Aktualności

Nowe rozporządzenie MG zmieni zasady wykorzystania biomasy w energetyce (14953)

2012-10-30

Drukuj

Ministerstwo Gospodarki przygotowało nowe rozporządzenie, które znacząco ograniczy możliwość wykorzystania biomasy w energetyce.

Rozporządzenie w sprawie szczegółowego zakresu obowiązków uzyskania i przedstawienia do umorzenia świadectw pochodzenia, uiszczenia opłaty zastępczej, zakupu energii elektrycznej i ciepła wytworzonych w odnawialnych źródłach energii oraz obowiązku potwierdzania danych dotyczących ilości energii elektrycznej wytworzonej w odnawialnym źródle energii zostało podpisane przez Ministra Gospodarki 18 października 2012 roku i wejdzie w życie z dniem 1 stycznia 2013 roku.

W stosunku do obecnie obowiązującego prawa nowe rozporządzenie zwiększa obowiązkowy udział OZE w miksie energetycznym Polski do roku 2020, wprowadza definicję drewna pełnowartościowego i ogranicza możliwość wykorzystania go w energetyce, a także ma na celu optymalizację zagospodarowania odpadów i pozostałość z przemysłu drzewnego.

Nowe rozporządzenie zniesie także obowiązek stosowania w energetyce biomasy pochodzenia rolniczego, co ma prowadzić do likwidacji problemów związanych ze spalaniem dużej ilości biomasy typu agro zawierającej duże ilości związków alkalicznych i chloru, które powodują szybką korozję kotłów.

Pełna treść rozporządzenia w sprawie szczegółowego zakresu obowiązków uzyskania i przedstawienia do umorzenia świadectw pochodzenia, uiszczenia opłaty zastępczej, zakupu energii elektrycznej i ciepła wytworzonych w odnawialnych źródłach energii oraz obowiązku potwierdzania danych dotyczących ilości energii elektrycznej wytworzonej w odnawialnym źródle energii z 18 października 2012 r. – do pobrania tutaj.

 

źródło: Gram w Zielone

Udostępnij wpis swoim znajomym!




Podziel się swoją opinią



Za treść materiału odpowiada wyłącznie Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju



Portal dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treść odpowiada Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju, poglądy w nim wyrażone nie odzwierciedlają oficjalnego stanowiska Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej