- Kalendarium
-
Debaty
- Czy Polska będzie "Fit for 55%"?
- Efektywność energetyczna i odnawialne źródła energii w budynku wielorodzinnym
- Gospodarowanie wodą w budynku wielorodzinnym
- Jak przeciwdziałać ubóstwu energetycznemu i zanieczyszczeniom powietrza
- Szanse rozwoju energetyki morskiej w Polsce
- E-mobility – czy tylko samochód elektryczny?
- Zielone finansowanie
- Gospodarka o obiegu zamkniętym
- Czy planowanie przestrzenne w Polsce da się naprawić?
- Czy transformacja energetyczna w Polsce oznacza wzrost bezrobocia?
- Roślinność na wokół i w budynku wielorodzinnym
- Fundusze unijne na gospodarkę niskoemisyjną
- Ekologia w modzie i tekstyliach
- Seminarium naukowe: Co ekstremalne zjawiska pogodowe mówią nam o zmianach klimatu?
- Woda w mieście - jak ją zagospodarować
- Senior czuje dobry klimat
- Przyszłość ciepłownictwa w Polsce
- Jak zmniejszyć ubóstwo energetyczne?
- Jak osiągnąć neutralny dla klimatu transport w ciągu najbliższych 30 lat?
- Jaki rynek pracy po węglu?
- Czy polska gospodarka może działać bez węgla?
- Jaką energetykę warto dotować?
- Dlaczego węgiel tanieje?
- Zielone miejsca pracy
- Miasto bez samochodu?
- Śląsk - co po węglu?
- Ustawa o energetyce odnawialnej
- Ile powinien kosztować prąd
- Szczyt klimatyczny w Limie
- Węgiel a zdrowie
- Efektywność szansą dla gospodarki
- Energetyka rozproszona
- Polska wobec celów 2030
- Biblioteka
- Wideo
- Patronaty
- Projekty
- O serwisie
- Opinie
Aktualności
Caofeidian: najbardziej ekologiczne miasto na świecie (13386)
2011-10-29Drukuj
W Chinach powstaje w pełni funkcjonalne miasto, którego blisko 100 procent potrzeb energetycznych będzie zaspokajanych ze źródeł energii odnawialnej.
Dzięki skoordynowaniu rozwiązań m.in. w zakresie budownictwa, transportu publicznego, komunikacji i gospodarki odpadami stałymi, Caofeidian ma być najbardziej ekologicznym miastem na świecie, w pełni przyjaznym dla środowiska.
Caofeidian powstaje w odległości około 200 km na południowy wschód od Pekinu. Potrzeby energetyczne miasta będą w 95 proc. zaspokajane ze źródeł energii odnawialnej, co sprawi, że emisja dwutlenku węgla do atmosfery na tym obszarze zostanie ograniczona do minimum. Projekt "eko-miasta" przygotowany przez architektów i inżynierów z obecnej także w Polsce grupy Sweco, oparty został na koncepcji trzech zintegrowanych strumieni, co ma na celu optymalne wykorzystanie posiadanych surowców. Rozwiązanie to ma w znacznym stopniu zmniejszyć koszty utrzymania miasta, którego populacja ma liczyć ponad milion mieszkańców.
Dzięki wykorzystaniu najnowszych trendów urbanistycznych i technologicznych, projektanci Caofeidian w pełni skoordynowali rozwiązania w zakresie infrastruktury, budownictwa mieszkaniowego, dostaw energii i wody oraz gospodarki odpadami i transportu.
Projekt zakłada budowę budynków łączących w sobie funkcjonalność z estetyką i efektywność wykorzystania przestrzeni z wygodą. Wytwarzane w nich odpady w formie ścieków i odpadów stałych mają być utylizowane i przekształcane w biogaz, centralne ogrzewanie i paliwo do transportu publicznego.
– Przygotowana przez naszych ekspertów koncepcja miasta Caofeidian opiera się na wykorzystaniu synergii trzech strumieni: odpadów, wody i energii. Zaprojektowane przez inżynierów Sweco rozwiązania bazują na zintegrowanym podejściu obejmującym cały proces gospodarowania odpadami – od minimalizacji i wstępnego sortowania odpadów z gospodarstw domowych do ostatecznej ekstrakcji energii i materiałów, zgodnie z ideą zrównoważonego rozwoju. Optymalizacji ma również ulec proces łańcucha dostaw energii oraz wykorzystania wody – mówi Grzegorz Rolski, dyrektor zarządzający Sweco Polska, polskiego oddziału Sweco Group.
Wstępne analizy wskazują, że w chińskim mieście będzie mogło zamieszkać ponad milion mieszkańców. To liczba zbliżona do statystyk jednego z trzech tzw. "brudnych punktów" na mapie Unii Europejskiej – Krakowa. W przeciwieństwie do niego Caofeidian ma być nie tylko w pełni przyjazne ekologicznie, ale również zdecydowanie tańsze w utrzymaniu, dzięki skutecznej gospodarce posiadanymi surowcami.
Podobne do Caofeidian projekty zaplanowane zostały także dla Masdar City w Zjednoczonych Emiratach oraz innym chińskim mieście – Dogtan. Inwestycje te opierają się jednak głównie na ograniczeniu ruchu samochodowego oraz - podobnie jak w wypadku Caofeidian – na wykorzystaniu odnawialnych źródeł energii.
***
W rankingu Amerykańskiego Towarzystwa Chemicznego "Environmental Science and Technology" Kraków został wybrany jednym z najbardziej zanieczyszczonych obszarów na mapie Unii Europejskiej, wspólnie z krajami Beneluksu oraz północnymi Włochami.
Podziel się swoją opinią
Za treść materiału odpowiada wyłącznie Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju
Wybierz dział
Newsletter
Patronaty
Kalendarium
- PN
- WT
- ŚR
- CZ
- PT
- SO
- ND
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0- 1
- 2
- 3
- 4
- 5
- 6
- 7
- 8
- 9
- 10
- 11
- 12
- 13
- 14
- 15
- 16
- 17
- 18
- 19
- 20
- 21
- 22
- 23
- 24
- 25
- 26
- 27
- 28
- 29
- 30
- 31
Projekty
ChronmyKlimat.pl wersja 2.0 – portal na temat zmian klimatu dla społeczeństwa i biznesu. © Copyright Fundacja Instytut na rzecz Ekorozwoju | |
Redakcja: ul. Nabielaka 15 lok. 1, 00-743 Warszawa, tel. +48 +22 8510402, -03, -04, fax +48 +22 8510400, portal@chronmyklimat.pl |
RSS
Polityka prywatności