Aktualności

ClientEarth: Stanowisko Komisji Europejskiej potwierdza naszą ocenę, że w ramach procedury przygotowania rozbudowy Elektrowni Opole naruszono prawo UE (16247)

2013-09-27

Drukuj

energetyka3-sxc25 września br. Komisarz ds. Polityki Klimatycznej Connie Haadegard, w imieniu Komisji Europejskiej, odpowiedziała na interpelację 6 posłów Parlamentu Europejskiego z 4 krajów i 5 grup politycznych w sprawie legalności planowanej rozbudowy elektrowni w Opolu. Według nich inwestycja stoi w sprzeczności z unijną polityką klimatyczną oraz została przygotowana z naruszeniem prawa.

Komisja Europejska stwierdza m.in. w odpowiedzi: „Dyrektywy UE muszą być transponowane w terminie przewidzianym na transpozycję. Państwo członkowskie i jego kompetentne organy nie są zwolnione z obowiązku stosowania dyrektyw w przypadku, gdy nie dotrzymały obowiązku ich transpozycji". To odpowiedź na pytanie, czy Komisja podziela opinię, że wobec braku transponowania dyrektywy CCS w Polsce w terminie, kompetentne organy nie musiały wymagać od inwestorów przeprowadzania analizy zdolności wychwytu CO2 z planowanych elektrowni, jak stało się w przypadku elektrowni w Opolu. Komisja potwierdziła także, że obecnie zbiera informacje i analizuje przepisy prawne w sprawie skargi dotyczącej planowanej budowy dwóch bloków Elektrowni Opole.

– Stanowisko Komisji Europejskiej potwierdza naszą ocenę, że w ramach procedury przygotowania rozbudowy Elektrowni Opole naruszono prawo UE - ocenia Michał Olszewski, rzecznik ClientEarth Poland. – Przyjęcie przez polski parlament w czerwcu tego roku ustawy w sprawie podziemnego składowania dwutlenku węgla nie kończy sprawy, ponieważ pozwolenie na budowę dla nowych bloków Elektrowni Opole zostało wydane już kilkanaście miesięcy wcześniej. – dodaje Michał Olszewski.

Pełna lista pytań wraz z opublikowanymi odpowiedziami:

 

źródło: ClientEarth, www.sxc.hu

 


Udostępnij wpis swoim znajomym!




Podziel się swoją opinią



Za treść materiału odpowiada wyłącznie Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju



Portal dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treść odpowiada Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju, poglądy w nim wyrażone nie odzwierciedlają oficjalnego stanowiska Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej