- Kalendarium
-
Debaty
- Czy Polska będzie "Fit for 55%"?
- Efektywność energetyczna i odnawialne źródła energii w budynku wielorodzinnym
- Gospodarowanie wodą w budynku wielorodzinnym
- Jak przeciwdziałać ubóstwu energetycznemu i zanieczyszczeniom powietrza
- Szanse rozwoju energetyki morskiej w Polsce
- E-mobility – czy tylko samochód elektryczny?
- Zielone finansowanie
- Gospodarka o obiegu zamkniętym
- Czy planowanie przestrzenne w Polsce da się naprawić?
- Czy transformacja energetyczna w Polsce oznacza wzrost bezrobocia?
- Roślinność na wokół i w budynku wielorodzinnym
- Fundusze unijne na gospodarkę niskoemisyjną
- Ekologia w modzie i tekstyliach
- Seminarium naukowe: Co ekstremalne zjawiska pogodowe mówią nam o zmianach klimatu?
- Woda w mieście - jak ją zagospodarować
- Senior czuje dobry klimat
- Przyszłość ciepłownictwa w Polsce
- Jak zmniejszyć ubóstwo energetyczne?
- Jak osiągnąć neutralny dla klimatu transport w ciągu najbliższych 30 lat?
- Jaki rynek pracy po węglu?
- Czy polska gospodarka może działać bez węgla?
- Jaką energetykę warto dotować?
- Dlaczego węgiel tanieje?
- Zielone miejsca pracy
- Miasto bez samochodu?
- Śląsk - co po węglu?
- Ustawa o energetyce odnawialnej
- Ile powinien kosztować prąd
- Szczyt klimatyczny w Limie
- Węgiel a zdrowie
- Efektywność szansą dla gospodarki
- Energetyka rozproszona
- Polska wobec celów 2030
- Biblioteka
- Wideo
- Patronaty
- Projekty
- O serwisie
- Opinie
Aktualności
Oblicza Energiewende: Turystyka energetyczna (16114)
2013-09-02Drukuj
Niemcy najchętniej podróżują po własnym kraju. Coraz częściej energia odnawialna staje im na drodze. Wraz z coraz większym wpływem na niemiecki miks energetyczny energii z wiatru, słońca i biogazu staje się ona także częścią krajobrazu. Energiewende i turystyka najwyraźniej dobrze się znoszą. W wielu regionach turystycznych instalacje energetyki odnawialnej stają się nie tylko czynnikiem gospodarczego, lecz także turystycznego rozwoju. Podczas gdy liczba instalacji odnawialnej energetyki stale rośnie, Niemcy odczuwają także wyraźny wzrost liczby krajowych wyjazdów turystycznych.
Jak pokazuje statystyka, udział zielonej energii w użyciu energii brutto w 2012 roku w Niemczech wzrósł do prawie 23% z zaledwie 7,8% w roku 2002. Jednocześnie Niemcy podjęli w minionym roku 21,5 miliona kilkudniowych podróży turystycznych po własnym kraju, czyli o 12% więcej niż 10 lat temu.
"Instalacje odnawialnej energii tworzą w wielu miejscach atrakcyjne cele podróży dla specjalistów lub zainteresowanych techniką lub ekologią urlopowych gości" – mówi Filip Vohrer, prezes niemieckiej Agencji Energii Odnawialnej. "Energiewende i turystyka tworzą w wielu regionach i gminach efekt dźwigni dla długoterminowych inwestycji". W sektorze turystyki jest także bardzo duży potencjał do oszczędności dzięki innowacyjnym technologiom energetycznym, gdyż często występuje w nim wyższe zapotrzebowanie na energię.
Klif na Rugii, fot. Wojciech Szymalski, 2008
Weźmy przykład Rugii: największa wyspa w Niemczech [1], która jest jednym z zaledwie 24 krajowych regionów bioenergetycznych, używa ciepła ze źródeł odnawialnych jako wsparcia dla swoich centrów wypoczynkowych. "Urlopowicze coraz częściej pytają o możliwość zrównoważonej turystyki" – wyjaśnia koordynatorka projektu Bioenergetycznego Regionu Rugii Kim Hildebrandt. Na tej bałtyckiej wyspie instalacje energetyki odnawialnej powinny w przyszłości być także wartością dodaną do wypoczynku: "Planujemy sieć punktów Geocatchingu oraz wspomaganą systemem GPS ścieżkę edukacyjną na temat odnawialnej energetyki" – ujawnia Hildebrandt. Zorganizowane wycieczki z przewodnikiem po farmach wiatrowych i solarnych już są na wyspie organizowane.
Więcej wiatraków i więcej noclegów
To, jak odnawialna energetyka i turystyka mogą się uzupełniać, pokazuje także najwyżej położone miasto w Hesji, Ulrichstein am Vogelsberg. To cenione miejsce przez poszukujących wypoczynku i uprawiających sport dla rekreacji ma w swoim otoczeniu 53 instalacje wiatrowe. Znaczenie odnawialnej energii stale rośnie. Właśnie rozpoczęto Reporwering, czyli zastępowanie starych instalacji nowymi o większej mocy. "Liczba noclegów w Ulrichstein jest w 2012 roku wyższa niż rok wcześniej o 700 i sięgnęła łącznie ok. 12000. Cieszymy się w rozwoju przyjaznych dla środowiska instalacji energii odnawialnej i ze wzrostu popularności Ulrichstein" – opowiada burmistrz Edwin Schneider.
Słońce, wiatr i bioenergetyka na wybuchowym fundamencie
Fakt, że poprzez odnawialną energetykę turystyka może się stać ważna dla lokalnej gospodarki, pokazuje przykład Morbach im Hunsrück w Nadrenii-Palatynacie. Obszar energetyczny Morbach znajduje się w jednym z rzadziej odwiedzanych miejsc w XX wieku – dawniej jednym z większych w Europie magazynów amunicji amerykańskiej floty powietrznej. To miejsce stało się pokazowym przykładem wykorzystania odnawialnej energii. Pokazano tam różne technologie efektywnej produkcji energii oraz aplikacje użytkowe instalacji wiatrowych, biogazowych i na pelety drewniane. Wiele firm w to miejsce przeniosło swoje siedziby. "Od 2003 roku mieliśmy ponad 40000 odwiedzających z około 98 państw. Nasza oferta turystyczna została znacznie wzbogacona dzięki obszarowi energetycznemu" – objaśnia burmistrz Andreas Hackethal.
Zaplanowano nowe wydanie przewodnika o energetyce odnawialnej w Niemczech
Okładka drugiego wydania przewodnika "Baedeker-Reiseführer: Deutschland – erneuerbare Energien entdecken", Martin Frey, Baedeker, 2013.
Morbach należy do tych miejsc związanych z odnawialną energią wartych obejrzenia, które zaprezentowano w przewodniku "Niemcy – odkryj odnawialna energię". Nakład tego wydawnictwa został już niestety wyczerpany. "Przewodnik cieszył się takim powodzeniem, że zaskoczyło to nasze wydawnictwo" – wyjaśnia prezes AEE Filip Vohrer. "Wiele nowych wartych zobaczenia miejsc związanych z odnawialną energią powstało od momentu ukazania się pierwszego wydania. Dlatego pracujemy razem wydawnictwem MairDumont nad nowym wydaniem przewodnika. Powinien on dostarczyć nowych dowodów na to, ze odnawialna energia jest niemieckim sukcesem także w zakresie takich 'miękkich' wskaźników jak atrakcyjność turystyczna" – kończy Vohrer.
Przypisy:
1. W 2011 roku Rugię odwiedziło 1 249 087 turystów. Wyspa w 45% objęta jest różnymi formami ochrony przyrody.
Wykorzystane materiały:
Oryginalny artykuł w języku niemieckim:
Jest to pierwszy z materiałów w opracowanym przez dr Wojciecha Szymalskiego cyklu "Oblicza Energiewende", w którym co tydzień prezentujemy inną twarz zmian w niemieckiej gospodarce i społeczeństwie związanych z przejściem na odnawialne źródła energii. Zapraszamy na energetyczną wycieczkę po Niemczech.
Cykl artykułów powstał w ramach projektu LIFE+ "Dobry klimat dla powiatów", a jego źródłowym miejscem publikacji jest portal www.chronmyklimat.pl. Wszystkie artykuły z cyklu są udostępnione na licencji Creative Commons CC-BY-SA 3.0 PL (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/pl/).
Podziel się swoją opinią
Za treść materiału odpowiada wyłącznie Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju
Wybierz dział
Newsletter
Patronaty
Kalendarium
- PN
- WT
- ŚR
- CZ
- PT
- SO
- ND
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0- 1
- 2
- 3
- 4
- 5
- 6
- 7
- 8
- 9
- 10
- 11
- 12
- 13
- 14
- 15
- 16
- 17
- 18
- 19
- 20
- 21
- 22
- 23
- 24
- 25
- 26
- 27
- 28
- 29
- 30
Projekty
ChronmyKlimat.pl wersja 2.0 – portal na temat zmian klimatu dla społeczeństwa i biznesu. © Copyright Fundacja Instytut na rzecz Ekorozwoju | |
Redakcja: ul. Nabielaka 15 lok. 1, 00-743 Warszawa, tel. +48 +22 8510402, -03, -04, fax +48 +22 8510400, portal@chronmyklimat.pl |
RSS
Polityka prywatności