Aktualności

Czy Polacy mieszkają energooszczędnie? (14363)

2012-06-07

Drukuj

Przed nami dwa duże wydarzenia w branży budowalnej. Nowa ustawa o charakterystyce energetycznej budynków, która ma zostać opublikowana w styczniu 2013 oraz wejście w życie dyrektywy unijnej 2010/31/UE, która wprowadza obowiązek budowy domów niemal zeroenergetycznych od roku 2020. Według danych GUS z 2009 roku 51,9% Polaków mieszka w domach a 47,8% w mieszkaniach. I jedni, i drudzy borykają się z rosnącymi cenami energii i obie te grupy będą musiały zmierzyć się z wyzwaniami, które niosą za sobą zmiany w prawie budowlanym.

Zgodnie z dyrektywą 2002/91/WE, od 2009 roku każdy nowo wybudowany, remontowany (w przypadku zmiany jego charakterystyki energetycznej) i sprzedawany budynek powinien posiadać certyfikat energetyczny. Mimo iż w praktyce wygląda to nieco inaczej to nowa ustawa, która zacznie obowiązywać od roku 2013 powinna sprawę uporządkować i obejmie znaczną część społeczeństwa. Z badań przeprowadzonych na zlecenie firmy Knauf Insualtion przez TNS Polska wynika, że 85% Polaków mieszka w budynkach zbudowanych przed 1991 rokiem. Starsze technologie zastosowane w budynkach sprawiają, że nie są one energooszczędne, co przekłada się na większe wydatki np. na ogrzewanie. Rosnące ceny energii szczególnie mocno wpływają na portfele osób, które mieszkają w domach jednorodzinnych i na wsiach (płacą one średnio 280–320 zł miesięcznie za ogrzewanie przy średnich opłatach wynoszących około 240 zł), najmniej płacą osoby mieszkające w dużych miastach w budynkach wielorodzinnych (180–220 zł).

Modernizuj i oszczędzaj

Sposobem na ograniczenie wydatków jest zastosowanie termoizolacji lub inwestycja w nowoczesne rozwiązania takie jak rekuperator, pompa ciepła czy baterie słoneczne. Badania TNS Polska wskazują, że tego typu rozwiązania są jeszcze rzadko używane, głównie ze względu na cenę tego typu instalacji. Często natomiast wykorzystuje się wełnę mineralną, która zapewnia doskonały stosunek jakości do ceny a efektywna jej instalacja może doprowadzić do redukcji zużycia energii nawet o 80% (20% respondentów wykorzystało wełnę mineralną o grubości 15-20 cm podczas termoizolacji domu). Badania wskazują również, że od 1991 roku remonty poprawiające charakterystykę energetyczną budynków zostały wykonane w przypadku 58% wszystkich budynków, 28% deklaruje podjęcie takich działań w ciągu najbliższych 3 lat, a 17% ankietowanych odkłada tę decyzję na później.

"Badania wskazują, że Polacy przychylnie odnoszą się do rozwiązań poprawiających charakterystykę energetyczną budynków, ale patrzą na nie głównie poprzez pryzmat finansów. Rosnące ceny energii pomagają podjąć trudną decyzję związaną z dodatkowymi inwestycjami, które mają się zwrócić w perspektywie kilku, kilkunastu lat. Coraz więcej osób decyduje się na stosowanie wełny mineralnej, która daje doskonałe efekty i jest opłacalna kosztowo. Rozwiązania droższe są nadal wybierane rzadko, ale wraz z wejściem ustawy porządkującej sprawy certyfikacji energetycznej i dyrektywy unijnej, która nakazuje budowę domów niemal zero energetycznych od roku 2020, będą cieszyły się większym zainteresowaniem. Modernizacja budynków już istniejących jest równie ważna co budowa nowych z wykorzystaniem nowoczesnych rozwiązań. Knauf Insulation aktywnie włącza się w akcję Renovate Europe mającą na celu zachęcanie rządów do działań na rzecz poprawy efektywności budynków już istniejących" – mówi Ewa Kosmala dyrektor techniczny w Knauf Insulation.

Ekologicznie nie znaczy drogo

Ponad 80% Polaków uważa, że rozwiązania ekologiczne poprawiają charakterystykę energetyczną budynku i podnoszą jego wartość. Mimo dużej akceptacji dla tego typu rozwiązań dla 76% badanych przeszkodą dla ich instalacji jest wysoka cena, która podnosi koszty budowy. Sytuacja może się zmienić wraz z wejściem nowych przepisów budowlanych, jednak doświadczenia naszych zachodnich sąsiadów wskazują, że budowa domu energooszczędnego, a nawet niemal zero energetycznego nie musi wiązać się ze znaczącym wzrostem kosztów.

"Wprowadzenie certyfikatów energetycznych oraz budowa budynków niemal zero energetycznych to wyzwania, którym musi sprostać każde Państwo członkowskie. Zdaniem wielu ekspertów i developerów budowa budynku niemal zero energetycznego jest niemożliwa bez znacznych nakładów finansowych. Przykłady państw zachodnic,h a w szczególności Niemiec pokazują, że budowa takich obiektów jest możliwa przy wzroście kosztów inwestycyjnych o 2%" – dodaje dr inż. Aleksander Panek z Politechniki Warszawskiej.

 

źródło: Knauf Insulation


Udostępnij wpis swoim znajomym!




Podziel się swoją opinią



Za treść materiału odpowiada wyłącznie Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju



Portal dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treść odpowiada Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju, poglądy w nim wyrażone nie odzwierciedlają oficjalnego stanowiska Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej