- Kalendarium
-
Debaty
- Czy Polska będzie "Fit for 55%"?
- Efektywność energetyczna i odnawialne źródła energii w budynku wielorodzinnym
- Gospodarowanie wodą w budynku wielorodzinnym
- Jak przeciwdziałać ubóstwu energetycznemu i zanieczyszczeniom powietrza
- Szanse rozwoju energetyki morskiej w Polsce
- E-mobility – czy tylko samochód elektryczny?
- Zielone finansowanie
- Gospodarka o obiegu zamkniętym
- Czy planowanie przestrzenne w Polsce da się naprawić?
- Czy transformacja energetyczna w Polsce oznacza wzrost bezrobocia?
- Roślinność na wokół i w budynku wielorodzinnym
- Fundusze unijne na gospodarkę niskoemisyjną
- Ekologia w modzie i tekstyliach
- Seminarium naukowe: Co ekstremalne zjawiska pogodowe mówią nam o zmianach klimatu?
- Woda w mieście - jak ją zagospodarować
- Senior czuje dobry klimat
- Przyszłość ciepłownictwa w Polsce
- Jak zmniejszyć ubóstwo energetyczne?
- Jak osiągnąć neutralny dla klimatu transport w ciągu najbliższych 30 lat?
- Jaki rynek pracy po węglu?
- Czy polska gospodarka może działać bez węgla?
- Jaką energetykę warto dotować?
- Dlaczego węgiel tanieje?
- Zielone miejsca pracy
- Miasto bez samochodu?
- Śląsk - co po węglu?
- Ustawa o energetyce odnawialnej
- Ile powinien kosztować prąd
- Szczyt klimatyczny w Limie
- Węgiel a zdrowie
- Efektywność szansą dla gospodarki
- Energetyka rozproszona
- Polska wobec celów 2030
- Biblioteka
- Wideo
- Patronaty
- Projekty
- O serwisie
- Opinie
Aktualności
Wzrosty w czerwcu szansą na odwrócenie trendu na rynku handlu emisjami (14535)
2012-07-05Drukuj
Niemal przez cały czerwiec obserwowaliśmy wzrost wartości uprawnień do emisji dwutlenku węgla. Jednostki EUA sprzedawane poprzez grudniowe kontrakty terminowe, notowane na londyńskiej giełdzie ICE, najniżej wyceniane były podczas pierwszej sesji w miesiącu (6,17 euro), natomiast najwyżej na ostatniej (8,48 euro). Wzrost cen uprawnień EUA z poziomu 6,17 euro o ponad 37 proc. w okresie jednego miesiąca może sygnalizować odwrócenie dotychczas obowiązującego trendu spadkowego.
Ze względu na brak możliwości transferu uprawnień przez pierwsze dwadzieścia dni czerwca, co było związane z uruchamianiem nowego systemu EUTL, uwaga inwestorów głównie skupiła się na rynku terminowym. Transakcje, dotyczące grudniowych kontraktów terminowych, zawarte na przestrzeni miesiąca opiewały łącznie na 290 mln jednostek, co było wynikiem o 16 proc. lepszym niż w maju.
Największy wpływ na rynek handlu emisjami miały systematycznie pojawiające się informacje o możliwości redukcji uprawnień w systemie w kolejnych latach. Wywołały one skoki cenowe. Pierwsza informacja opublikowana 14 czerwca przez Connie Hedegaard, unijną komisarz ds. klimatu, skutkowała wzrostem cen grudniowych kontraktów do poziomu 7,35 euro. Według propozycji Komisji Europejskiej redukcja ilości uprawnień na rynku miałaby być dokonana poprzez przesunięcia w czasie przydzielania jednostek przysługujących przedsiębiorstwom w kolejnym okresie rozliczeniowym. Proponowane ilości wstrzymanych uprawnień zawierały się w przedziale od 400 mln do 1,2 mld.
Pozytywnym sygnałem dla rynków europejskich, w tym rynku handlu emisjami, po którym nastąpił wzrost cen, była informacja o skutecznym przeprowadzeniu wyborów w Grecji. Stwarzając warunki do stabilizacji, wpłynęło to na odsunięcie zagrożenia dla przyszłości systemu EU ETS i wzrost zaufania inwestorów.
Do zwiększenie efektywności całego systemu przyczyniło się ponowne otwarcie rejestrów, które miało miejsce 20 czerwca 2012 r. Po wznowieniu możliwości dokonywania przelewów uprawnień poza transakcjami terminowymi obserwowaliśmy również wzmożony handel na rynkach spotowych. Zaledwie w przeciągu siedmiu dni sesyjnych właściciela zmieniło 2,35 mln uprawnień EUA oraz 606 tys. CER, co stanowi odpowiednio spadek o 22 proc. i 65 proc. w porównaniu z wcześniejszym miesiącem. Po zdyskontowaniu prowzrostowych czynników cenowych, na pierwszej w czerwcu sesji jednostki EUA wyceniano średnio po 7,45 euro. Agresywne wybicie oraz dalsze wzrosty cen w kolejnych dniach zatrzymały się ostatniego dnia sesyjnego na poziomie 8,17 euro.
Jeśli w niedalekiej przyszłości w życie zostaną wprowadzone zapowiadane przez KE redukcje ilości uprawnień, utrzymujący się od miesiąca cenowy ruch wzrostowy powinien być kontynuowany. Dodatkowo wzrost zaufania inwestorów do rynku wynikający z bezpieczeństwa transakcji w EUTL oraz coraz lepsze czynniki makroekonomiczne przybliżają do wyznaczonego na koniec lutego poziomu oporu 9,37 euro. Jeśli natomiast Komisja Europejska zrezygnuje z jakiejkolwiek ilościowej interwencji, obserwowany ruch może okazać się jedynie krótkotrwałą korektą. Należy też mieć na uwadze docierające z rynków informacje o kolejnych państwach (Włochy, Hiszpania) wymagających wsparcia finansowego. Skutki ich ratowania mogą być gorsze niż to miało miejsce w przypadku Grecji.
Autorem komentarza jest dr Juliusz Preś, członek zarządu Domu Maklerskiego Consus SA.
źródło: Consus
www.consus.eu
Podziel się swoją opinią
Za treść materiału odpowiada wyłącznie Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju
Wybierz dział
Newsletter
Patronaty
Kalendarium
- PN
- WT
- ŚR
- CZ
- PT
- SO
- ND
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0- 1
- 2
- 3
- 4
- 5
- 6
- 7
- 8
- 9
- 10
- 11
- 12
- 13
- 14
- 15
- 16
- 17
- 18
- 19
- 20
- 21
- 22
- 23
- 24
- 25
- 26
- 27
- 28
- 29
- 30
- 31
Projekty
ChronmyKlimat.pl wersja 2.0 – portal na temat zmian klimatu dla społeczeństwa i biznesu. © Copyright Fundacja Instytut na rzecz Ekorozwoju | |
Redakcja: ul. Nabielaka 15 lok. 1, 00-743 Warszawa, tel. +48 +22 8510402, -03, -04, fax +48 +22 8510400, portal@chronmyklimat.pl |
RSS
Polityka prywatności