Aktualności

Odpowiedź Greenpeace na informację Komitetu Śledczego Federacji Rosyjskiej, mówiącą o znalezieniu na statku Arctic Sunrise nielegalnych substancji (16292)

2013-10-10

Drukuj

GP04SRDOdpowiedź Greenpeace na informację Komitetu Śledczego Federacji Rosyjskiej, mówiącą o znalezieniu na statku Arctic Sunrise nielegalnych substancji.

Władze rosyjskie mają prawdopodobnie na myśli substancje będące na wyposażeniu lekarza okrętowego i które zgodnie z prawem morskim muszą znajdować się na każdym statku (np. morfina jako środek przeciwbólowy)

„Statek został gruntownie przeszukany przez rosyjskich funkcjonariuszy już tydzień temu. Wszystko wtedy dokładnie sprawdzono. Dlatego sądzimy, że takie informacje są wypuszczane w świat w celu odwrócenia uwagi od rosnącego globalnego oburzenia na przedłużające się, nieuzasadnione zatrzymanie aktywistów Greenpeace i niezależnych dziennikarzy. Twierdzenie, że na statku znajdowały się nielegalne narkotyki jest niczym innym, jak policzkiem w nas wymierzonym i fabrykowaniem informacji. Greenpeace rygorystycznie przestrzega zakazu posiadania na pokładzie swoich statków jakichkolwiek substancji odurzających, oprócz tych wykorzystywanych do celów medycznych i wymaganych prawem. Przed wypłynięciem z norweskiego portu w rejs na wody rosyjskiej Arktyki statek był przeszukany przez norweskie władze, z wykorzystaniem psa specjalnie trenowanego do wykrywania narkotyków. To standardowa procedura. Norweskie prawo jest pod tym względem jednym z najbardziej restrykcyjnych na świecie i nic nie znaleziono, dlatego, że nic tam nie było", mówi Jacek Winiarski, rzecznik polskiego Greenpeace.

Statek Arctic Sunrise jest suwerennym terytorium Holandii, został zatrzymany na wodach międzynarodowych i w związku z tym podlega pod prawo tego kraju, a zgodnie z nim każdy statek pływający pod banderą holenderską, nie może wypłynąć z portu bez odpowiednich środków medycznych.

Na statku znajdował się wykwalifikowany lekarz z ponad dziesięcioletnim stażem w rosyjskich szpitalach. Niektóre substancje medyczne były trzymane w sejfie, do którego dostęp miał tylko kapitan i lekarz. Sejf ten został zniszczony przez władze rosyjskie w trakcie przeszukania statku i prawdopodobnie o nich poinformował dziś Komitet Śledczy.

W środę, 9 października br., dyrektor generalny Greenpeace International, Kumi Naidoo, wystosował list do prezydenta Federacji Rosyjskiej Władimira Putina, w którym zaproponował spotkanie, którego celem byłoby jak najszybsze uwolnienie 28 aktywistów Greenpeace i 2 niezależnych dziennikarzy aresztowanych w Rosji.

Pełna treść listu Kumi Naidoo do Władimira Putina znajduje się pod linkiem:

 

źródło: Greenpeace

Udostępnij wpis swoim znajomym!




Podziel się swoją opinią



Za treść materiału odpowiada wyłącznie Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju



Portal dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treść odpowiada Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju, poglądy w nim wyrażone nie odzwierciedlają oficjalnego stanowiska Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej