz dział
Newsletter
Patronaty
Kalendarium
- PN
- WT
- ŚR
- CZ
- PT
- SO
- ND
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0- 1
- 2
- 3
- 4
- 5
- 6
- 7
- 8
- 9
- 10
- 11
- 12
- 13
- 14
- 15
- 16
- 17
- 18
- 19
- 20
- 21
- 22
- 23
- 24
- 25
- 26
- 27
- 28
- 29
- 30
Projekty
ChronmyKlimat.pl wersja 2.0 – portal na temat zmian klimatu dla społeczeństwa i biznesu. © Copyright Fundacja Instytut na rzecz Ekorozwoju | |
Redakcja: ul. Nabielaka 15 lok. 1, 00-743 Warszawa, tel. +48 +22 8510402, -03, -04, fax +48 +22 8510400, portal@chronmyklimat.pl |
RSS
Polityka prywatności