- Kalendarium
-
Debaty
- Czy Polska będzie "Fit for 55%"?
- Efektywność energetyczna i odnawialne źródła energii w budynku wielorodzinnym
- Gospodarowanie wodą w budynku wielorodzinnym
- Jak przeciwdziałać ubóstwu energetycznemu i zanieczyszczeniom powietrza
- Szanse rozwoju energetyki morskiej w Polsce
- E-mobility – czy tylko samochód elektryczny?
- Zielone finansowanie
- Gospodarka o obiegu zamkniętym
- Czy planowanie przestrzenne w Polsce da się naprawić?
- Czy transformacja energetyczna w Polsce oznacza wzrost bezrobocia?
- Roślinność na wokół i w budynku wielorodzinnym
- Fundusze unijne na gospodarkę niskoemisyjną
- Ekologia w modzie i tekstyliach
- Seminarium naukowe: Co ekstremalne zjawiska pogodowe mówią nam o zmianach klimatu?
- Woda w mieście - jak ją zagospodarować
- Senior czuje dobry klimat
- Przyszłość ciepłownictwa w Polsce
- Jak zmniejszyć ubóstwo energetyczne?
- Jak osiągnąć neutralny dla klimatu transport w ciągu najbliższych 30 lat?
- Jaki rynek pracy po węglu?
- Czy polska gospodarka może działać bez węgla?
- Jaką energetykę warto dotować?
- Dlaczego węgiel tanieje?
- Zielone miejsca pracy
- Miasto bez samochodu?
- Śląsk - co po węglu?
- Ustawa o energetyce odnawialnej
- Ile powinien kosztować prąd
- Szczyt klimatyczny w Limie
- Węgiel a zdrowie
- Efektywność szansą dla gospodarki
- Energetyka rozproszona
- Polska wobec celów 2030
- Biblioteka
- Wideo
- Patronaty
- Projekty
- O serwisie
- Opinie
Aktualności
Mazowsze oszczędza na energii (14031)
2012-03-01Drukuj
Mazowiecka Agencja Energetyczna pomaga instytucjom publicznym, jednostkom samorządu terytorialnego oraz podmiotom podlegającym ustawie "Prawo zamówień publicznych" obniżyć koszty związane z zakupem i dystrybucją energii elektrycznej nawet o 25%. 15 marca zakończy się przyjmowanie zgłoszeń do piątej już grupy zakupowej.
Blisko połowa wszystkich kosztów energii elektrycznej dotyczy obszaru dystrybucji energii elektrycznej. Nie istnieje możliwość negocjacji opłat z tego tytułu, ale okazuje się, że odpowiednie dobranie parametrów dystrybucji w ramach obowiązującej taryfy operatora systemu pozwala zaoszczędzić 15–25% energii.
W tym właśnie specjaliści Mazowieckiej Agencji Energetycznej (MAE) pomagają wyżej wymienionym organizacjom i instytucjom, które do nich się zgłoszą. Przeprowadzają wnikliwą analizę charakterystyki korzystania z energii elektrycznej i dopasowują dla każdego z obiektów najkorzystniejsze parametry.
MAE, która może reprezentować klienta zarówno przed sprzedawcą energii, jak i przed operatorem systemu dystrybucyjnego, umożliwia przeprowadzenie prawidłowej procedury przetargowej na zakup energii elektrycznej. Poprzez zakup grupowy instytucje i organizacje mogą zapewnić sobie korzystną i stałą cenę energii na kolejne lata.
Każdy, kto się zgłosi do MAE, po zakończeniu całej procedury ponadto otrzymuje na piśmie raport z wynikami przeprowadzonych działań.
Z możliwości skorzystały już m.in. gminy Błędów, Mała Wieś, Radzanowo oraz Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu. W wyniku drugiego zorganizowanego przetargu, zakończonego na początku grudnia 2011 roku, ich koszty zakupu energii obniżyły się średnio o 20,37%. Dzięki niemu zaoszczędziły 690 850 zł. Szacuje się, że kolejne oszczędności – z tytułu dystrybucji energii – wyniosą w tych gminach i instytucjach 75 552 zł.
Pod koniec lutego zakończył się trzeci przetarg, w którym udział wzięło więcej podmiotów samorządowych: 5 placówek zdrowia, 4 urzędy gminne i powiatowe, 15 placówek im podległych oraz Mazowieckie Centrum Kultury i Sztuki – w sumie 25 jednostek.
Obecnie trwają prace nad czwartą grupą zakupową, do której zgłosiło się aż 66 podmiotów, m.in. powiat wołomiński z 21 jednostkami organizacyjnymi, gmina Zielonka – z 12, miasto Węgrów i 6 instytucji na jego terenie oraz gminy Dąbrówka, Jadów, Rząśnik i Strachówka.
Jednocześnie trwa także nabór do kolejnej, piątej grupy zakupowej (termin przyjmowania zgłoszeń upływa 15 marca 2012 roku). W planach MAE są już jednak dalsze analizy dokumentów dostarczanych przez zainteresowane oszczędnościami instytucje samorządu gminnego i powiatowego oraz następne przetargi.
A tych, na co wskazują kolejne organizowane wspólne zakupy energii, jest coraz więcej. Nic dziwnego – ceny energii rosną, a według prognoz to nie koniec podwyżek. Lokalne działania Mazowieckiej Agencji Energetycznej mają jednak również inny wymiar.
Optymalizacja zarządzania energią, z uwzględnieniem godzin większego i mniejszego jej zużycia, to jedno z działań wpisujących się w ramy efektywności energetycznej. To jedno z zobowiązań polityki klimatyczno-energetycznej Unii Europejskiej. Do realizacji celu 20% oszczędności energii do 2020 roku zobowiązała się także Polska.
Dzięki wsparciu MAE samorządy na Mazowszu mogą oszczędzać energię oraz pieniądze i jednocześnie przygotowywać się do nowych wyzwań. Zgodnie z unijnymi regulacjami od końca 2020 roku wszystkie nowe budynki nie będą mogły prawie w ogóle zużywać energii. Mazowieckie władze lokalne już teraz udowadniają, że oszczędzać można również na energii zużywanej przez stare budynki użyteczności publicznej. Wystarczy rozsądnie nią zarządzać. Jednocześnie dają dobry przykład innym samorządom oraz województwom.
ChronmyKlimat.pl
Podziel się swoją opinią
Za treść materiału odpowiada wyłącznie Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju
Wybierz dział
Newsletter
Patronaty
Kalendarium
- PN
- WT
- ŚR
- CZ
- PT
- SO
- ND
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0- 1
- 2
- 3
- 4
- 5
- 6
- 7
- 8
- 9
- 10
- 11
- 12
- 13
- 14
- 15
- 16
- 17
- 18
- 19
- 20
- 21
- 22
- 23
- 24
- 25
- 26
- 27
- 28
- 29
- 30
- 31
Projekty
ChronmyKlimat.pl wersja 2.0 – portal na temat zmian klimatu dla społeczeństwa i biznesu. © Copyright Fundacja Instytut na rzecz Ekorozwoju | |
Redakcja: ul. Nabielaka 15 lok. 1, 00-743 Warszawa, tel. +48 +22 8510402, -03, -04, fax +48 +22 8510400, portal@chronmyklimat.pl |
RSS
Polityka prywatności