- Kalendarium
-
Debaty
- Czy Polska będzie "Fit for 55%"?
- Efektywność energetyczna i odnawialne źródła energii w budynku wielorodzinnym
- Gospodarowanie wodą w budynku wielorodzinnym
- Jak przeciwdziałać ubóstwu energetycznemu i zanieczyszczeniom powietrza
- Szanse rozwoju energetyki morskiej w Polsce
- E-mobility – czy tylko samochód elektryczny?
- Zielone finansowanie
- Gospodarka o obiegu zamkniętym
- Czy planowanie przestrzenne w Polsce da się naprawić?
- Czy transformacja energetyczna w Polsce oznacza wzrost bezrobocia?
- Roślinność na wokół i w budynku wielorodzinnym
- Fundusze unijne na gospodarkę niskoemisyjną
- Ekologia w modzie i tekstyliach
- Seminarium naukowe: Co ekstremalne zjawiska pogodowe mówią nam o zmianach klimatu?
- Woda w mieście - jak ją zagospodarować
- Senior czuje dobry klimat
- Przyszłość ciepłownictwa w Polsce
- Jak zmniejszyć ubóstwo energetyczne?
- Jak osiągnąć neutralny dla klimatu transport w ciągu najbliższych 30 lat?
- Jaki rynek pracy po węglu?
- Czy polska gospodarka może działać bez węgla?
- Jaką energetykę warto dotować?
- Dlaczego węgiel tanieje?
- Zielone miejsca pracy
- Miasto bez samochodu?
- Śląsk - co po węglu?
- Ustawa o energetyce odnawialnej
- Ile powinien kosztować prąd
- Szczyt klimatyczny w Limie
- Węgiel a zdrowie
- Efektywność szansą dla gospodarki
- Energetyka rozproszona
- Polska wobec celów 2030
- Biblioteka
- Wideo
- Patronaty
- Projekty
- O serwisie
- Opinie
Aktualności
Powstaje nowy plan energetyczny Japonii (14775)
2012-09-11Drukuj
Na początku lata japoński rząd zaczął ponownie włączać elektrownie atomowe, aby zapewnić stałe dostawy energii. Ale jednocześnie nie zapomniał o pomyśle całkowitej rezygnacji z energii z atomu. Nadal też chce wspierać odnawialne źródła energii. Na początku września ujawnił szacowane koszty transformacji do 2030 roku.
Po katastrofie w Fukushimie wyłączano japońskie elektrownie atomowe jedną po drugiej w celu przeprowadzenia prac konserwacyjnych. Ostatnią z 50 ocalałych po trzęsieniu ziemi i tsunami w marcu 2011 roku wygaszono 5 maja br. Podczas gdy tłumy wyszły na ulice, zwolennicy energii atomowej ostrzegali, że w nadchodzące lato Japończycy znów będą doświadczać przerw w dostawach energii.
Wskutek oporu społeczeństwa rząd długo zwlekał z decyzją o ponownym uruchomieniu elektrowni atomowych. W końcu, w połowie czerwca premier ogłosił decyzję: dwa reaktorów elektrowni w Ohi mają znów być włączone. Choć plany pozyskiwania 50% energii z atomu w 2030 roku musiały być zweryfikowane, przed Fukushimą energią jądrowa zaspokajała aż 30% japońskiego zapotrzebowania i zdaniem wielu niemożliwe byłoby natychmiastowe przestawienie się na inne źródła.
Reaktory znów zaczęły działać. Jednak odejście od atomu i postawienie tylko na odnawialne źródła energii wciąż są rozważane przez japońskie władze. Jak donosi „The Japan Times", we wtorek 4 września odbyło się spotkanie gabinetu temu poświęcone.
Podczas niego mówiono o wstrzymaniu wszystkim planów budowy nowych elektrowni atomowych. Zastanawiano się, co zrobić z zużytym paliwem i czy rozwijać wtedy dalej program jego recyklingu.
Dużo miejsca poświęcono scenariuszowi całkowitego wygaszenia siłowni jądrowych. Członkowie rządu zastanawiali się, kiedy i w jaki sposób osiągnąć ten cel oraz jakie koszty w związku z taką transformacją trzeba będzie ponieść.
Aby w 2030 móc już nie korzystać z energii atomowej, Japończycy będą musieli zainwestować aż 50 bln jenów (505 mld euro) w odnawialne źródła, które będą dostarczyć ponad trzykrotnie więcej energii niż 2010 roku (wzrost z 106 mld kWh do 350 mld kWh). Według przedstawionych szacunków miesięczne rachunki gospodarstw domowych za energię wzrosną z 16,9 tys. do 32,2 tys. jenów.
Gdyby natomiast zredukować atomowe moce wytwórcze do 15%, Japonia musiałaby zainwestować 40 bln jenów. Rachunki wzrosną do 29,3 tys. jenów.
Premier Yoshihiko Noda poprosił członków swojego gabinetu o zidentyfikowanie wyzwań, przed którymi stanęłaby Japonia, gdyby decyzja o rezygnacji z atomu została podjęta. Minister finansów Motohisa Furukawa zapowiedział, że w planie energetycznym rządu uwzględnione zostaną również zaprezentowane we wtorek obliczenia. Dokument ma być gotowy w połowie września.
Rezygnacja z atomu i postawienie na OZE z pewnością nie będzie łatwe. Jednak, pomimo ogromnych kosztów, rząd poważnie bierze pod uwagę glos opinii publicznej i rozważa taki scenariusz. Do mniejszości należy zaliczyć głosy takie, jak ten dyrektora Tokyo Electric Power Company – Naomi Hirose, że informacje, które płyną z rządu, są "dość niepokojące".
Urszula Drabińska, ChronmyKlimat.pl
na podstawie: www.japantimes.co.jp
Podziel się swoją opinią
Za treść materiału odpowiada wyłącznie Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju
Wybierz dział
Newsletter
Patronaty
Kalendarium
- PN
- WT
- ŚR
- CZ
- PT
- SO
- ND
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0- 1
- 2
- 3
- 4
- 5
- 6
- 7
- 8
- 9
- 10
- 11
- 12
- 13
- 14
- 15
- 16
- 17
- 18
- 19
- 20
- 21
- 22
- 23
- 24
- 25
- 26
- 27
- 28
- 29
- 30
- 31
Projekty
ChronmyKlimat.pl wersja 2.0 – portal na temat zmian klimatu dla społeczeństwa i biznesu. © Copyright Fundacja Instytut na rzecz Ekorozwoju | |
Redakcja: ul. Nabielaka 15 lok. 1, 00-743 Warszawa, tel. +48 +22 8510402, -03, -04, fax +48 +22 8510400, portal@chronmyklimat.pl |
RSS
Polityka prywatności