Aktualności

Samorządowcy chcą uregulowania możliwości budowy farm wiatrowych (15263)

2013-01-22

Drukuj

ChrisM70 flickr BY-NC-NDGrupa samorządowców z Warmii i Mazur wystosowała apel o bardziej precyzyjne uregulowanie zasad budowy farm wiatrowych.

Apel, który skierowano do kancelarii premiera i prezydenta oraz do parlamentarzystów, został podpisany przez starostów: suwalskiego Szczepana Ołdakowskiego, ełckiego Krzysztofa Piłata, gołdapskiego Andrzeja Ciołka, oleckiego Andrzeja Stanisława Kisiela i sejneńskiego Andrzeja Szturglewskiego. Chcą oni m.in. bardziej szczegółowego określenia w polskim prawie, na jakich terenach można budować farmy wiatrowe i w jakiej minimalnej odległości od zabudowań mogą być ustawiane.

"Ludzie, którzy mają mieć za miedzą wiatraki, protestują. Boją się, że to źle wpłynie na ich zdrowie. Musimy dbać i o środowisko biznesowe, i o naszych mieszkańców. Uregulowanie tej kwestii jest naprawdę ważną dla nas sprawą" – Polska Agencja Prasowa cytuje Krzysztofa Piłata.

Zdaniem przedstawicieli branży, obecnie funkcjonujące w Polsce przepisy w zakresie lokalizacji farm wiatrowych są wystarczające. "Przepisy są bardzo rygorystyczne, bierze się pod uwagę efekt cienia czy normy hałasu. Odgórne ograniczanie lokalizacji wszystkich wiatraków nie służy ani inwestorom, ani dobru mieszkańców"  PAP cytuje Piotra Bińka z Polskiego Stowarzyszenia Energetyki Wiatrowej.

Sprawa budowy farm wiatrowych budzi szczególne kontrowersje zwłaszcza w regionach reprezentowanych przez wyżej wymienionych starostów. Tereny Warmii i Mazur cieszą się dużym zainteresowaniem deweloperów farm wiatrowych ze względu na relatywnie dobre warunki wietrzności. Jednocześnie, Warmia i Mazury to regiony, które posiadają szczególne walory krajobrazowe, których dewastacji przez wiatraki boją się mieszkańcy utrzymujący się m.in. z turystyki.

 

źródło: Gram w Zielone, ChrisM70 flickr BY-NC-ND

Udostępnij wpis swoim znajomym!




Podziel się swoją opinią



Za treść materiału odpowiada wyłącznie Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju



Portal dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treść odpowiada Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju, poglądy w nim wyrażone nie odzwierciedlają oficjalnego stanowiska Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej