- Kalendarium
-
Debaty
- Czy Polska będzie "Fit for 55%"?
- Efektywność energetyczna i odnawialne źródła energii w budynku wielorodzinnym
- Gospodarowanie wodą w budynku wielorodzinnym
- Jak przeciwdziałać ubóstwu energetycznemu i zanieczyszczeniom powietrza
- Szanse rozwoju energetyki morskiej w Polsce
- E-mobility – czy tylko samochód elektryczny?
- Zielone finansowanie
- Gospodarka o obiegu zamkniętym
- Czy planowanie przestrzenne w Polsce da się naprawić?
- Czy transformacja energetyczna w Polsce oznacza wzrost bezrobocia?
- Roślinność na wokół i w budynku wielorodzinnym
- Fundusze unijne na gospodarkę niskoemisyjną
- Ekologia w modzie i tekstyliach
- Seminarium naukowe: Co ekstremalne zjawiska pogodowe mówią nam o zmianach klimatu?
- Woda w mieście - jak ją zagospodarować
- Senior czuje dobry klimat
- Przyszłość ciepłownictwa w Polsce
- Jak zmniejszyć ubóstwo energetyczne?
- Jak osiągnąć neutralny dla klimatu transport w ciągu najbliższych 30 lat?
- Jaki rynek pracy po węglu?
- Czy polska gospodarka może działać bez węgla?
- Jaką energetykę warto dotować?
- Dlaczego węgiel tanieje?
- Zielone miejsca pracy
- Miasto bez samochodu?
- Śląsk - co po węglu?
- Ustawa o energetyce odnawialnej
- Ile powinien kosztować prąd
- Szczyt klimatyczny w Limie
- Węgiel a zdrowie
- Efektywność szansą dla gospodarki
- Energetyka rozproszona
- Polska wobec celów 2030
- Biblioteka
- Wideo
- Patronaty
- Projekty
- O serwisie
- Opinie
Aktualności
Relacja z debaty: „Ekologia to nie akcja, to styl życia” (15854)
2013-06-22Drukuj
"Ekologia to nie akcja, to styl życia" – pod takim hasłem przebiegła debata zorganizowana 9 czerwca br. przez polski oddział Międzynarodowego Zielonego Krzyża w ramach 14. Pikniku Olimpijskiego. Udział w niej wzięli senator Andrzej Person, zapaśnik, mistrz świata i Europy, wicemistrz olimpijski Andrzej Supron, Paweł Herman, przedstawiciel Stena Recycling, Anna Borzeszkowska, przedstawicielka International Paper oraz uznawany za jednego z najwybitniejszych polskich sportowców w historii, lekkoatleta, chodziarz, wielokrotny mistrz olimpijski, świata i Europy, Robert Korzeniowski. Debatę poprowadziła założycielka i wiceprezes Green Cross Poland, Dominika Kulczyk-Lubomirska.
Przedstawiciele świata polityki, sportu i biznesu dyskutowali o konieczności edukacji ekologicznej i kształtowaniu świadomości ekologicznej Polaków. Robert Korzeniowski zauważył, że Igrzyska Olimpijskie – największe święto Sportu również mogą być okazją do edukacji. Jako przykład wskazał Olimpiadę w Londynie. "Analizując obiekty, które powstały spcejalnie na te Igrzyska, zauważamy przede wszystkim ekologiczne założenia. Budynki zostały często wybudowane z odpadów poprzemysłowych, z elementów, które nadają się do recyclingu. Pomyślano także o rozwiązaniach ekologicznych jeżeli chodzi o systemy klimatyzacji itp". Andrzej Supron podkreślał jak istotne jest kształtowanie zachowań proekologicznych każdego z nas w codziennym życiu. "Jeśli młody człowiek nasiąknie – dobrymi rzeczami to jest w stanie zmienić świat" – mówił. „To, że chodzimy po trawie oznacza, że ktoś ją kiedyś posiał" – podkreślał kontekst edukacji i wielopokoleniowej odpowiedzialności za stan naszej planety, Senator Andrzej Person.
Wielokrotnie poruszano również kwestię działań związanych z ochroną środowiska w biznesie. Zwrócono uwagę na konieczność dążenia do zrównoważonej gospodarki. „Obecnie rozwijamy w Polsce (w województwie pomorskim) plantację topoli o krótkiej rotacji, która ma się stać największą plantacją tego rodzaju w Europie. Zbiory z takiej plantacji dostarczają biomasę, która stanowi odnawialne źródło energii. Biomasa zastąpi paliwa kopalne używane obecnie do produkcji celulozy i papieru w naszych zakładach w Kwidzynie" – zauważyła Anna Borzeszkowska z International Paper. „Koncepcja gospodarki cyrkulacyjnej , jaką głosi Robert-Jan van Ogtorp, to kierunek myślenia, który polega na tworzeniu mechanizmów powtórnego wykorzystania surowców i materiałów. Rzeczy powinny mieć drugie życie" – mówiła prowadząca debatę Dominika Kulczyk-Lubomirska.
Ten temat kontynuował Paweł Herman. „Bardzo istotne jest, abyśmy w codziennym życiu dostrzegali kwestie związane z ochroną środowiska. Konieczna jest edukacja w tym zakresie. Wciąż niewiele osób wie, że na przykład: z 35 przetworzonych butelek PET można wyprodukować jedną bluzę z polaru, a 70 kg zebranej makulatury to ochrona 1 drzewa. Coraz więcej konsumujemy, coraz szybciej zużywamy produkty, coraz chętniej kupujemy nowości. Środowisko naturalnie nie nadąża za tymi zmianami. Każdy z Nas może mu pomóc – włączając się aktywnie w proces wykorzystania cennych zasobów, jakimi są odpady. Dlatego podjęliśmy się realizacji projektu STENA EkoStacja. Wpisuje się on w rozwój nowoczesnego społeczeństwa. Recykling surowców wtórnych obniża wykorzystanie energii, redukuje emisję CO2 do atmosfery i przyczynia się do odpowiedzialnego gospodarowania zasobami naturalnymi". "Co na co dzień robię, aby dbać o środowisko?" – takie pytanie postawiono słuchaczom zgromadzonym w strefie Green Point. Na zakończenie debaty przekazano odwiedzającym stoisko Green Cross Poland blisko 200 sadzonek drzew.
źródło: Green Cross Poland
Podziel się swoją opinią
Za treść materiału odpowiada wyłącznie Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju
Wybierz dział
Newsletter
Patronaty
Kalendarium
- PN
- WT
- ŚR
- CZ
- PT
- SO
- ND
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0- 1
- 2
- 3
- 4
- 5
- 6
- 7
- 8
- 9
- 10
- 11
- 12
- 13
- 14
- 15
- 16
- 17
- 18
- 19
- 20
- 21
- 22
- 23
- 24
- 25
- 26
- 27
- 28
- 29
- 30
Projekty
ChronmyKlimat.pl wersja 2.0 – portal na temat zmian klimatu dla społeczeństwa i biznesu. © Copyright Fundacja Instytut na rzecz Ekorozwoju | |
Redakcja: ul. Nabielaka 15 lok. 1, 00-743 Warszawa, tel. +48 +22 8510402, -03, -04, fax +48 +22 8510400, portal@chronmyklimat.pl |
RSS
Polityka prywatności