Aktualności

Zielone światło dla pełnomocnika ds. łupków w MŚ (14467)

2012-06-21

Drukuj

Stały komitet Rady Ministrów przyjął projekt dotyczący pełnomocnika do spraw gazu z łupków. Pełnomocnik gwarantuje rozpoczęcie jak najszybciej wydobycia gazu łupkowego i ułatwienia dla inwestorów – podkreśla minister środowiska.

Rozporządzenie Rady Ministrów w sprawie ustanowienia pełnomocnika rządu do spraw rozwoju wydobywania węglowodorów zostanie wkrótce przedstawione do ostatecznej decyzji Radzie Ministrów.

Minister Marcin Korolec komentując postęp prac nad projektem rozporządzenia mówił:

"Spójna koordynacja na poziomie rządu zapewni przyspieszenie prac, lepszą współpracę z inwestorami i wzmocnienie wizerunku Polski jako kraju, który stawia na szybki i profesjonalny postęp w wykorzystywaniu komercyjnym gazu z łupków. Pełnomocnik będzie stanowił centrum koordynacji działań administracji rządowej w postaci jednej instytucji odpowiedzialnej za cały złożony proces, w bezpośrednim porozumieniu z premierem. Cieszę się z przyspieszenia prac w tej sprawie, bo na to rozwiązanie oczekują m.in. inwestorzy poszukujący gazu z łupków w Polsce. Wszystkim przyświeca jeden cel: rozpocząć jak najszybciej wydobywanie gazu łupkowego".

Koordynujący prace nad rozporządzeniem Piotr Woźniak, Główny Geolog Kraju dodaje:

"Działania pełnomocnika powinny być ukierunkowane na wspieranie rzetelnego informowania i dialogu ze społeczeństwem na temat wydobywania gazu ziemnego z łupków oraz na budowanie relacji Państwa z inwestorami i przekonywanie renomowanych firm do skupienia ich wysiłków inwestycyjnych na krajowych złożach. Pełnomocnik zajmie się także przygotowaniem i wdrożeniem zmian regulacyjnych i instytucjonalnych dla rynku wydobywania gazu i ropy w Polsce. Wszystkie zgłoszone przez resorty na etapie prac legislacyjnych uwagi gwarantują, że mamy do czynienia z projektem bardzo starannie przemyślanym i dopracowanym".

Pełnomocnik będzie odpowiadał za koordynowanie i monitorowanie działań związanych z gazem z łupków, modernizację systemu instytucji i regulacji dla poszukiwania, rozpoznawania i wydobywania węglowodorów, w szczególności ze złóż niekonwencjonalnych. Pełnomocnik będzie koordynował działania administracji rządowej i współpracę z administracją lokalną. Będzie współpracował z ośrodkami naukowo-badawczymi Wśród kompetencji pełnomocnika będzie również zainicjowanie działań informacyjnych na temat gazu łupkowego.

Tekst rozporządzenia.

 

źródło: Ministerstwo Środowiska

Udostępnij wpis swoim znajomym!




Podziel się swoją opinią



Za treść materiału odpowiada wyłącznie Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju



Portal dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treść odpowiada Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju, poglądy w nim wyrażone nie odzwierciedlają oficjalnego stanowiska Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej